Syberyjscy naukowcy dokonali przełomu w biotechnologii. Wyhodowali sztuczną tkankę, która może zastąpić uszkodzone organy. To pomoże w leczeniu wielu urazów i chorób, od poparzeń po zawały. Biolodzy wykorzystali w eksperymencie możliwości komórek macierzystych.

Instytut Biologii Chemicznej i Medycyny Fundamentalnej w Nowosybirsku od kilku lat pracował nad komórkami macierzystymi. Należało stworzyć preparat, zdolny do zamiany uszkodzonej tkanki stawów. W rezultacie naukowcom udało się wyhodować biosyntetyczne protezy mogące zastąpić aorty. A to jest prawdziwym osiągnięciem.

Syntetyczne protezy od dawna wykorzystywane są we współczesnej medycynie, między innymi w kardiologii. A biosyntetyczne organy i tkanki, które otrzymane zostały z żywych komórek to nowość z wielkimi perspektywami.

Po transplantacji sztucznych implantów oraz organów od dawców często pojawiały się powikłania. Organizm człowieka mógł odrzucić obce tkanki. Biosyntetyczny materiał jest przyjmowany przez organizm o wiele łatwiej, szczególnie, jeśli został wyhodowany z własnych komórek pacjenta. A to oznacza, że powikłania po tego typu transplantacji są znikome. Ponadto, organizm o wiele szybciej przyzwyczaja się do „własnego” implantu.

Kilka miesięcy temu naukowcy z Nowosybirska przeszczepili biosyntetyczny implant laboratoryjnemu szczurowi. Od tamtej pory w jego organizmie nie zaobserwowano żadnych odchyleń od normy.

Naukowcy są zdania, że tego typu protezy będą szeroko wykorzystywane już za kilka lat. Możliwe stanie się założenie banków organów biosyntetycznych. A to oznacza, że w perspektywie człowiek będzie mógł „wyremontować” swoje ciało: zastąpić uszkodzone organy nowymi, wyhodowanymi z jego własnych komórek. To rozwiąże wiele problemów gerontologii. A co najważniejsze, zlikwiduje problem wciąż niewystarczającej ilości organów od dawców.

 

 

Źródło:  Głos Rosji

 

 

 

 

Polecane:

W Europie zamieszkał nowy ptak - Sieweczka krzykliwa
Ocean Spokojny - Już druga w tym roku burza tropikalna, zagrożone wybrzeże Meksyku
UK - Niezwykła operacja, pięciotygodniowe dziecko oddało nerkę 22 letniej kobiecie
UK - Stworzono materiał, który absorbuje prawie w całości światło, odbija się tylko 0.035 procenta p...
Polska - Najmocniejszy superkomputer stanie w krakowskiej AGH, Prometeusz będzie posiadał 41 472 rdz...
USA - SpaceShipTwo firmy Virgin Galaxy rozpadł się w locie, ponieważ za wcześnie włączył się system ...
Jeśli nie zostaną przedsięwzięte żadne kroki, to w ciągu najbliższych 25 lat czekają nas katastrofal...
Wyoming, USA - W górach Bighorn pojawiło się pęknięcie długości siedmiu boisk do piłki nożnej
Polska - Silny wstrząs sejsmiczny wystąpił w okolicach Głogowa, magnituda 4.3 w skali Richtera, zahu...