400 metrów sześciennych lawy co sekundę wydobywa się z wulkan Plosky Tolbachik na Kamczatce. To aż 10 razy więcej niż w 1975 roku, kiedy doszło do erupcji, która na trwałe zmieniła krajobraz półwyspu.

– Z wulkanu Plosky Tolbachik, którego erupcja trwa, co sekundę wydobywa się 400 metrów sześciennych lawy – oznajmili we wtorek rosyjscy sejsmolodzy.

 

Bardzo silna erupcja

Wysoki na 3085 m wulkan, który znajduje się na Półwyspie Kamczackim, 27 listopada zaczął o sobie przypominać. Jest to jego pierwsza od 36 lat erupcja, jak zaznaczają eksperci – bardzo silna.

– Tegoroczna erupcja jest naprawdę potężna. Podczas wybuchu w 1975 roku (uważa się go za najpotężniejszy w udokumentowanej historii wulkanu – przyp. red.), Tołbaczyk wypluwał z siebie 40 metrów sześciennych lawy na sekundę. Tym razem co sekundę wypływa z niego aż 400 metrów sześciennych – mówił w środę Giennadij Karpow z Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Niebezpieczeństwo

Lawa wydobywa się z dwóch szczelin wzdłuż południowego zbocza góry.

– Górna szczelina jest już prawie nieaktywna, jednak lawa może znów zacząć z niej wypływać w każdej chwili. Wystarczy, że wulkan w dalszym ciągu będzie produkował magmę – podkreślał Karpow. – Jeśli tak się stanie, staniemy przed prawdziwym niebezpieczeństwem – dodał.

Katastrofa ekologiczna

Wydobywająca się z Tołbaczyka lawa dotąd doprowadziła do pożaru rosnącego nieopodal lasu i zniszczyła dwa budynki, w których stacjonowali naukowcy. Pył wulkaniczny towarzyszący erupcji sprawił z kolei, że mieszkańcy okolicznych meijscowości nie mogli przez jakiś czas opuszczać swoich domów.

Gdyby powtórzył się scenariusz z 1975 roku, w regionie doszłoby do katastrofy ekologicznej, a krajobraz Kamczatki ponownie zmieniłby się nieodwracalnie.

Źródło: er.rian.ru, ENEX, tm

Polecane:

Fala tsunami może zatopić niektóre wyspy na Pacyfiku
Uzbekistan - Bilans wczorajszego trzęsienia ziemi, 13 osób zginęło, 86 osób zostało rannych
Niemcy - Statek objęty ścisłą kwarantanną, na pokładzie prawie 200 osób i prawdopodobieństwo wystąpi...
Serbia, Bośnia i Hercegowina - Fala powodziowa na Bałkanach zniszczyła domy, drogi i spowodowała osu...
Nasza Droga Mleczna jest okruchem w gigantycznej supergromadzie galaktyk, którą nazwano Laniakea
Bariyapur, Nepal - Okrutny zwyczaj w XXI wieku, setki tysięcy zwierząt złożone w ofierze bogini Gadh...
Tegoroczne, rekordowe El Nino przedłuży się na przyszły rok i prawdopodobnie okaże się największym w...
Cykl życia sprzętu RTV i AGD z roku na rok jest coraz krótszy, UE chce z tym walczyć, sprzęt musi by...
Sheohar, Indie - Zawalił się remontowany trzypiętrowy budynek [Video]