Już 9 maja warto zwrócić wzrok w stronę Słońca. Na tle jego tarczy pojawi się rzadko widywany tam Merkury. Zjawisko potrwa ponad siedem godzin, a do jego obserwacji wystarczy jedynie lornetka.

Tranzyt Merkurego

Tranzyt Merkurego

Przed nami wydarzenie, które na niebie zdarza się rzadko. Jest to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Odbędzie się on w poniedziałek 9 maja.

W Polsce tegoroczne przejście Merkurego będzie bardzo dobrze widoczne. Najwięcej szczęścia będą mieli mieszkańcy północno-zachodnich krańców kraju. Tam tranzyt Merkurego pojawi się w całości.

Do obserwacji Merkurego na tle Słońca nie potrzebujemy teleskopu. Wystarczy zwykła – ale dobrze zabezpieczona przed oślepiającym światłem słonecznym – lornetka.

Można też oglądać całość na YouTube.

Przejście Merkurego na tle Słońca 9 maja 2016 roku

Przejście Merkurego na tle Słońca 9 maja 2016 roku

Wiele godzin obserwacji

To rzadkie zjawisko będziemy mieli szansę podziwiać przez ponad 7,5 godziny. Rozpocznie się o godzinie 13.11 polskiego czasu. Wtedy Merkury zacznie powoli zakrywać Słońce. Po trzech minutach już cała planeta znajdzie się na tle naszej dziennej gwiazdy. Tranzyt zakończy się o 20.42.

Nie dla wszystkich

Niestety nie wszyscy będą mieli możliwość podziwiać to rzadkie zjawisko. Nie będzie ono widoczne w Japonii i innych rejonach wschodniej Azji i Oceanii. Amatorzy astronomii z tych krańców świata będą mogli oglądać tranzyt Merkurego w Internecie.

 

Majowy lub listopadowy tranzyt

Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety – Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Zdarza się raz na kilka lat, a i tak nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było podziwiać go w naszym kraju w 2003 roku.

A co z tranzytem Wenus? Niestety my już go nie zobaczymy. To zjawisko występuje w odstępach 121,5-8-105,5-8 lat. Ponieważ ostatni tranzyt miał miejsce w 2012 roku, kolejny będzie widoczny w 2117 r.

 

Źródło: space.com, tvnmeteo

Polecane:

Pojawiło się bardzo wiele wstrząsów w pobliżu Haiti i Wysp Dziewiczych
Włochy - Etna od wtorku wypluwa z siebie ogromne ilości lawy [Video]
W drugiej połowie kwietnia na niebie pojawi się rój Lirydów, od 15 nawet do 100 meteorów na godzinę
Pakistan - Kolejne trzęsienie ziemi i kolejne ofiary śmiertelne, magnituda 6.8
Supertajfun Haiyan jest jednym z najpotężniejszych, jakie powstały na ziemi, prędkość wiatru przekra...
USA - Przechodzi kolejny układ burzowy, tornada, wichury, deszcz, śnieg, grad i gęsta mgła
Jasna czerwona planeta zbliżyła się do Ziemi, Mars jest teraz w odległości 92 mln kilometrów od nas
Rekordowe upały w zachodniej Europie, Holandia, Szwajcaria i Niemcy pobiły rekordy maksymalnej tempe...
Rosja - Nowy pierwiastek na tablicy Mendelejewa ma nosić nazwę Moscovium