Rosyjscy naukowcy przygotowali wstępny projekt systemu obrony Ziemi przed asteroidami. Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa opracowało projekt aparatów mających przeciwdziałać temu zagrożeniu – napisał dyrektor generalny Władimir Diegtjar w oświadczeniu podsumowującym wyniki prac Centrum w roku 2011.

„Jeśli chodzi o zagrożenie asteroidami, opracowaliśmy projekt koncepcyjny budowy dwóch aparatów kosmicznych „Kaissa” o „Kapkan”. „Kaissa” – to rozpoznawczy aparat kosmiczny, „Kapkan” – uderzeniowy. Teraz przygotowujemy propozycje dotyczące zakresu finansowania zaawansowanego projektu aparatu kosmicznego „Kapkan” – czytamy na stronie internetowej Państwowe Centrum Rakietowe im. Makiejewa.

„Zwiadowca”

Jak wynika z materiałów roboczych Centrum, do których dotarła agencja RIA Nowosti, aparat „Kaissa” ma być jak najwcześniej wysyłany w kierunku niebezpiecznej asteroidy przy pomocy rakiet nośnych.

W przestrzeni kosmicznej będzie ustalał przy pomocy specjalnej sondy fizyczno-chemiczne i mechaniczne właściwości obiektu. „Konstrukcja aparatu pozwala efektywnie prowadzić badania zbliżających się asteroidów w odległości od Ziemi do 1 mln kilometrów” – można przeczytać w materiałach projektu.

„Niszczyciel”

Z kolei aparat uderzeniowy „Kapkan”, po uzyskaniu wszystkich danych od „Kaissy”, ma niszczyć asteroidę przy pomocy eksplozji jądrowej. On także ma być wprowadzany na trajektorię zbliżającej się asteroidy przy pomocy rakiet nośnych.

„Uniwersalny aparat kosmiczny jest zdolny wpływać na zbliżające się do Ziemi asteroidy i rozbijać je dużą liczbę części niestanowiących już zagrożenia swoim rozmiarem lub przemieszczać je na trajektorię bezpieczną dla Ziemi” – można przeczytać w materiałach projektu, cytowanych przez RIA Nowosti.

 

Źródło: Novosti, tvn24.pl

Polecane:

Wpływ zmian klimatycznych na europejskie morza - Raport przygotowany dla Unii Europejskiej
Chicago, USA - Kłęby pary nad elektrownią atomową, powstał wyciek radioaktywnego trytu
Zjawiska pogodowe w 2012 spowodowały wielomiliardowe straty na całym świecie
Polska - Coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji
Barcelona, Hiszpania - Uczeń szkoły średniej w wieku poniżej 14 lat zabił nauczyciela z kuszy
Od 15 lat jest coraz mniej dziur w słynnych szwajcarskich serach, wszystko za sprawą coraz czystszeg...
Meksyk - Wybuch wulkanu Popocatepetl i trzęsienie ziemi [Video]
Antarktyda - Pod powierzchnią lodu może znajdować się warstwa żelaznych meteorytów
Słońce - W sobotę na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna i wywoła burzę jonosferyczną