Asteroida minęła Ziemię. Dokładnie o godz. 17.19 naszego czasu doszło do niezwykłego spotkania dużej asteroidy 2004 BL86 z Ziemią. Obiekt będzie jeszcze przez parę godzin w zasięgu lornetek i amatorskich teleskopów.

Asteroida

Obiekt przez najbliższe godziny będzie poruszać się z południa na północ. Minie Gwiazdozbiór Raka. W nocy około godz. 1.44 znajdzie się pomiędzy jasnym Jowiszem i jedną z najjaśniejszych gwiazd Małego Psa – Procjonem.

Na razie to bezpieczne spotkanie

Naukowcy szacują, że średnica asteroidy wynosi od 400 do 1000 m. Jeśli uderzyłaby w Ziemię, mogłaby wybić krater o średnicy 10 km. Na szczęście w tym roku będziemy mogli ją obserwować z bezpiecznej odległości.

– Przelatująca skała będzie na tyle daleko, by nie stanowić zagrożenia – zaznaczył Don Yeomans.

Badacze obliczyli, że o godz. 17.19 naszego czasu ta odległość wyniosła około 1,2 mln kilometrów, czyli tylko trzy razy więcej niż dystans Ziemia-Księżyc (równy 380 tys. km).

Wystarczy dobra lornetka

Miłośnicy astronomii dysponujący własnym teleskopem lub silnie przybliżającą obraz lornetką zdołają dostrzec obiekt.

– Jej rozmiary są wystarczające, byśmy mogli jej się z tej odległości dokładnie przyjrzeć, poczynić cenne obserwacje i może, przy odrobinie szczęścia, czegoś się nauczyć o jej naturze – wyjaśnia Yeomans. – Planuję ją zobaczyć, pomagając sobie moją wysłużoną, ulubioną lornetką – dodaje.

W Polsce asteroida będzie dobrze widoczna w nocy z poniedziałku na wtorek. Najlepiej wypatrywać ją z dala od miejskich świateł. Ci, którzy nie dysponują nawet amatorskim sprzętem do obserwacji sklepienia niebieskiego, mogą śledzić podróż 2004 BL86 online.

2004 BL86 obserwują zespoły w obserwatorium Goldstone Deep Space Network na pustyni Mojave (wschodnia część stanu Kalifornia, USA) oraz zespół z Obserwatorium Arecibo (Portoryko), gdzie znajduje się radioteleskop o największej pojedynczej czaszy na świecie.

Oba ośrodki będą skupione nie tylko na dokonywaniu precyzyjnych pomiarów, lecz także na przekazywaniu obrazu w możliwie najlepszej rozdzielczości.

– Dzięki obserwacji orbity asteroidy jeszcze dzień po jej przelocie możemy zacząć dysponować najlepszą bazą danych o tym obiekcie. To szczególnie ważne, ponieważ na chwilę obecną wiemy o nim niewiele – zauważa Lance Benner kierujący zespołem zajmującym się tropieniem asteroid w ramach projektu NEO.

 

Kolejne rednez-vous

Mijająca naszą planetę skała została odkryta 30 stycznia 2004 roku za pomocą teleskopu w ośrodku Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR), znajdującym się na terenie amerykańskiego Pomnika Narodowego Białe Piaski w stanie Nowy Meksyk. Kolejne tak bliskie spotkanie nastąpi za 12 lat, w 2027 roku, gdy minie nas asteroida 1999 AN10.

Mimo że w tym roku obiekt 2004 BL86 nie stanowi poważnego zagrożenia, to asteroida jest zaliczana przez naukowców potencjalnych obiektów zagrażających Ziemi (Potentially Hazardous Asteroids – PHAs).

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Ciekawostki - Tablica Mendelejewa bogatsza o 2 nowe pierwiastki
USA - Raport CIA dotyczący średniej długości życia w różnych państwach
Drobne cząsteczki lecą trajektorią kolizyjną z orbitą Ziemi, są pozostałością po komecie ISON i dzis...
Najnowsze badania dowodzą, że Tytan jest starszy Saturna, formował się wraz z początkiem tworzenia U...
Indonezja - Rysunki w jaskini na wyspie Sulawesi mają 40 tysięcy lat
Ukraina - U wybrzeży Krymu wyłowiono bardzo groźne ryby fugu, które zamieszkują wody Australii, Japo...
Japonia - Śnieg zasypał wyspę Hokkaido, spadły prawie 2 metry białego puchu, wojsko odkopuje ludziom...
Hiszpania - Kolejna fala upałów kieruje się w głąb Europy, w Madrycie 43 st.C. w cieniu
Słońce - Między 11, a 15 marca na wprost Ziemi powstanie niewielka dziura koronalna i wywoła burzę j...