Firma SpaceX poinformowała, że postanowiła przedłużyć okres uziemienia swojej rakiety nośnej Falcon 9. Dzięki temu możliwe będzie poprawienie wszystkich ewentualnych słabości konstrukcji i przygotowanie rakiety do nowych misji – tłumaczy producent.

Falcon 9

Firma, której właścicielem jest szef Tesli Elon Musk, wcześniej podawała, że Falcon 9 pozostanie uziemiony co najmniej do września- Dajemy sobie więcej czasu, niż to pierwotnie zakładaliśmy, jednak nie uważam, żeby nasi klienci chcieli, abyśmy ścigali się na szczyt i znowu z niego spadli – mówiła w poniedziałek szefowa SpaceX Gwynne Shotwell podczas odbywającej się w Pasadenie w USA konferencji AIAA Space 2015. Dodała, że najbliższy lot powinien się odbyć za kilka miesięcy.

 

Katastrofa przy starcie

28 czerwca br. doszło do katastrofy rakiety Falcon 9 podczas misji dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). SpaceX pod koniec lipca poinformowało, że przyczyną wypadku było uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem.

– Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy – tłumaczył wtedy Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

 

Zła passa

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Była to już trzecia w ciągu ostatnich miesiącach zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na ISS. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences.

 

Rosjanie też nie dotarli

W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm – SpaceX i Orbital Sciences – którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Polecane:

Powstał układ scalony generujący i odbierający fale w zakresie THz, może posłużyć do "patrzenia...
Chiny - Tajfun Utor uderzył w południowo-wschodnim wybrzeże, wiatr wiał z prędkością ponad 150 km/h
Prawie miliard palaczy jest już na świecie, 6 milionów umiera rocznie, w Polsce jest już 9 milionów ...
NASA zaobserwowało gwałtowną przemianę pulsara
USA - Masy bardzo zimnego powietrza i śnieżyce docierają do 42 stanów, burza śnieżna Astro ominie je...
USA - Pasażer włamywał się do komputerów pokładowych Airbusa i Boeinga poprzez system sieciowy audio...
LosyZiemi - Aktywność Słońca, wyrzuty plazmy, burze geomagnetyczne i trzęsienia ziemi [Video]
UK - Niezwykłe zjawisko w północnej Walii, mgła w kształcie kopuły
W ciągu dwóch lat naukowcy chcą umieścić mamucie geny w zarodku słonia indyjskiego