Solid Rain – bo tak nazwano proszek – powoduje, że woda zmienia swoją konsystencję w galaretę. Substancja, która wywołuje ten efekt, absorbuje jej cząsteczki, nie pozwalając na parowanie jej do atmosfery. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć nawet na pustyni.

Proszek zmienia wodę w galaretę, użyźniając glebę do tego stopnia, że zbiory są lepsze o 300 proc. w stosunku do poprzednich lat. Zapobiega wysychaniu gleby, powodując, że susza rolnikom niestraszna. Ta niezwykła substancja jest od lat używana w przemyśle chemicznym, a teraz także w rolnictwie. 

Solidna woda

Odpowiedzialnym za niezwykłą konsystencję wody jest poliakrylan sodu – organiczny związek chemiczny charakteryzujący się zdolnością do wiązania znacznych ilości wody. Potrafi związać do kilkuset razy więcej wody w stosunku do swojej masy. 10 gramów substancji Solid Rain potrafi wchłonąć i związać w galaretę litr wody.

Substancję wykorzystał meksykański inżynier chemiczny Sergio Jésus Rico Velasco. Pragnął rozwiązać problem susz, z jakimi boryka się Meksyk. Woda uwięziona w ten sposób przez rok bowiem nie paruje, ani nie sączy się, będąc jednocześnie dostępna w tym samym stopniu dla roślin, co w formie płynnej.

Proszek-cud dla rolników

Solid Rain przez 10 lat był wykorzystywany w rolnictwie meksykańskim, pozwalając na uzyskanie bogatych zbiorów, którym niestraszne były okresy suszy. Sergio został uhonorowany nagrodą Ekologii i Ochrony Środowiska przez Fundację Miguela Alemana. Kilogram proszku kosztuje 25 dolarów, i został wprowadzony na rynek amerykański po dekadzie testowania go w wymagających meksykańskich warunkach.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

Wkrótce świece zapłonowe w samochodach będą zastąpione "świecami" laserowymi
Od dziś można oglądać na niebie meteoryty z najaktywniejszego roju Geminidów
USA - Atak śniegu za oceanem, 6 osób zginęło w wypadkach drogowych
Rosja - Gwałtowny spadek temperatury z +32 na +16 i potężne gradobicie w Mieżdurieczensku
Rosja - 35 lat temu człowiek przeżył uderzenie wiązki protonów, która przeszła przez mózg, akcelerat...
Sprzęt psuje się coraz szybciej tylko po to, żebyśmy kupowali nowy, a koncerny mogły coraz więcej za...
Kraków, Polska - Terapia protonowa w leczeniu nowotworów, otwarto Centrum Cyklotronowe w Instytucie ...
W Australii wystąpił najsłabszy od 46 lat sezon huraganów
Hiszpania - Matador miał walczyć z bykiem, a na końcu zadać jemu śmiertelny cios szpadą, jednak role...