Już 9 maja warto zwrócić wzrok w stronę Słońca. Na tle jego tarczy pojawi się rzadko widywany tam Merkury. Zjawisko potrwa ponad siedem godzin, a do jego obserwacji wystarczy jedynie lornetka.

Tranzyt Merkurego

Tranzyt Merkurego

Przed nami wydarzenie, które na niebie zdarza się rzadko. Jest to tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Odbędzie się on w poniedziałek 9 maja.

W Polsce tegoroczne przejście Merkurego będzie bardzo dobrze widoczne. Najwięcej szczęścia będą mieli mieszkańcy północno-zachodnich krańców kraju. Tam tranzyt Merkurego pojawi się w całości.

Do obserwacji Merkurego na tle Słońca nie potrzebujemy teleskopu. Wystarczy zwykła – ale dobrze zabezpieczona przed oślepiającym światłem słonecznym – lornetka.

Można też oglądać całość na YouTube.

Przejście Merkurego na tle Słońca 9 maja 2016 roku

Przejście Merkurego na tle Słońca 9 maja 2016 roku

Wiele godzin obserwacji

To rzadkie zjawisko będziemy mieli szansę podziwiać przez ponad 7,5 godziny. Rozpocznie się o godzinie 13.11 polskiego czasu. Wtedy Merkury zacznie powoli zakrywać Słońce. Po trzech minutach już cała planeta znajdzie się na tle naszej dziennej gwiazdy. Tranzyt zakończy się o 20.42.

Nie dla wszystkich

Niestety nie wszyscy będą mieli możliwość podziwiać to rzadkie zjawisko. Nie będzie ono widoczne w Japonii i innych rejonach wschodniej Azji i Oceanii. Amatorzy astronomii z tych krańców świata będą mogli oglądać tranzyt Merkurego w Internecie.

 

Majowy lub listopadowy tranzyt

Między Ziemią a Słońcem znajdują się jedynie dwie planety – Merkury i Wenus. Z tego powodu tylko one mogą znaleźć się na linii Ziemia-Słońce. Tranzyt Merkurego występuje zawsze w okolicach 8-10 maja lub 10-12 listopada. Zdarza się raz na kilka lat, a i tak nie zawsze jest widoczny w Polsce. Ostatnio można było podziwiać go w naszym kraju w 2003 roku.

A co z tranzytem Wenus? Niestety my już go nie zobaczymy. To zjawisko występuje w odstępach 121,5-8-105,5-8 lat. Ponieważ ostatni tranzyt miał miejsce w 2012 roku, kolejny będzie widoczny w 2117 r.

 

Źródło: space.com, tvnmeteo

Polecane:

Technika - 26 Tb danych na sekundę, jednym laserem w jednym światłowodzie
Kanada, Czechy, Kostaryka - Na całym świecie pojawiają się dziwne dźwięki
USA - Silny i płytki wstrząs w środkowej Kalifornii, magnituda 5.3
Analiza widma światła pochodzącego od gwiazdy, a przechodzącego przez atmosferę planety da informacj...
Amerykanie z wizą do Polski? Kraje, które wymagają wiz od obywateli państw UE, same mogą zostać obję...
Eksperci chcą ustalić DNA Leonarda da Vinci, aby lepiej poznać arkana jego geniuszu
Islandia - Dziś w wielu miastach zgasną w nocy na godzinę światła, wszystko po to, żeby mieszkańcy m...
Nowy Jork, USA - Na powierzchnię wody w kanale wypłynęły dziesiątki tysięcy ryb, prawdopodobnie zdec...
Rumunia - Temperatura spadła do -6°C i sypnęło śniegiem, w górach spadły nawet 82 cm białego puchu