Filmy z samochodowych kamer i smartfonów pokazujące efektowny deszcz meteorów nad rejonem rosyjskiego Murmańska pojawiły się w weekend w internecie. Nie wiadomo, czy i gdzie spadły kosmiczne skały. Według naukowców, zjawisko miało związek z przypadającym na koniec kwietnia maksimum aktywności roju Lirydów.

Rosja - Meteor nad Syberią

Ujęcia z kamery w samochodzie jadącym po pokrytej śniegiem drodze w okolicy Murmańska, na północ od koła podbiegunowego, pokazały smugę światła i pędzącą po niebie kulę, która zniknęła za budynkiem. Według rosyjskich ekspertów, meteor prawdopodobnie rozpadł się przed możliwym uderzeniem w ziemię.

Koniec kwietnia idealny do obserwacji

Miłośnicy obserwacji meteorów mają zwykle pełne ręce roboty od środka lata do początku zimy. W tym okresie swoją aktywnością co chwilę popisuje się jakiś duży lub ciekawy rój meteorów. Największy okres posuchy występuje za to w pierwszych miesiącach każdego roku. Od niespełna połowy stycznia, kiedy kończą się Kwadrantydy, mamy ponad trzy miesiące bez żadnego ciekawego i dużego roju– mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Połowa kwietnia przynosi jednak odmianę, bo wtedy na niebie pojawia się aktywny rój Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher). Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w nocy z 21 na 22 kwietnia, o różnych porach.

W roku bieżącym największych liczb godzinnych oczekujemy w przedziale od godziny 12 do 23 naszego czasu dnia 22 kwietnia. Najbardziej prawdopodobny moment to jednak godzina 20. Radiant Lirydów, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać jego meteory, leży na pograniczu gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Wysoko nad horyzontem jest więc dopiero w drugiej połowie nocy i wtedy najlepiej obserwować Lirydy– zaznacza Olech.

Jak dodaje, czujność należy zachować od godziny 23 naszego czasu w zasadzie do rana i to zarówno w nocy z 21 na 22 jak i z 22 na 23 kwietnia. Nad ranem w obserwacjach może przeszkadzać Księżyc w ostatniej kwadrze, ale nawet pomimo jego blasku można liczyć na nawet kilkanaście Lirydów na godzinę.

Ostatnie meteory z tego roju zobaczymy ok. 25/26 kwietnia.

Źródło: rmf24,PAP

Polecane:

Chiny - burze i gradobicia, 17 osób zabitych i 150 rannych
Irlandia - Trzy dni opadów i miasto pod wodą, w jeden dzień spadła miesięczna norma
Rosja - Coraz więcej martwych delfinów na plaży w Soczi, władze bagatelizują problem
Bieganie działa podobnie jak marihuana, powoduje wzrost endokannabinoidów, substancji dających uczuc...
Japonia - Wkrótce rozpocznie się budowa superszybkiej kolei elektromagnetycznej z Tokio do Nagoi, 35...
Bariyapur, Nepal - Okrutny zwyczaj w XXI wieku, setki tysięcy zwierząt złożone w ofierze bogini Gadh...
USA - Bardzo silna burza nad stanem Waszyngton, 3 osoby nie żyją, 250 tysięcy gospodarstw bez prądu
Nikaragua - Po 110 latach uśpienia, wulkan Momotombo wznowił działalność erupcyjną [Video]
Potosi, Wenezuela - Miasteczko w 1984 roku zostało zalane, teraz wyschła woda