Kamczatka to obszar dużej koncentracji aktywnych wulkanów. O tym, że to nie tylko statystyka, świadczą zdjęcia z satelity NASA. Widać na nich erupcje czterech tamtejszych wulkanów, do których doszło tego samego dnia.

Leżące na przestrzeni 180 km Szywiełucz, Bezimienny, Tołbaczik i Kizimen wybuchły równocześnie 11 stycznia. Zarejestrowały to instrumenty na pokładzie przelatującego nad Kamczatką satelity Terra.

Szybka i rzadka albo gęsta i lepka

Erupcje Szywiełucza i Bezimiennego wyróżniają się grubą, przyrastającą warstwą lawy tworzącą stożki. Zupełnie inaczej wybucha Tołbaczik. To jeden z kilku znajdujących się na Kamczatce wulkanów tarczowych, które charakteryzują się szerokim, spłaszczonym stożkiem o kącie nachylenia nie większym niż 8 stopni.

Lawa wycieka z niego dość szybko cienkimi strumieniami. Jej wypływy mają mniejszą lepkość i gęstość niż w innych typach wulkanów, dlatego są bardziej ruchliwe, ale przebiegają spokojniej. W czasie przelotu Terry lawa z erupcji, do której doszło 11 stycznia, była jeszcze wystarczająco gorąca, by świecić w podczerwieni, co zarejestrowały urządzenia na pokładzie satelity.

Wachlarz z lawy i skał

Z kolei lawa wyrzucona przez Kizimen nie jest tak lepka jak ta z Szywiełucza i Bezimiennego, ale też gęstsza od tej z Tołbaczika. Tworzy grube wypływy poprzedzielane innymi materiałami wydobywającymi się z wnętrza wulkanu. Wyrzucane z niego skały i popiół razem z wypływami lawy osadzają się na wschodnim zboczu, tworząc ciemną plamę o wachlarzowatym kształcie.

Cztery równoczesne erupcje na Kamczatce (NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, and U.S./Japan ASTER Science Team. Caption by Robert Simmon)

 

Źródło: NASA Earth Observatory, tm

Polecane:

Google - Już niedługo będą legalne auta bez kierowcy
Joplin, USA - Porównanie tych samych rejonów przed i po tornadzie [Video]
USA - Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże kraju, najcieplej od 120 la...
Australia - Misie koala stały się gatunkiem zagrożonym
USA - Naukowca zabiła bakteria mikroba szczepu B, na którą chciał opracować szczepionkę, zmarł w cią...
Średnia globalna temperatura w czerwcu wyniosła 16.2 st.C. i była najwyższa od początku pomiarów, re...
Nowe badania pokazują, że ciemna materia może być rzadsza i bardziej równomiernie rozłożona, niż dot...
Riverside, USA - Cessna 310 spadła na domy w stanie Kalifornia, co najmniej 4 osoby zginęły
Nowa Zelandia - Cyklon Cook dotarł do wysp, wiatr w porywach do 150 km/h, w ciągu godziny może spaść...