W Finlandii powstanie podziemne obserwatorium kosmosu. W kopalni rudy cynku i miedzi zlokalizowanej w mieście Pyhäsalmi, zostanie umieszczony detektor, który będzie badał neutrina. Cząsteczki te zawierają informacje o odległym kosmosie.

Finlandia, Pyhasalmi - Detektor neutrin

Neutrina są prawdopodobnie najlżejszymi cząsteczkami we wszechświecie i do ziemi docierają z kosmosu. Nie oddziałują na nie żadne siły elektromagnetyczne, a jedynie grawitacyjne. Nasza planeta nie stanowi dla nich przeszkody i przenikają przez jej powierzchnię. Neutrina są cennym źródłem informacji o kosmosie – to czego nie zobaczą teleskopy, jest widoczne dla detektorów neutrin. 

LAGUNA

Projekt LAGUNA będzie służył badaniom nad kosmosem. Jest on finansowany ze środków Unii Europejskiej. Pod ziemią, w fińskiej kopalni rudy cynku i miedzi, na głębokości 1400 m powstanie detektor dużo większy i bardziej czuły niż już istniejące. Obserwatorium musi zostać zlokalizowane pod powierzchnią, ponieważ neutrina łatwo pomylić z promieniowaniem kosmicznym, które w przeciwieństwie do pożądanych cząsteczek nie przenika przez powierzchnię planety.

 

Etapy

Badacze zbadali trzy detektory z różnymi czynnikami detekcyjnymi: LENA ze scyntylatorem (substancją emitującą światło na skutek promieniowania neutronowego), Glacier z ciekłym argonem oraz Memphys z wodą. Naukowcy ustalili, że do projektowanego urządzenia zostanie wykorzystany ciekły argon oraz detektor z namagnesowanego żelaza. Jego waga wahać się będzie od 100 tys. do 500 tys. ton.

Kolejny etap projektu będzie polegał na ostatecznej decyzji co do dokładnej lokalizacji oraz rodzaju detektora. Naukowcy oszacują również koszty budowy oraz obsługi obserwatorium.

 

Ice Cube Neutrino Observatory

Największym zbudowanym detektorem neutrin jest Ice Cube Neutrino Observatory, który zlokalizowany jest pod lodem Antarktydy. Urządzenie zostało zbudowane w 2010 roku za 279 mln. dolarów. Badania za pomocą Ice Cube prowadzi 250 naukowców z dziesięciu krajów.

Polecane:

Budzi się jeden z największych wulkanów na świecie - ASO w Japonii
Belgia - Wykoleił się pociąg z niebezpiecznymi chemikaliami, do zdarzenia doszło koło Gandawy na pół...
USA i Kanada - Wyjaśnione zostały dziwne wstrząsy, które występowały w styczniu, to "mroźne trz...
Ziemia i Księżyc widziane z powierzchni Marsa, Curiosity patrzy w kierunku domu
Włochy - Tornado w Modenie wirowało między biurowcami [Video]
Jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy dziś zorzę polarną nad Polską [Aktualizacja 23:47]
Sonda New Horizons przysłała zdjęcie kolejnego pasma górskiego na Plutonie
Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię 10 godzin wcześniej i przeleciała 170 razy dalej niż wyliczyli to ...
Polska - Allegro i Ceneo zmieniły właściciela, nowi nabywcy wyłożyli 3.25 mld dolarów