Co najmniej 15 osób zginęło, a ponad 600 doznało obrażeń w pożarach, które przez dwa dni szalały w Chakasji, republice w południowo-zachodniej Syberii – poinformowało w poniedziałek republikańskie ministerstwo zdrowia. Pożary zapoczątkowało wypalanie traw przez rolników.

Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 7

Z kolei federalne Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazało, że pożary ogarnęły także sąsiednie regiony – Republikę Tuwy i Kraj Krasnojarski.

Pożary wybuchły w niedzielę. W poniedziałek resort ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował, że jego służby panują już nad sytuacją – dogaszają ogniska i pilnują, by ogień znów nie zaczął się rozprzestrzeniać.

Według chakaskiego ministerstwa zdrowia zginęło 15 osób, a 613 zostało rannych. Hospitalizacji wymagało 78 osób, stan ośmiorga poszkodowanych lekarze określają jako ciężki.

Na terytorium Chakasji spłonęło ponad 1,2 tys. domów w 38 miejscowościach. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjał silny wiatr – 30 metrów na sekundę – i sucha pogoda.

Stan wyjątkowy

Do walki z ogniem rzucono wszystkich strażaków w republice. Na pomoc wysłano im trzy pociągi pożarnicze i dwa samoloty Ił-76 przystosowane do gaszenia pożarów. Do akcji włączono też wojsko – około 700 żołnierzy i 40 sztuk sprzętu.

– Sytuacja była anormalna, w ciągu godziny w ogniu stanęła niemal cała Chakasja – ocenił przywódca republiki Wiktor Zimin.

Wypalanie traw w Rosji wiosną regularnie jest przyczyną wielkich pożarów. Dzieje się tak mimo apeli ze strony władz do rolników i przedsiębiorstw rolnych o nieuciekanie się do tych praktyk.

 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 1 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 10 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 9 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 8 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 6 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 5 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 4 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 3 Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów 2

Polecane:

Słońce - Dziś po północy wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy X1.8 w kierunku Ziemi
Japonia - W Fukushimie zlokalizowane zostało kolejne źródło silnego promieniowania
Hiszpania - 20.9 proc. energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wiatrowych
Po 80 latach poszukiwań prawdopodobnie udało się znaleźć Fermion Majorany
Kostaryka - Po 148 latach budzi się wulkan Turrialba
Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 29 osób, wiatr w...
Stworzono sztuczną bakterię z najmniejszą ilością genów, których ilość wyniosła 473
Szwecja - Podczas eksploracji wraku okrętu Kronan, nurkowie znaleźli tajemniczą masę, sądząc po zapa...
Dell wprowadza do sprzedaży monitor 8k o przekątnej 31.5 cala, żeby uzyskać rozdzielczość 33 mln pik...