Naukowcy z NOAA przedstawili nowy model klimatu. Pokazuje on, że w Australii południowo-zachodniej odnotowano spadek opadów, który spowodowany jest ociepleniem. Dzięki modelowi naukowcy będą mogli opracować plan uzupełnienia zasobów wodnych. Badacze przewidują, że do końca wieku susze będą się pojawiać częściej.

W Australii odnotowane spadek opadów deszczu

W Australii odnotowane spadek opadów deszczu

– Ten nowy model klimatu może przedstawić symulacje opadów na skalę regionalną, udowadnia to ścisłą zgodność z poprzednimi modelami – tłumaczy Tom Delworth, naukowiec z Laboratorium Geofizyki i Dynamiki Płynów NOAA z Princeton w USA. Badacz brał udział w projekcie, jest współautorem nowego modelu klimatu. 

Symulacje klimatu w różnych warunkach

– Ten model jest krokiem w kierunku udowodnienia prognoz regionalnych zmian klimatu, szczególnie dotyczących zasobów wody – dodał.

Naukowcy z NOAA prowadzili symulacje przy użyciu modelu klimatu, by sprawdzić długoterminowe zmiany ilości opadów w różnych miejscach na świecie. Najbardziej dotkniętym obszarem jest południowo-wschodnia Australia. Badacze zauważyli, że za spadek poziomu opadów są odpowiedzialne głównie gazy cieplarniane, takie jak ozon, który jest niszczony poprzez aerozole. Model brał pod uwagę również kilka naturalnych przyczyn, między innymi erupcję wulkanów i zmiany promieniowania słonecznego. To nie natura, a człowiek odpowiedzialny jest za zmiany klimatu.

 

Do końca XXI wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu

Spadek opadów w południowej Australii zaczął się około 1970 roku, brak opadów był coraz częstszy przez cztery ostatnie dekady. Model przewiduje, że zimowe opady będą jeszcze rzadsze. Do końca naszego wieku spadnie o 40 proc. mniej deszczu niż dotychczas. Wpłynie to na regionalną gospodarkę wodną.

 

Szansa dla wielu obszarów z niedoborem wody

– Spadkowy trend opadów zimowych jest ogromnym wyzwaniem dla ludzkości – mówi Delworth – Nowy model klimatu pomoże nam precyzyjnie i szybko uzupełnić zasoby wody na poziomie regionalnym. Mamy nadzieję, że naukowcy zajmujący się suszami w Ameryce Północnej skorzystają z naszego modelu – dodał.

Wyniki badań zostały opublikowane w „Nature Geoscience”.

Polecane:

Rosja - W tym roku spłonęło już 617 tysięcy hektarów lasów i stepów
USA - Pod koniec roku możemy się spodziewać nowego rodzaju akumulatorków, będą 10 razy pojemniejsze ...
Honduras - Laserowe skanowanie terenu z lotu ptaka ukazało prawdopodobnie starożytne azteckie miasto...
Meksyk - Ulewne deszcze spowodowały wystąpienie z koryt 18 rzek w rejonie Zatoce Meksykańskiej
Kolumbia - Piorun uderzył w małą wioskę podczas odprawiania rytualnych obrządków, zginęło 11 osób, 1...
Chiny - W katastrofie statku na rzece Jangcy zginęło 396 osób, 50 osób zaginionych, a tylko 14 urato...
Marbella, Hiszpania - Ogromna ilość meduz świecących w prowincji Malaga, 129 osób poparzonych
Lead, USA - Wielki wykrywacz neutrin zbudowany zostanie w nieczynnej kopalni złota w Południowej Dak...
Islandia - 1536 wstrząsów w dwie doby