Astronomowie zaobserwowali najmniejszą asteroidę jaką dotychczas udało się dokładnie zbadać za pomocą naziemnych teleskopów. Asteroida 2015 TC25 ma średnicę zaledwie 2 metrów. Jednocześnie, co ciekawe, jest jedną z najjaśniejszych asteroid bliskich Ziemi. Za pomocą czterech różnych teleskopów udało się ustalić, że asteroida odbija aż 60% padającegonanią światła słonecznego.

mala-asteroida

Zdjęcie ilustracyjne

Obiekt 2015 TC25 został odkryty w ramach programu Catalina Sky Survey prowadzonego przez University of Arizona. Był on intensywnie badany podczas swojego przelotu w niewielkiej (128 000 kilometrów) odległości od naszej planety. Po raz pierwszy zdobyliśmy dane w świetle widzialnym, obraz w podczerwieni i dane radarowe dotyczące tak małej asteroidy. To meteoroid. Tak naprawdę to meteoryt, który jeszcze nie trafił na atmosferę i nie spadł – mówi szef grupy badawczej Vishnu Reddy.

Asteroidy takie jak 2015 TC25 często spadają na Ziemię, jednak stosunkowo niewiele o nich wiadomo, gdyż trudno je zaobserwować. Jeśli będziemy w stanie odkrywać i charakteryzować tak małe asteroidy i meteoroidy, będziemy lepiej rozumieli obiekty, z których pochodzą – wielkie asteroidy, których uderzenie w Ziemię jest znacznie mniej prawdopodobne – mówi Reddy.

Uczony sądzi, że wspomniana asteroida pochodzi od znacznie większego obiektu 44 Nysa. To duża jasna planetoida z pasa głównego planetoid.

Polecane:

Voyager 1 - Zawartość pozłacanej płytki i pozdrowienia w 55 językach [Video]
Przez ocieplenie klimatu Australia staje się coraz bardziej sucha
USA - Wkrótce wir polarny spowoduje bardzo duży spadek temperatury na równinach u stóp Appalachów
LG w przyszłym roku zaprezentuje elastyczny telewizor 55 cali, który będzie można zginać, a nawet zw...
Meridian, USA - Osuwisko ziemi pochłonęło 15 samochodów [Video]
USA - Władze Florydy zorganizowały odłów pytonów w celu zmniejszenia ich populacji, gdyż stanowią za...
Włochy - Nastąpiła erupcja wulkanu Etna, popiół poleciał na wysokość ponad 3 km
Islandia - Rośnie aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu Katla, mieszkańcy okolic wulkanu oraz służb...
Za tydzień, 25 października na wprost Ziemi znajdzie się kolejna ogromna dziura koronalna, która wyw...