Plany Chin są imponujące. Prace budowlane ruszą około 2020 roku, a będzie on co najmniej dwa razy większy niż europejski LHC. Zderzacz ma być siedem razy bardziej potężny (chodzi o energię, z jaką zderzane są cząstki). Jak podał Wang Yifang z Chińskiej Akademii Nauk, projektowanie będzie trwało do końca 2016 roku. Maszyna ma pomóc w lepszym zrozumieniu, czym jest bozon Higgsa.

Akcelerator_chiny_shanhaiguan

Qinhuangdao, Shanhaiguan Foto: Gi2C.org

Obecnie najpotężniejszym zderzaczem cząstek jest Wielki Zderzacz Hadronów, czyli LHC (skrót od Large Hadron Collider), zbudowany w CERN pod Genewą. Ma on 27 kilometrów obwodu i jest najbardziej skomplikowanym urządzeniem badawczym, jakie kiedykolwiek stworzono.

Akcelerator_chiny_cern

Foto: CERN

Planowanie projektu rozpoczęło się w 2013 roku, wkrótce po odkryciu bozonu Higgsa w 2012 r., zgodnie ze slajdami z prezentacji w Genewie pokazywanymi przez prof. Yifang’a – dyrektora Instytutu Fizyki Wysokich Energii w Chińskiej Akademii Nauk, które pojawiły się na stronie internetowej instytutu.

Jako lokalizację zasugerował Qinhuangdao, północne miasto portowe 270 km na wschód od Pekinu, które jest punktem wyjścia dla Wielkiego Muru – idealne miejsce budowy wielkiego obiektu podziemnego, zauważając jego korzystne warunki geologiczne.

„LHC co chwila musi mierzyć się z własnymi ograniczeniami” powiedział prof. Yifang. „Znaczące zwiększenie energii zderzeń w tym urządzeniu nie wydaje się możliwe. Nasza maszyna zostanie zbudowana dla całego świata, nie tylko dla Chin” dodaje chiński fizyk. Jak wyjaśnia, projekt był konsultowany ze specjalistami z całego globu.

CERN tymczasem planuje kolejne rozbudowy swojego sztandarowego zderzacza. Kolejna przebudowa planowana jest na 2025 rok. LHC zyska wtedy m.in. nowe wysokoenergetyczne urządzenie rozpędzające protony, które umożliwi fizykom wykonywanie 10-krotnie większej ilości zderzeń niż teraz.

Tagi: akcelerator cząstek, LHC, Chiny, Qinhuangdao,

Źródło: deccanchronicle.com

 

Polecane:

Paryż - Spotkanie gigantów internetowych, czyżby ograniczenie wolności w sieci?
Sejsmolodzy oskarżeni o zignorowanie wstrząsów i nie ostrzeżenie ludzi
Antarktyda - Naukowcy będą teraz szukać "życia" pod lodem
USA - Huragan Sandy zbliża się do wybrzeży kraju, fale wdzierają się w głąb lądu
Panika w rosyjskich mediach, w 2032 r. w Ziemię może uderzyć duża asteroida, prawdopodobieństwo wyno...
W 2013 roku emisja dwutlenku węgla do atmosfery wyniesie rekordowe 36 mld ton, Chiny mają w tym najw...
Najnowsze wyniki badań wskazują, że do leczenia depresji można użyć gazu rozweselającego
Pierwszy taki przypadek na świecie, kobieta zarażona wirusem HIV od wielu lat nie bierze lekarstw, a...
Północna Dakota, USA - Zmodyfikowano prawo, teraz drony policyjne będą wyposażone w broń