Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zajmie się lokalizacją elektrowni jądrowej w Polsce. Uczelnia weźmie udział w pracach konsorcjum, które określi bezpieczną lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce. Koszt planowanych prac wyniesie ponad 2,5 mln zł.


Celem prac jest zebranie kompletu danych charakteryzujących młodą aktywność geodynamiczną Polski oraz wypracowanie metod ich spójnej interpretacji dla oceny bezpieczeństwa lokalizacji elektrowni jądrowych. Wyniki analiz szczegółowych posłużą do oceny bezpieczeństwa geodynamicznego trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych wskazanych przez Ministerstwo Środowiska oraz do projektowania bezpiecznej konstrukcji elektrowni jądrowej.

Wyniki analiz posłużą do wstępnej oceny bezpieczeństwa lokalizacji wszelkich dużych inwestycji budowlanych w Polsce, w tym elektrowni jądrowych. Przewiduje się, że wyniki opracowania zostaną udostępnione w internecie w celach utylitarnych i edukacyjnych, a zatem poszerzona zostanie baza numerycznych opracowań kartograficznych – IKAR.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na siedem zadań ujętych w trzy bloki tematyczne: (blok I) zebranie i opracowanie danych koniecznych do określenia zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, które zostały wskazane przez Ministerstwo Środowiska; (blok II) zebranie i opracowanie danych koniecznych do oszacowania zagrożenia geodynamicznego dla obszaru całej Polski; (blok III) opracowanie metodologii i ocena ryzyka geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych i dla całego kraju oraz systematyzacja i udostępnienie wyników w formie elektronicznej.

Natomiast zespół z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego będzie uczestniczył w realizacji trzech zadań w ramach bloku II i III: w opracowaniu warstw informacyjnych dla obszaru Polski, opracowaniu metodyki i analizie zagrożenia geodynamicznego dla trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych oraz opracowaniu metodyki i kategoryzacji zagrożenia geodynamicznego dla obszaru Polski.

Uniwersytet Przyrodniczy reprezentować w konsorcjum będzie prof. Bernard Kontny, a prace naukowe w ramach tych zadań będzie wykonywał zespół Instytutu Geodezji i Geoinformatyki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji.

 

Źródło: Radio ZET/PAP

 

Polecane:

Japonia - Kolejna elektrownia atomowa kończy pracę
Od piorunów ginie 4 razy więcej mężczyzn, niż kobiet
Słońce - Wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy X1.4, mogą wystąpić kolejne
Gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Węgielnicy, czyli Wielki Atraktor widziany przez teleskop Hubble'a
Na północy Arabii Saudyjskiej spadł śnieg i pojawiła się mgła, której również ludzie tam nie znają
Francja - Naukowcy opracowali rewelacyjną metodę leczenia pierwotnego raka kości, kluczem okazała si...
NASA opublikowała najnowsze zdjęcia Enceladusa, lodowego księżyca Saturna wykonane przez sondę Cassi...
Błękit metylenowy znany jako wskaźnik pH, może spowalniać, a nawet odwracać objawy starzenia skóry
Dokonano przełomowego odkrycia, w procesie formowania się błyskawicy w atmosferze dochodzi do reakcj...