8,3 st. w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, do którego doszło w piątek nieopodal Półwyspu Kamczackiego. Rosjanie ostrzegali mieszkańców wyspy Sachalin przed tsunami, jednak szybko odwołali alarm. Wstrząs odczuto nawet w Moskwie – podaje serwis „Russia Today”.

Trzęsienie ziemi o sile 8,3 st. Richtera wystąpiło w piątek o godz. 7.44 naszego czasu na Morzu Ochockim – podają amerykańscy geolodzy USGS. Epicentrum zlokalizowano 403 km na północny zachód od Pietropawłowska Kamczackiego, a jako hipocentrum wskazano głębokość prawie 600 km. 

Trzęsienie odczuto w Pietropawłowsku Kamczackim, gdzie znajduje się baza rosyjskich okrętów podwodnych, na wyspie Sachalin słynącej z bogatych złóż gazu ziemnego, a także na północy Japonii.

Serwis „Russia Today” podaje, że wstrząs był odczuwalny nawet w leżącej dziewięć tysięcy kilometrów dalej Moskwie. Mieszkańcy stolicy mieli dzwonić na numery alarmowe z informacją, że odnotowali wstrząsy. Jak przekazał rosyjskim mediom jeden z dyspozytorów, niektórzy w obawie przed uszkodzeniami budynków ewakuowali się na ulice.

Jak donoszą media, w wyniku trzęsienia ziemi nikt nie odniósł obrażeń, nie ma też żadnych poważnych zniszczeń.

Zniesiono ostrzeżenie przed tsunami

Władze rosyjskie wystosowały ostrzeżenie przed tsunami, które obejmowało rejon wyspy Sachalin i Kuryli. Mieszkańcom radzono, by opuścili zagrożone tereny, jednak po niespełna 10 minutach ostrzeżenie zniesiono. Z kolei Amerykanie z rządowego Pacific Tsunami Warning Center zaznaczali od początku, że nie ma zagrożenia utworzenia się fali tsunami.

Pacyficzny pierścień ognia

W okolicy, w której doszło do trzęsienia ziemi, znajduje się Rów Kurylsko-Kamczacki. Na wschód od niego znajduje się płyta pacyficzna, a na zachód – płyta ochocka będąca częścią większej płyty północnoamerykańskiej. To sprawia, że obszar jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie na świecie – należy do tzw. pacyficznego pierścienia ognia.

Źródło: USGS, earthquakereport.com, tm

Polecane:

Wielka Brytania - W Kornwalii zatrzęsła się ziemia, to już 11 wstrząs w ciągu 50 dni
Afryka - Za 2 lata rusza rozbudowa elektrowni wodnej do mocy 4.8 GW, ma to zaspokoić 40 proc. potrze...
UK - Policja aresztowała przestępców podczas drukowania pistoletu, to pierwszy taki przypadek na świ...
UK - Cyklon Abigail dotarł na Wyspy, w Szkocji porywy wiatru do 160 km/h
Rosja chce się uniezależnić od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, jutro pierwszy start rakiety z no...
Phoenix, USA - Po monsunie powstała chmura wyglądająca jak grzyb po wybuchu atomowym
Yokohama, Japonia - Policja szuka seryjnego truciciela, ktoś wstrzyknął w szpitalu środek czyszczący...
Wypijał 4-5 napojów energetycznych dziennie, przekroczył dzienną dawkę niacyny (witaminy B3) i rozwi...
Dzieci, które piją pełne mleko są szczuplejsze od tych, które piją mleko chudsze. Nowe badania zmien...