W okresie od pięciu do sześciu milionów lat temu duża część Morza Śródziemnego zniknęła. To wydarzenie nosi nazwę Kryzysu Messyńskiego. Jak wykazują nowe badania, kryzys ten prawdopodobnie spowodował serię potężnych wybuchów wulkanów.

Prawdopodobny wygląd Morza Śródziemnego

Kryzys Messyński to zdarzenie geologiczne, podczas którego, na skutek ocieplenia klimatu, zamknęła się Cieśnina Gibraltarska, a Morze Śródziemne prawie całkowicie wyparowało. W tym okresie Nil płynął aż do Sycylii, łącząc się z Dunajem. W wyniku parowania morze stało się wielkim magazynem soli. Kryzys zakończył się około 5,3 miliona lat temu, gdy Cieśnina Gibraltarska znowu się otworzyła. Wtedy Ocean Atlantycki stał się wielostopniowym wodospadem o wysokości ponad kilometra i miał odpływ 1000 razy większy niż Amazonka obecnie.

Morze Śródziemne

Erupcje wulkanów

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Genewie podejrzewa, że utrata wody w wyniku Kryzysu Messyńskiego mogła mieć wtórny efekt i wywołać erupcje wulkanów w pobliżu.

Wulkanolodzy uważają, że gdy lód z wierzchołka wulkanu topnieje, zmniejsza się ciśnienie panujące w komorze magmowej. To pozwala utworzyć się pęcherzykom, które z kolei powodują wzrost ciśnienia w komorze. Gdy ciśnienie osiągnie poziom krytyczny, skały się zapadają i wulkan wybucha. To własnie dotyczy Kryzysu Messyńskiego. Gdy woda wyparowała, w znajdujących się poniżej komorach magmowych znacząco spadło ciśnienie i według symulacji liczbowych aktywność wulkaniczna stał się wtedy bardzo aktywny.

Naukowcy wykazali, że w tym czasie w regionie Morza Śródziemnego wystąpiło 13 erupcji. Jest to dwa razy więcej niż wynosi średnia aktywność wulkaniczna na tym obszarze. Wniosek jest jeden – zmiany klimatu, na które człowiek ma znaczący wpływ, na wiele sposobów wpływają na wulkany.

 

Źródło: iflscience.com, tvnmeteo

Polecane:

Chiny i Tajwan - Tajfun Muifa w sobotę dotrze do wybrzeża Chin, wiatr będzie wiał z prędkością do 18...
Rosjanie zrobili zdjęcia Ziemi w trzech długościach fali w 121 Mpix [Video]
Precyzyjna kosmiczna nawigacja dzięki pulsarom
Voyager 1 - Zawartość pozłacanej płytki i pozdrowienia w 55 językach [Video]
USA - Fala ogromnych upałów, w Cedar Rapids temperatura osiągnęła 46.7 st.C.
Słońce - Kolejna średniej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi już w piątek 24 ma...
Wygenerowano najkrótszy impuls światła, który trwał zaledwie 53 attosekundy, światło przebyło w tym ...
Udało się zakodować więcej niż jeden bit w pojedynczym fotonie, szyfrowanie danych na komputerach kw...
Tanzania - Awaria prądu w całym kraju, 55 mln osób pozbawionych energii elektrycznej