Jak glony zabijają komórki rakowe? Tłumaczą to naukowcy, którzy przekształcili glony na transporter leków zabijających guzy nowotworowe. Eksperci podkreślają, że najnowsza metoda posiada wielki potencjał.

Przełomowe odkrycie, nanostruktury na bazie glonów wykorzystywane będą do transportu leków do komórek nowotworowych

Ostatnio specjaliści ogłosili, że są w stanie używać pewnego rodzaju „śrubokrętu”, aby w bezinwazyjny sposób wprowadzić lek do wnętrza mózgu. Teraz nowe badania opublikowane w „Nature Communications” ujawniają, jak naukowcy za pomocą glonów walczą z rakiem.

 

Rola transporterów

W leczeniu nowotworów używa się nanocząstek. Często wykorzystują grafen (płaską strukturę złożoną z atomów węgla, połączonych w sześciokąty). Więzi on lek przeciw rakowi wewnątrz struktury węgla i co ważniejsze, potrafi transportować go w krwiobiegu, aż w końcu dotrze do guza.

 

Glony zamiast węgla

Nowe badania wykorzystują metodę nanocząstek i lekko ją modyfikują. Zamiast używać cząstek węglowych, badacze wykorzystali krzem, a dokładniej okrzemki czyli jednokomórkowe glony. Te niewielkie organizmy mają szkielety na bazie krzemionki, są odporne na erozję i ulegają biodegradacji. Eksperci głównie skupili się na gatunku morskiej okrzemki: Thalassiosira pseudonana. Została ona zmieniona tak, aby mieć lepszą osłonę i skutecznie wiązać się z przeciwciałami komórek nowotworowych.

W badaniach wykorzystano komórki rakowe nerwiaka – rzadkiego nowotworu, częstego wśród dzieci, który atakuje głównie nadnercza. Specjalnie utworzone przeciwciała same docierały do nowotworu.

 

Myszy doświadczalne

Nanostruktury na bazie glonów były testowane na myszach. Okazało się, że nowa metoda jest bardzo skuteczna. Już mała dawka zabiła około 90 procent komórek rakowych. Dlatego nowe krzemowe transportery leków przeciwko nowotworowi wydają się być istotną technologią przy zwalczaniu raka.- Mimo że jest to dopiero początek, najnowsza metoda posiada wielki potencjał w leczeniu guzów nowotworowych, wliczając obecnie nieuleczalne guzy mózgu – powiedział w oświadczeniu główny autor badań, profesor Nico Voelcker, naukowiec z University of South Australia.

 

Unowocześniony sposób

Używanie krzemu zamiast grafenu nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak dotychczas wymagało to stosowania toksycznych środków chemicznych m.in. kwasu fluorowodorowego. Ponadto cały proces był bardzo kosztowny.

algae, cancer cells

Polecane:

Alaska - Gwałtowna erupcja wulkanu Cleveland, zagrożony jest międzynarodowy ruch lotniczy
Brazylia - Padają kolejne teorie, okazuje się bowiem, że nasze Słońce za 5 mld lat może wyglądać tak...
Naukowcy szukają sposobu stworzenia karbinu, który będzie najtwardszym materiałem na Ziemi, ma być 3...
Trwa silna burza geomagnetyczna [Forum]
Fuyang, Chiny - Wstrząsy sejsmiczne o sile 4.7 uszkodziły ponad 10 tysięcy domów, 115 budynków już s...
Meksyk - Ogromny pożar na platformie wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej, zginęły co najmniej 4 osoby
USA - Skonstruowano materiał, który pod wpływem naciągania potrafi zmieniać kolory tak jak skóra kam...
Aktywność Słońca z 18 czerwca na filmie
Argentyna - W prowincji Cordoba w 12 godzin spadło 320 l/mkw deszczu, 6 osób zginęło