Astronomowie zaobserwowali najmniejszą asteroidę jaką dotychczas udało się dokładnie zbadać za pomocą naziemnych teleskopów. Asteroida 2015 TC25 ma średnicę zaledwie 2 metrów. Jednocześnie, co ciekawe, jest jedną z najjaśniejszych asteroid bliskich Ziemi. Za pomocą czterech różnych teleskopów udało się ustalić, że asteroida odbija aż 60% padającegonanią światła słonecznego.

mala-asteroida

Zdjęcie ilustracyjne

Obiekt 2015 TC25 został odkryty w ramach programu Catalina Sky Survey prowadzonego przez University of Arizona. Był on intensywnie badany podczas swojego przelotu w niewielkiej (128 000 kilometrów) odległości od naszej planety. Po raz pierwszy zdobyliśmy dane w świetle widzialnym, obraz w podczerwieni i dane radarowe dotyczące tak małej asteroidy. To meteoroid. Tak naprawdę to meteoryt, który jeszcze nie trafił na atmosferę i nie spadł – mówi szef grupy badawczej Vishnu Reddy.

Asteroidy takie jak 2015 TC25 często spadają na Ziemię, jednak stosunkowo niewiele o nich wiadomo, gdyż trudno je zaobserwować. Jeśli będziemy w stanie odkrywać i charakteryzować tak małe asteroidy i meteoroidy, będziemy lepiej rozumieli obiekty, z których pochodzą – wielkie asteroidy, których uderzenie w Ziemię jest znacznie mniej prawdopodobne – mówi Reddy.

Uczony sądzi, że wspomniana asteroida pochodzi od znacznie większego obiektu 44 Nysa. To duża jasna planetoida z pasa głównego planetoid.

Polecane:

USA - Seatle 28 tys. odbiorców nagle zostało pozbawionych prądu
Jordania - Bardzo szybko kurczą się zasoby wody, w ciągu dekady zmniejszą się o 30 proc.
Japonia - Dowodzący akcją w Fukushimie były dyrektor elektrowni zmarł na raka przełyku, stwierdzono ...
USA - Legalizacja marihuany w Kolorado może wywołać lawinową zmianę prawa w innych stanach, 58 proc....
Polska - Naukowcy wytypowali gen, który może mieć wpływ na skuteczność leczenia chemioterapią raka p...
USA - Kalifornia doświadcza najgorszej od ponad 100 lat suszy, z Kalifornii pochodzi połowa krajowej...
Tajemniczą kulą ognia nad USA mógł być rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495
Prawie 7.3 mld ludzi będzie na świecie 1 stycznia 2016 roku
Platforma Safe Bristolia po wielkich trudach dotarła wreszcie do gdańskiej stoczni [Video]