Według rosyjskich władz nie ma żadnego zagrożenia skażeniem promieniotwórczym, po tym, jak wyłączono awaryjnie wczoraj jeden z bloków w elektrowni atomowej w Sosnowym Borze pod Sankt Petersburgiem. Nie zanotowano podwyższonego promieniowania nawet na terenie samej elektrowni. Dyrektor elektrowni Władimir Pieriguda zapewnia, że „sytuacja w rejonie elektrowni jest spokojna”, promieniowanie jest „w normie” i nie ma potrzeby ewakuacji pracowników.

 Elektrownia atomowa w Sosnowym Borze - Rosja

W elektrowni atomowej w Sosnowym Borze doszło do ulotnienia się pary przy jednej z turbin. Rosjanie zapewniają, że miejsce awarii zostało zlokalizowane.

Pozostałe trzy bloki energetyczne pracują normalnie. Wiadomo jednak, że co najmniej jedno z pomieszczeń elektrowni o powierzchni 40 m2 zostało całkowicie odizolowane.

Elektrownia atomowa na brzegu Zatoki Fińskiej jest wyposażona w reaktory RBMK-1000, takie same, jak w elektrowni w Czernobylu. To jeden z głównych dostawców energii dla północno-zachodniej Rosji. W styczniu br. miała tu już miejsce awaria – na pewien czas wyłączono wtedy jeden reaktor, ale nie doszło do skażenia. Lokalni mieszkańcy urządzali wówczas pikiety i protestowali przed ponownym włączeniem reaktora.

Strumienie cząstek wysokoprzenikliwych pochodzenia słonecznego, które niedawno uderzyły w Ziemię po koronalnych wyrzutach masy na Słońcu mogły przyczynić się do wystąpienia awarii.

Tutaj znajduje się link do dostępnego publicznie tematu na Forum Losy Ziemi, gdzie znajdują się aktualizowane komunikaty w związku z wyrzutem plazmy na Słońcu skierowanym w kierunku Ziemi.

Strona będzie aktualizowana w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji. Tutaj znajduje się link do strony Polskiej Agencji Atomistyki, gdzie można sprawdzić aktualne poziomy promieniowania w naszym kraju.
Tagi: elektrownia atomowa, nuclear plant, awaria, zamknięcie, reaktor, wygaszenie, Czernobyl, Sankt Petersburg, Sosnowy Bor, Rosja
Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Amerykański smalec po 64 latach został zbadany i nadawał się do spożycia
Cyber broń w postaci superwirusa Flame (Płomień)
Szwajcaria - Coraz częściej dochodzi do napadów na bankomaty, urządzenia wkrótce będą znakować złodz...
Turcja - Podczas ćwiczeń rozbiły się dwa samoloty odrzutowe
Kalifornia, USA - 98 procent stanu dotknęła susza, wprowadzono ograniczenia w zużyciu wody, to pierw...
Jawa, Indonezja - Wstrzymany ruch lotniczy i zamknięte lotniska, wszystko z powodu dużej aktywności ...
Bali, Indonezja - Z powodu wyjątkowo silnych pływów oceanicznych zginęło dwoje turystów i zniszczona...
Silne trzęsienie ziemi w Birmie (Mjanma), odczuwalne w Indiach, Bangladeszu i Tajlandii, zniszczeniu...
Na Ukrainie znaleziono oprogramowanie z którego rozprzestrzenił się groźny wirus Petya, uważajcie na...