Rosja zagroziła odebraniem przedstawicielom władz japońskich możliwości bezwizowych podróży na sporne wyspy południowych Kurylów, jeśli Japonia będzie podtrzymywać swoje prawo własności w stosunku do tych terytoriów.

Kuryle od kilkudziesięciu lat przedmiot sporów Japonii z Rosją (ZSRR)

– Jeśli z jakichś powodów japońscy politycy nie potrafią powstrzymać się od publicznych wypowiedzi na temat wysp po wizytach na rosyjskim terytorium, to zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia ich udziału w takich podróżach – głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Resort dodał, że obowiązujący obecnie reżim bezwizowy dla przedstawicieli Japonii jest „aktem humanitarnym” umożliwiającym wizyty na grobach przodków.

Jak sprecyzowano, oświadczenie jest reakcją na wypowiedź japońskiego ministra stanu ds. Okinawy i Terytoriów Północnych Ichity Yamamoto, który w czasie wizyty na wyspach miał powiedzieć, że umocniła ona jego opinię o „konieczności zwrotu tych terytoriów”.

Tokio do tej pory nie odniosło się do ostrzeżenia.

Nierozwiązany spór

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie trwa od wielu lat. Konflikt ten sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Spór dotyczy czterech wysp – Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan, położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido.

Są one położone między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia – Terytoriami Północnymi.

Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W kolejnych latach japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Rosja - Chcą zbudować tarczę anty-asteroidową, żeby bronić naszą Planetę i siebie przed USA
Za 8 dni przeleci tuż obok Ziemi 350-metrowa planetoida 2012 QG42, zostanie wpisana na listę obiektó...
Ekwador - Erupcja wulkanu Tungurahua, pył poleciał na wysokość 4 km
Księżyc Urana - Deformacja Mirandy mogła być wywołana siłami grawitacyjnymi
Korea Południowa - Prawie 100 aut zderzyło się w gęstej mgle pod Seulem
Odrano-Wola, Polska - Policjant na emeryturze zastrzelił żonę i popełnił samobójstwo
Od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło już ponad 300 tysięcy uchodźców
Aerozole emitowane przez używane w e-papierosach substancje zapachowe, zawierają groźne dla zdrowia ...
Minneapolis, USA - Potężna eksplozja gazu w prywatnej szkole, zginęły co najmniej 2 osoby, 9 zostało...