Dwa lata temu nad Czelabińskiem (Rosja) doszło do wybuchu meteoru, na skutek czego 1,5 tys. osób zostało rannych. Eksplozja była największym tego typu wydarzeniem od czasu katastrofy tunguskiej w 1908 r. Mimo że minęło już sporo czasu, naukowcy nadal nie potrafią odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tym wydarzeniem.

???????????????????????

20-metrowy meteor rozpadł się nad Czelabińskiem w Rosji 15 lutego 2013 roku. Eksplozja spowodowała, że z okien wyleciały szyby, a ponad tysiąc osób trafiło do szpitala. Naukowcy do tej pory zastanawiają się, skąd pochodzą kosmiczne skały.

Powiązania meteoru z asteroidą

Początkowo astronomowie uważali, że meteor czelabiński pochodził z 2-kilometrowej asteroidy 1999NC43. Badania nad odnalezionymi fragmentami meteorytu wskazały kilka podobnych cech pomiędzy 1999NC43 a meteorem czelabińskim.

– Oba ciała niebieskie miały podobne orbity wokół słońca, a wstępne badania sugerowały nawet identyczny skład chemiczny – powiedział Vishnu Reddy, naukowiec z Instytutu Nauk Planetarnych w Tuscon w Arizonie w Stanach Zjednoczonych.

Ponowne badania orbitalne oraz spektralne wykazały, że związek między meteorem czelabińskim a 1999 NC43 jest mało prawdopodobny.

Skład meteorytów czelabińskich jest podobny do tak zwanego amfoterytu (chondyrytu oliwinowo-pigeonitowego). Chondyryt to prosty, kamienny meteoryt, w skład którego wchodzą najczęściej takie minerały jak pirokseny oraz oliwiny. Ten typ kosmicznych skał nie występuję w obiektach bliskich Ziemi.

Naukowcy wykazali również, że powiązanie konkretnych meteorytów z asteroidą jest bardzo trudne ze względu na chaotyczny charakter orbit.

Centrum ostrzegania w ESA

Eksplozja meteoru czelabińskiego wywołała powszechną panikę w czelabińskim społeczeństwie. Fundacja B-612, postanowiła zmniejszyć zagrożenie asteroidami i wezwała agencje kosmiczne na całym świecie, aby zwiększyły wysiłki w poszukiwaniu asteroid, które potencjalnie mogą zagrażać Ziemi. W planach fundacji jest uruchomienie Kosmicznego Teleskopu Sentinel, który będzie miał za zadanie namierzanie niebezpiecznych odłamków skalnych, stanowiących zagrożenie w skali regionalnej, a nawet globalnej (w przypadku większych meteorów).

 

Źródło: space.com, phys.org, tvnmeteo
meteor, Czelabińsk, Rosja, Chelyabinsk, Russia.

 

Polecane:

Kenneth - Wyjątkowo silny huragan pierścieniowy na Pacyfiku, wieje z prędkością 230 km/h
Cebu i Negros, Filipiny - Seria bardzo silnych trzęsień ziemi nawiedza region, są ofiary i zniszczen...
Francja - Rekordowo ciepłe święta, 22 st.C w cieniu
Kenia - Odkryto duże pokłady wody, zapasy są na poziomie 250 miliardów m3
Sztorm Frank z dużymi opadami deszczu kieruje się nad Wielką Brytanię, która już wzmaga się ogromnym...
Niemcy - Psychicznie chory Syryjczyk zdetonował ładunek wybuchowy w Ansbach, 12 osób rannych, imigra...
Sonda Voyager 2 zarejestrowała prawdopodobnie dwa nieznane księżyce Urana
Ocean Indyjski - Wraz z ocieplaniem się klimatu, ciepły prąd morski Agulhas poszerza się, ale nie wz...
Rimini, Włochy - Czterech mężczyzn prawdopodobnie z północy Afryki napadło na plaży turystów z Polsk...