Czy chorobą Alzheimera można się zarazić? Uczeni z uniwersytetu w Londynie nie wykluczają, że w określonych okoliczności może do tego dojść podczas zabiegu operacyjnego albo transfuzji. Ich raport na ten temat ukazał się w renomowanym czasopiśmie „Nature”.

Senior

Naukowcy zbadali mózgi ośmiu osób, które zmarły  na chorobę Creutzfeldta-Jakoba. To postępująca i nieuleczalna choroba tkanki mózgowej, zwana też ludzkim odpowiednikiem choroby szalonych krów. W siedmiu badanych przypadkach natrafili na cząsteczki białka, które prowadzą do choroby Alzheimera. Odkrycie ich zaskoczyło, bo badane osoby nie były obciążone chorobą genetycznie i zmarły w bardzo wczesnym wieku.

Alzheimer to schorzenie występujące w wieku zaawansowanym. Wszystkie badane osoby zostały zarażone chorobą Creutzfeldta-Jakoba w wieku dziecięcym, pobierając skażony hormon wzrostu. Został on wycofany z użycia w latach 80-tych ubiegłego stulecia, po tym jak udało się ustalić, że był przyczyną zachorowań.

Powstało więc pytanie: czy chorobą Alzheimera można się w podobny sposób zarazić?Szkodliwe priony prowadzące do Alzheimera mogły zostać przekazane. Ale nie jest to dowód na to, że dlatego u tych osób rozwinęła się choroba. A już na pewno, że można się nią w ten sposób zarazić  – mówi doktor Laura Phipps z organizacji Alzheimer Reserach.

Uczeni postanowili opublikować swój raport, ale są niezwykle ostrożni w wyciąganiu wniosków. Podkreślają, że są to jedynie przypuszczenia. Nazywają je nawet „naukowym przeczuciem”. Jak twierdzą, konieczne będą dalsze badania w tej sprawie.

Źródło: rmf24

Polecane:

USA - Amerykanie ogłosili, że są bliscy odkrycia, czy istnieje bozon Higgsa, czyli "boska cząst...
Ciekawy projekt rosyjskiego milionera, do 2045 roku mamy być nieśmiertelni
USA - Jesienna śnieżyca w Wyoming i w południowej Dakocie, napadał prawie metr
UK - Powstała szczepionka na malarię o skuteczności prawie 50 proc., choroba zabija dziennie prawie ...
NASA - Sześć sekund po starcie eksplodowała rakieta nośna z bezzałogowym statkiem transportowym Cygn...
Antybiotyki podawane kobietom w ciąży i dzieciom do 2 roku życia powodują znaczny wzrost ryzyka otył...
Pierwszymi mieszkańcami Australii byli Aborygeni
USA - Ogromny zbiornik rozpuszczonego węgla 350 km pod zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych, posia...
NASA buduje pojazd, który ma ochronić Ziemię przed uderzeniem asteroidy