Solid Rain – bo tak nazwano proszek – powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Substancja, która wywołuje ten efekt, absorbuje jej cząsteczki, nie pozwalając na parowanie jej do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć nawet na pustyni.

Proszek zmienia wodę w galaretę, użyźniając glebę do tego stopnia, że zbiory są lepsze o 300 proc. w stosunku do poprzednich lat. Zapobiega wysychaniu gleby, powodując, że susza rolnikom niestraszna. Ta niezwykła substancja jest od lat używana w przemyśle chemicznym, a teraz także w rolnictwie. 

Solidna woda

Odpowiedzialnym za niezwykłą konsystencję wody jest poliakrylan sodu – organiczny związek chemiczny charakteryzujący się zdolnością do wiązania znacznych ilości wody. Potrafi związać do kilkuset razy więcej wody w stosunku do swojej masy. 10 gramów substancji Solid Rain potrafi wchłonąć i związać w galaretę litr wody.

Substancję wykorzystał meksykański inżynier chemiczny Sergio Jésus Rico Velasco. Pragnął rozwiązać problem susz, z jakimi boryka się Meksyk. Woda uwięziona w ten sposób przez rok bowiem nie paruje, ani nie sączy się, będąc jednocześnie dostępna w tym samym stopniu dla roślin, co w formie płynnej.

Proszek-cud dla rolników

Solid Rain przez 10 lat był wykorzystywany w rolnictwie meksykańskim, pozwalając na uzyskanie bogatych zbiorów, którym niestraszne były okresy suszy. Sergio został uhonorowany nagrodą Ekologii i Ochrony Środowiska przez Fundację Miguela Alemana. Kilogram proszku kosztuje 25 dolarów, i został wprowadzony na rynek amerykański po dekadzie testowania go w wymagających meksykańskich warunkach.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

USA - Potężne gradobicie w kilku stanach Ameryki, kule gradu o wielkości piłek golfowych
Antarktyda - Znaleziono życie 800 metrów pod lodem w jeziorze Whillansa, ekosystem składa się z praw...
Chicago, USA - Dwa dni trwała operacja przewiezienia zabytkowego Harriet Rees w nowe miejsce [Video]
Koekohe, Nowa Zelandia - Na jednej z plaż niezwykłe kule od lat dziwią ludzi
Rosja zmniejsza się rocznie o 468 km2, wszystko przez erozję i topnienie wiecznej zmarzliny
Illinois, USA - Superkomórka burzowa [Video]
USA - Niż Stella wywołał burze śnieżną, spadł prawie metr śniegu, wiatr w porywach przekraczał 100 k...
Elon Musk wzywa do jak najszybszego uregulowania kwestii prawnych dotyczących sztucznej inteligencji...
Rzym, Włochy - Ogromna dziura powstała na środku ulicy gdy przechodzili ludzie