Litewski poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski ostrzega przed niebezpieczeństwem, jakie może płynąć z wybudowania w pobliżu granic Unii Europejskiej dwóch elektrowni nuklearnych. 

W artykule zamieszczonym w “Naszym Dzienniku” Tomaszewski przypomina, że jedną z siłowni zamierza wybudować Białoruś w Astrawcu, zaledwie 23 kilometry od granicy z Litwą, czyli Unią Europejską, i tylko 50 kilometrów od stolicy 550-tysięcznego Wilna. Budowę podobnej elektrowni zapowiada Rosja w obwodzie kaliningradzkim, niedaleko od granic Polski. W przypadku dużej awarii w jednej z nich trzeba by ewakuować mieszkańców Wilna, a w strefie zwiększonego promieniowania znalazłaby się Warszawa czy stolica Łotwy Ryga – pisze litewski poseł do europarlamentu.

Waldemar Tomaszewski uważa, że sprawa lokalizacji nowych elektrowni nie jest problemem pojedynczych państw, których zdolność negocjacyjna z Rosją czy Białorusią jest nieporównywalnie mniejsza niż z punktu widzenia całej Unii. Dodaje, że oba te państwa nie dokonały do tej pory oceny oddziaływania planowanych elektrowni atomowych na środowisko, zgodnie z wymogami powszechnie przyjętych norm prawa międzynarodowego, a zawartych w konwencji z Espoo.

– Z tych też powodów sprawą negocjacji powinna zająć się Bruksela, bo to zwiększa szansę na ewentualną zmianę lokalizacji budowy oraz zastosowanie przez oba państwa najwyższych norm bezpieczeństwa jądrowego, podobnych do stosowanych w całej Unii. Wbrew temu, co w kuluarach parlamentarnych mówią niektórzy europosłowie, negocjacje z Rosją i Białorusią są konieczne, tyle że powinna je prowadzić nie indywidualnie Warszawa czy Wilno, lecz Komisja Europejska w imieniu całej Wspólnoty – pisze Waldemar Tomaszewski w “Naszym Dzienniku”.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Polecane:

Fukushima, Japonia - W 2015 roku zaczną usuwać paliwo ze zniszczonej elektrowni atomowej
Holandia - Rusza pogotowie eutanazyjne
Europa - Znów sypie śnieg, "to najcięższa zima od 20 lat"
Kanada - Nawałnica w Toronto, miejscami spadło 90 litrów/mkw, co stanowi trzykrotne pobicie rekordu
Malezja - W czekoladach Cadbury wykryto śladowe ilości DNA świni, Muzułmanie są wściekli i żądają za...
Nicea, Francja - Na promenadzie rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi, 84 osoby zabite, ponad ...
Polska - Dwie dziewczynki porwały fale Bałtyku, ojcowie weszli do wody z dziećmi mimo dużych fal i z...
ESA - Sonda Trace Gas Orbiter zrobiła zdjęcia Phobosa, jednego z księżyców Marsa
WHO w najwyższej gotowości, ptasia grypa szybko się rozprzestrzenia, pojawiły się nowe szczepy wirus...