Rosyjscy naukowcy przygotowali wstępny projekt systemu obrony Ziemi przed asteroidami. Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa opracowało projekt aparatów mających przeciwdziałać temu zagrożeniu – napisał dyrektor generalny Władimir Diegtjar w oświadczeniu podsumowującym wyniki prac Centrum w roku 2011.

“Jeśli chodzi o zagrożenie asteroidami, opracowaliśmy projekt koncepcyjny budowy dwóch aparatów kosmicznych “Kaissa” o “Kapkan”. “Kaissa” – to rozpoznawczy aparat kosmiczny, “Kapkan” – uderzeniowy. Teraz przygotowujemy propozycje dotyczące zakresu finansowania zaawansowanego projektu aparatu kosmicznego “Kapkan” – czytamy na stronie internetowej Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa.

“Zwiadowca”

Jak wynika z materiałów roboczych Centrum, do których dotarła agencja RIA Nowosti, aparat “Kaissa” ma być jak najwcześniej wysyłany w kierunku niebezpiecznej asteroidy przy pomocy rakiet nośnych.

W przestrzeni kosmicznej będzie ustalał przy pomocy specjalnej sondy fizyczno-chemiczne i mechaniczne właściwości obiektu. “Konstrukcja aparatu pozwala efektywnie prowadzić badania zbliżających się asteroidów w odległości od Ziemi do 1 mln kilometrów” – można przeczytać w materiałach projektu.

“Niszczyciel”

Z kolei aparat uderzeniowy “Kapkan”, po uzyskaniu wszystkich danych od “Kaissy”, ma niszczyć asteroidę przy pomocy eksplozji jądrowej. On także ma być wprowadzany na trajektorię zbliżającej się asteroidy przy pomocy rakiet nośnych.

“Uniwersalny aparat kosmiczny jest zdolny wpływać na zbliżające się do Ziemi asteroidy i rozbijać je dużą liczbę części niestanowiących już zagrożenia swoim rozmiarem lub przemieszczać je na trajektorię bezpieczną dla Ziemi” – można przeczytać w materiałach projektu, cytowanych przez RIA Nowosti.

 

Źródło: Novosti, tvn24.pl

Polecane:

Japonia - Skażone wodorosty w pobliżu Fukushimy
Niemcy, Włochy - W Monachium padł rekord temperatury 20.7 st.C, w Rzymie do 20 st.C
USA - Biały Dom potrzebuje lepszych prognoz kosmicznej pogody, żeby uniknąć ogromnych strat
Polska - Potężne gradobicie na południu kraju, ponad 500 interwencji [Video]
Po dwóch latach hibernacji Europejska Agencja Kosmiczna wybudzi sondę Rosetta, zacznie badać jądro k...
Norwegia - Potężny pożar w miejscowości Hasvag, 240 kilometrów na północ od Trondheim, spłonęło 139 ...
Czechy - Trzech gówniarzy w wieku 5, 6 i 8 lat skatowały flaminga w Jihlava ZOO, najpierw rzucali ka...
Francja planuje zamknąć 17 spośród 58 reaktorów jądrowych
Rosja zlikwidowała ostatni pocisk chemiczny z arsenału liczącego 39'967 ton substancji, tą ilością &...