8,3 st. w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, do którego doszło w piątek nieopodal Półwyspu Kamczackiego. Rosjanie ostrzegali mieszkańców wyspy Sachalin przed tsunami, jednak szybko odwołali alarm. Wstrząs odczuto nawet w Moskwie – podaje serwis „Russia Today”.

Trzęsienie ziemi o sile 8,3 st. Richtera wystąpiło w piątek o godz. 7.44 naszego czasu na Morzu Ochockim – podają amerykańscy geolodzy USGS. Epicentrum zlokalizowano 403 km na północny zachód od Pietropawłowska Kamczackiego, a jako hipocentrum wskazano głębokość prawie 600 km. 

Trzęsienie odczuto w Pietropawłowsku Kamczackim, gdzie znajduje się baza rosyjskich okrętów podwodnych, na wyspie Sachalin słynącej z bogatych złóż gazu ziemnego, a także na północy Japonii.

Serwis „Russia Today” podaje, że wstrząs był odczuwalny nawet w leżącej dziewięć tysięcy kilometrów dalej Moskwie. Mieszkańcy stolicy mieli dzwonić na numery alarmowe z informacją, że odnotowali wstrząsy. Jak przekazał rosyjskim mediom jeden z dyspozytorów, niektórzy w obawie przed uszkodzeniami budynków ewakuowali się na ulice.

Jak donoszą media, w wyniku trzęsienia ziemi nikt nie odniósł obrażeń, nie ma też żadnych poważnych zniszczeń.

Zniesiono ostrzeżenie przed tsunami

Władze rosyjskie wystosowały ostrzeżenie przed tsunami, które obejmowało rejon wyspy Sachalin i Kuryli. Mieszkańcom radzono, by opuścili zagrożone tereny, jednak po niespełna 10 minutach ostrzeżenie zniesiono. Z kolei Amerykanie z rządowego Pacific Tsunami Warning Center zaznaczali od początku, że nie ma zagrożenia utworzenia się fali tsunami.

Pacyficzny pierścień ognia

W okolicy, w której doszło do trzęsienia ziemi, znajduje się Rów Kurylsko-Kamczacki. Na wschód od niego znajduje się płyta pacyficzna, a na zachód – płyta ochocka będąca częścią większej płyty północnoamerykańskiej. To sprawia, że obszar jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie na świecie – należy do tzw. pacyficznego pierścienia ognia.

Źródło: USGS, earthquakereport.com, tm

Polecane:

Chiny - Potężna burza piaskowa nawiedziła prowincję Gansu [Video]
Rosja - „Latający tankowiec” dla sił powietrznych, tego typu samoloty znacznie zwiększą możliwości d...
Tajfun Fanfon kieruje się na Japonię, przyniesie ulewy rzędu 200 l/mkw i wiatr 150 km/h
Norwegia - Pojawiły się olbrzymie szczeliny w górze Mannen, ewakuowano okolicznych mieszkańców
Grecja - Ulewne deszcze zabiły 4 osoby, ogłoszono alarm powodziowy
Krym bez prądu, całkowite odcięcie od zasilania z powodu zniszczenia sieci energetycznej
Etiopia - Archeolodzy odnaleźli najstarszą żuchwę człowieka, ma 2.8 miliona lat i jest starsza niż &...
Naukowcy opracowali nowe urządzenie fotosyntetyczne przekształcające atmosferyczny dwutlenek węgla w...
Portal Yahoo poinformował o ataku hakerskim, który miał miejsce w sierpniu 2013 roku, a wykradzione ...