Czy chorobą Alzheimera można się zarazić? Uczeni z uniwersytetu w Londynie nie wykluczają, że w określonych okoliczności może do tego dojść podczas zabiegu operacyjnego albo transfuzji. Ich raport na ten temat ukazał się w renomowanym czasopiśmie „Nature”.

Senior

Naukowcy zbadali mózgi ośmiu osób, które zmarły  na chorobę Creutzfeldta-Jakoba. To postępująca i nieuleczalna choroba tkanki mózgowej, zwana też ludzkim odpowiednikiem choroby szalonych krów. W siedmiu badanych przypadkach natrafili na cząsteczki białka, które prowadzą do choroby Alzheimera. Odkrycie ich zaskoczyło, bo badane osoby nie były obciążone chorobą genetycznie i zmarły w bardzo wczesnym wieku.

Alzheimer to schorzenie występujące w wieku zaawansowanym. Wszystkie badane osoby zostały zarażone chorobą Creutzfeldta-Jakoba w wieku dziecięcym, pobierając skażony hormon wzrostu. Został on wycofany z użycia w latach 80-tych ubiegłego stulecia, po tym jak udało się ustalić, że był przyczyną zachorowań.

Powstało więc pytanie: czy chorobą Alzheimera można się w podobny sposób zarazić?Szkodliwe priony prowadzące do Alzheimera mogły zostać przekazane. Ale nie jest to dowód na to, że dlatego u tych osób rozwinęła się choroba. A już na pewno, że można się nią w ten sposób zarazić  – mówi doktor Laura Phipps z organizacji Alzheimer Reserach.

Uczeni postanowili opublikować swój raport, ale są niezwykle ostrożni w wyciąganiu wniosków. Podkreślają, że są to jedynie przypuszczenia. Nazywają je nawet „naukowym przeczuciem”. Jak twierdzą, konieczne będą dalsze badania w tej sprawie.

Źródło: rmf24

Polecane:

Meksyk - Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Michoacan, magnituda 6.5
Czechy - Groźna bakteria clostridium zabiła już 14 osób, 124 przypadki zakażenia w pierwszym półrocz...
Chorwacja - Kolejne dziury w ziemi, otwór pochłonął młodego człowieka niedaleko Imotski
Kanada, USA - Kolejny raz zamarzł wodospad Niagara
Hawaje, USA - Za kilkanaście dni lawa z wulkanu Kilauea będzie w centrum miasta Pahoa
Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię 10 godzin wcześniej i przeleciała 170 razy dalej niż wyliczyli to ...
Salerno, Włochy - Polak pobił Somalijkę, bił ją i kopał, a jak upadła nieprzytomna, to uderzał jej g...
W Kurdystanie odkryto nieznany gatunek ryby, nie ma łusek ani oczy, żyje w niedostępnych podziemnych...
Japonia - Spadło 96 cm śniegu, w Sapporo to największe opady od 50 lat