Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow uzgodnili, że na początku przyszłego roku wiceszefowie MSZ obu krajów przeprowadzą rozmowy na temat rozwiązania trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Szefowie dyplomacji Japonii Fumio Kishida i Rosji Siergiej Ławrow

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

Postępująca współpraca

Minister Kishida wyraził zadowolenie z poprawy stosunków rosyjsko-japońskich, będącej warunkiem rozwiązania sporu. – Od wizyty w kwietniu premiera (Shinzo) Abe w Rosji, dwustronna współpraca postępuje na wielu polach, takich jak gospodarka, bezpieczeństwo i wymiana ludzi – powiedział japoński minister na spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Ławrow przybył do Japonii razem z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na pierwsze wspólne spotkanie szefów MSZ i resortów obrony obu krajów przewidziane na sobotę.

Ławrow powiedział, że Japonia powinna postępować ostrożnie, by nie narażać dopiero co rodzących się rozmów na niepowodzenie. – Chciałbym zaproponować, by rozmowy prowadzone były w atmosferze, w której unika się prowokujących komentarzy – powiedział na wspólnej konferencji po spotkaniu z Kishidą.

Koniec sporu sprzed blisko 70 lat?

Spotkania na szczeblu wiceministrów planowane są na koniec stycznia lub początek lutego, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji i spotkanie z Ławrowem.

Spór o Kuryle dotyczy czterech wysp – Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan – położonych między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia – Terytoriami Północnymi.

 

Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W kolejnych latach japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Rosja - Wojskowy satelita Meridian runął na ziemię po 7 minutach
UK - Figurka sprzed prawie 4 tys. lat stojąca w muzeum sama się obraca, najprawdopodobniej przez drg...
Chcesz spalić więcej kalorii, zmniejsz ogrzewanie w domu
Roztwory nikotyny w e-papierosach podgrzane do wyższych temperatur powodują wydzielanie się dużych i...
Szwecja - Rok 2014 był najcieplejszy od początku pomiarów, czyli od 1860 roku
Europa - Zbliża się wyjątkowo rzadkie zjawisko, nagłe ocieplenie stratosferyczne z powodu zmiany kie...
Tajlandia - W buddyjskiej świątyni w Kanchanaburi, która jest jedną z największych atrakcji turystyc...
Ptaki wędrowne drzemią podczas lotu, wiele krótkich okresów snu składa się na około godzinę w ciągu ...
Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku, najsilniejsze od 1985 roku, magnituda 8.1 - Ostatnie 7 dni to po...