Za kilka dni dojdzie do jednego z najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku. 6 kwietnia Księżyc zakryje najjaśniejszą planetę naszego Układu Słonecznego – Wenus. Przy sprzyjających warunkach zobaczymy to gołym okiem.

Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc

Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc

Rano 6 kwietnia Księżyc znajdzie się w jednej linii pomiędzy Wenus a Ziemią, zakrywając tarczę tej pierwszej. Zjawisko to nazywane jest dziennym zakryciem Wenus.

Tego dnia Księżyc będzie kilka dni przed nowiem, na niebie widoczny będzie więc jedynie cienki sierp. Dodatkowo będzie znajdował się blisko Słońca, co nie ułatwi obserwacji. Mimo wszystko zakrycie Wenus przez Księżyc powinniśmy zobaczyć nawet gołym okiem. Wystarczy, że ustawimy się tak, żeby Słońce było zasłonięte np. przez jakiś budynek. Choć wiadomo, że najlepiej obserwować to zjawisko przez lornetkę lub teleskop.

 

Kiedy oglądać?

Zakrycie Wenus nastąpi około godz. 9.45 przy jasnym, cienkim brzegu Księżyca. Wenus jest dużą planetą, więc będzie widać, jak jej tarcza znika za Księżycem przez około 25 sekund. Około godz. 10.40 nastąpi odkrycie Wenus przy ciemnym brzegu Księżyca. Zazwyczaj brzeg ten jest nieoświetlony, ale tym razem będziemy mieli do czynienia z tzw. światłem popielatym, czyli poświatą widoczną na aktualnie nieoświetlonej części naszego satelity.

 

Jak oglądać?

Podczas obserwacji dziennego zakrycia Wenus przez lornetkę lub teleskop trzeba być bardzo ostrożnym. Słońce znajdzie się zaledwie 15 stopni na wschód od zjawiska, a przypadkowe złapanie tarczy słonecznej może skutkować ślepotą. Dlatego obserwację za pomocą narzędzi optycznych doradzamy raczej wprawnym miłośnikom astronomii. Amatorzy niech spróbują obserwacji gołym okiem. Będzie to bardziej bezpieczne.

Poniżej zjawisko z 7 grudnia 2015 roku.

Polecane:

NOAA - Pływające roboty typu "Wave Glider" będą analizowały cyklony i burze tropikalne
Hitachi i General Electric opracowały nową technologię wzbogacania uranu za pomocą lasera
USA - Amerykański koncern Halliburton przyznał się do zniszczenia dowodów związanych z wyciekiem rop...
Na Morzu Beringa zarejestrowano najniższe w historii pomiarów ciśnienie, które w centrum niżu spadło...
Północny Atlantyk - W okolicach Islandii jest miejsce, które mimo globalnego ocieplenia, robi się co...
Norwegia - Badacze ustalili, jak kobiety i mężczyźni różnie wykorzystują mózg w celu orientacji
Polska - Do senatu wniesiono petycję o zniesienie czasu letniego, "zaburzenie rytmu dobowego ma...
Trwa burza jonosferyczna wywołana dużą dziurą koronalną na Słońcu [Forum]
Antarktyka - Naukowcy będą badać dziewiczy ekosystem ukryty przez 120 tysięcy lat pod lodem o powier...