Naukowcy z NOAA przedstawili nowy model klimatu. Pokazuje on, że w Australii południowo-zachodniej odnotowano spadek opadów, który spowodowany jest ociepleniem. Dzięki modelowi naukowcy będą mogli opracować plan uzupełnienia zasobów wodnych. Badacze przewidują, że do końca wieku susze będą się pojawiać częściej.

W Australii odnotowane spadek opadów deszczu

W Australii odnotowane spadek opadów deszczu

– Ten nowy model klimatu może przedstawić symulacje opadów na skalę regionalną, udowadnia to ścisłą zgodność z poprzednimi modelami – tłumaczy Tom Delworth, naukowiec z Laboratorium Geofizyki i Dynamiki Płynów NOAA z Princeton w USA. Badacz brał udział w projekcie, jest współautorem nowego modelu klimatu. 

Symulacje klimatu w różnych warunkach

– Ten model jest krokiem w kierunku udowodnienia prognoz regionalnych zmian klimatu, szczególnie dotyczących zasobów wody – dodał.

Naukowcy z NOAA prowadzili symulacje przy użyciu modelu klimatu, by sprawdzić długoterminowe zmiany ilości opadów w różnych miejscach na świecie. Najbardziej dotkniętym obszarem jest południowo-wschodnia Australia. Badacze zauważyli, że za spadek poziomu opadów są odpowiedzialne głównie gazy cieplarniane, takie jak ozon, który jest niszczony poprzez aerozole. Model brał pod uwagę również kilka naturalnych przyczyn, między innymi erupcję wulkanów i zmiany promieniowania słonecznego. To nie natura, a człowiek odpowiedzialny jest za zmiany klimatu.

 

Do końca XXI wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu

Spadek opadów w południowej Australii zaczął się około 1970 roku, brak opadów był coraz częstszy przez cztery ostatnie dekady. Model przewiduje, że zimowe opady będą jeszcze rzadsze. Do końca naszego wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu niż dotychczas. Wpłynie to na regionalną gospodarkę wodną.

 

Szansa dla wielu obszarów z niedoborem wody

– Spadkowy trend opadów zimowych jest ogromnym wyzwaniem dla ludzkości – mówi Delworth – Nowy model klimatu pomoże nam precyzyjnie i szybko uzupełnić zasoby wody na poziomie regionalnym. Mamy nadzieję, że naukowcy zajmujący się suszami w Ameryce Północnej skorzystają z naszego modelu – dodał.

Wyniki badań zostały opublikowane w „Nature Geoscience”.

Polecane:

Fukushima nie jest przygotowana na nadejście tajfunu Songda
Japonia - Silne trzęsienie ziemi na przedmieściach Asahikawy, magnituda 6.1
Starożytna egipska biżuteria, która jest przechowywana w Londynie, została wykuta z kawałków meteory...
USA - Śnieżyce zagrażają 20 stanom i 140 mln ludzi, na północy temperatury spadną nawet do -30 stopn...
RPA - Zawał w opuszczonej kopalni w pobliżu Johannesburga, pod ziemią może być nawet 200 górników
Odkryto siostrzaną gwiazdę naszego Słońca, znajduje się 110 lat świetlnych od nas, powstała z tego s...
Co najmniej 20 ofiar powodzi w Serbii, Bośni i Hercegowinie
ISS wykonała stutysięczne okrążenie wokół Ziemi i pokonała dystans ponad 4.25 miliarda kilometrów
USA - Niż Stella wywołał burze śnieżną, spadł prawie metr śniegu, wiatr w porywach przekraczał 100 k...