Firma SpaceX poinformowała, że postanowiła przedłużyć okres uziemienia swojej rakiety nośnej Falcon 9. Dzięki temu możliwe będzie poprawienie wszystkich ewentualnych słabości konstrukcji i przygotowanie rakiety do nowych misji – tłumaczy producent.

Falcon 9

Firma, której właścicielem jest szef Tesli Elon Musk, wcześniej podawała, że Falcon 9 pozostanie uziemiony co najmniej do września- Dajemy sobie więcej czasu, niż to pierwotnie zakładaliśmy, jednak nie uważam, żeby nasi klienci chcieli, abyśmy ścigali się na szczyt i znowu z niego spadli – mówiła w poniedziałek szefowa SpaceX Gwynne Shotwell podczas odbywającej się w Pasadenie w USA konferencji AIAA Space 2015. Dodała, że najbliższy lot powinien się odbyć za kilka miesięcy.

 

Katastrofa przy starcie

28 czerwca br. doszło do katastrofy rakiety Falcon 9 podczas misji dostarczania zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). SpaceX pod koniec lipca poinformowało, że przyczyną wypadku było uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem.

– Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy – tłumaczył wtedy Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

 

Zła passa

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Była to już trzecia w ciągu ostatnich miesiącach zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na ISS. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences.

 

Rosjanie też nie dotarli

W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm – SpaceX i Orbital Sciences – którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Polecane:

Indonezja - Wulkan Karangetang zaczął wyrzucać lawę i popiół na 600 metrów
Rosja - Gwałtowne i ulewne deszcze nad morzem Czarnym i Azowskim, nawet 300 l/m2, ponad 100 ofiar po...
Nowa Zelandia - Trzęsienie ziemi 489 km na wschód od Auckland, magnituda 5.8
Skończyło się paliwo w sztucznym satelicie GOCE, na początku listopada spadnie na Ziemię tona złomu
Słońce - Sytuacja robi się coraz groźniejsza, w ciągu 10 godzin mieliśmy 3 silne rozbłyski bezpośred...
Odkryto najstarszą i najbardziej odległą galaktykę, powstała 13.1 miliarda lat temu, czyli 700 mln l...
Antarktyda - 250 milionów lat temu była zieloną wyspą, zdominowaną przez lasy liściaste
Bento Rodrigues, Brazylia - Pękła zapora górnicza i toksyczne odpady wraz z błotem zalały miasto, zg...
Na Saturnie zaobserwowano tajemnicze zjawisko, w ciągu 4 lat sześciokątna struktura na biegunie półn...