W Finlandii powstanie podziemne obserwatorium kosmosu. W kopalni rudy cynku i miedzi zlokalizowanej w mieście Pyhäsalmi, zostanie umieszczony detektor, który będzie badał neutrina. Cząsteczki te zawierają informacje o odległym kosmosie.

Finlandia, Pyhasalmi - Detektor neutrin

Neutrina są prawdopodobnie najlżejszymi cząsteczkami we wszechświecie i do ziemi docierają z kosmosu. Nie oddziałują na nie żadne siły elektromagnetyczne, a jedynie grawitacyjne. Nasza planeta nie stanowi dla nich przeszkody i przenikają przez jej powierzchnię. Neutrina są cennym źródłem informacji o kosmosie – to czego nie zobaczą teleskopy, jest widoczne dla detektorów neutrin. 

LAGUNA

Projekt LAGUNA będzie służył badaniom nad kosmosem. Jest on finansowany ze środków Unii Europejskiej. Pod ziemią, w fińskiej kopalni rudy cynku i miedzi, na głębokości 1400 m powstanie detektor dużo większy i bardziej czuły niż już istniejące. Obserwatorium musi zostać zlokalizowane pod powierzchnią, ponieważ neutrina łatwo pomylić z promieniowaniem kosmicznym, które w przeciwieństwie do pożądanych cząsteczek nie przenika przez powierzchnię planety.

 

Etapy

Badacze zbadali trzy detektory z różnymi czynnikami detekcyjnymi: LENA ze scyntylatorem (substancją emitującą światło na skutek promieniowania neutronowego), Glacier z ciekłym argonem oraz Memphys z wodą. Naukowcy ustalili, że do projektowanego urządzenia zostanie wykorzystany ciekły argon oraz detektor z namagnesowanego żelaza. Jego waga wahać się będzie od 100 tys. do 500 tys. ton.

Kolejny etap projektu będzie polegał na ostatecznej decyzji co do dokładnej lokalizacji oraz rodzaju detektora. Naukowcy oszacują również koszty budowy oraz obsługi obserwatorium.

 

Ice Cube Neutrino Observatory

Największym zbudowanym detektorem neutrin jest Ice Cube Neutrino Observatory, który zlokalizowany jest pod lodem Antarktydy. Urządzenie zostało zbudowane w 2010 roku za 279 mln. dolarów. Badania za pomocą Ice Cube prowadzi 250 naukowców z dziesięciu krajów.

Polecane:

Warstwa ozonowa nad biegunem północnym wciąż się zmniejsza
Rosja - W ciągu ostatnich czterech dni w Moskwie spadło 50 cm śniegu, styczniowa norma przekroczona ...
Francja - Zaczynają wojnę z producentami sprzętu, który może być tak zrobiony lub zaprogramowany, że...
Wkrótce hybrydowe zaćmienie Słońca, niestety w Polsce nie będzie widoczne
Rumunia - Gwałtowny spadek temperatury z plus 17 st.C i śnieg, miejscami nawet 15 centymetrów
Norwegia - Ulewne deszcze wywołały powódź, w okręgu Telemark jest najwyższy od stu lat poziom wody
Autyzm u dzieci wykrywany będzie dużo wcześniej niż dotychczas dzięki badaniu fałdów mózgu
Trabzon, Turcja - Samolot pasażerski nie wyhamował podczas lądowania i na za pasem zsunął się z klif...
Opracowano test, który na podstawie analizy krwi może określić ryzyko choroby Alzheimera