Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili, że na początku przyszłego roku wiceszefowie MSZ obu krajów przeprowadzą rozmowy na temat rozwiązania trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

Postępująca współpraca

Minister Kishida wyraził zadowolenie z poprawy stosunków rosyjsko-japońskich, będącej warunkiem rozwiązania sporu. – Od wizyty w kwietniu premiera (Shinzo) Abe w Rosji, dwustronna współpraca postępuje na wielu polach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo i wymiana ludzi – powiedział japoński minister na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Ławrow przybył do Japonii razem z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na pierwsze wspólne spotkanie szefów MSZ i resortów obrony obu krajów przewidziane na sobotę.

Ławrow powiedział, że Japonia powinna postępować ostrożnie, by nie narażać dopiero co rodzących się rozmów na niepowodzenie. – Chciałbym zaproponować, by rozmowy prowadzone były w atmosferze, w której unika się prowokujących komentarzy – powiedział na wspólnej konferencji po spotkaniu z Kishidą.

Koniec sporu sprzed blisko 70 lat?

Spotkania na szczeblu wiceministrów planowane są na koniec stycznia lub początek lutego, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji i spotkanie z Ławrowem.

Spór o Kuryle dotyczy czterech wysp – Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan – położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia – Terytoriami Północnymi.

 

Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W kolejnych latach japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Ulewne deszcze w Brazylii - Stan klęski żywiołowej, 7 miast pod wodą
Brazylia - Potężna i gwałtowna powódź, 10 tys. osób musiało uciekać z domów [Video]
Chiny - Wydobyto wazę sprzed 3000 lat z zachodniej dynastii Zhou, prawdopodobnie jest w niej staroży...
Rosja - Silne ulewy i powódź w Kraju Nadmorskim
Fizyka statystyczna - czyli nowe perspektywy w symulowaniu ziemskiego klimatu
Boliwia - Zmodyfikowano prawo, teraz dziesięcioletnie dzieci mogą legalnie pracować
LG w przyszłym roku zaprezentuje elastyczny telewizor 55 cali, który będzie można zginać, a nawet zw...
Bogota, Kolumbia - Lekarzy wyciągnęli żołnierzowi granat wbity w twarzoczaszkę, operację przeprowadz...
Zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda HIP68468, której skład sugeruje, że musiał...