Jak donoszą rosyjskie media, Rosja przygotowuje się do próbnego wystrzelenia nowej międzykontynentalnej rakiety z głowicami jądrowymi, noszącego oficjalne oznaczenie RS-28 „Sarmata”. Jest się czego bać.

Wybuch jądrowy -2

 

Istnienie nowego typu rakiety międzykontynentalnej, mającej stanowić podstawę przyszłego uzbrojenia Rosji, wiadome jest już od dobrych kilku lat, ale pełną gotowość do działania pociski powinny osiągnąć około roku 2020. W tym roku – prawdopodobnie już latem – Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia próbnego wystrzelenia tej rakiety.

Poprzedni pocisk, noszący oznaczenie R-36M, przez wojska NATO określany był nieoficjalnym mianem „Szatan”. Ale dopiero teraz Rosja rozwija broń, która wzbudza na świecie naprawdę poważne obawy. Pojedyncza rakieta jest w stanie przenosić do 10 ciężkich głowic jądrowych (lub ok. 15 lżejszych), co sprawia, że jedno uderzenie jest w stanie zniszczyć obszar wielkości stanu Teksas albo też całej Francji. Spodziewany zasięg tej rakiety to ok. 10 tysięcy kilometrów, a zatem w zasięgu rażenia (w zależności od miejsca wystrzeliwania) znajdują się zarówno wszystkie państwa europejskie, jak i Stany Zjednoczone.

Wybuch jądrowy

Tym, co dodatkowo wyróżnia pocisk RS-28, jest zastosowanie różnego typu technologii z zakresu „stealth”, umożliwiających mu oszukanie funkcjonujących obecnie systemów radarowych. Jak twierdzą rosyjscy wojskowi, nie istnieją obecnie systemy obrony antyrakietowej, które byłyby w stanie ją powstrzymać.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Nietypowy obiekt w galaktyce M82, emituje promieniowanie już ponad 2 lata
Według nowego modelu komputerowego, Księżyc jest mniej ważny dla klimatu, niż sądzono
Kanadyjczycy za 4 lata chcą rozpocząć wydobywanie minerałów z dna oceanu
Francja - Ogromne ulewy na południu kraju spowodowały gwałtowne powodzie, w 3 godziny spadły 252 l/m...
USA - Strzelanina w klinice aborcyjnej w Colorado Springs, 3 osoby zginęły, 9 rannych
Hesston, USA - Kolejny świr strzelał z auta do przypadkowych ludzi, 3 osoby zginęły, 14 rannych
Dziewięć krajów na świecie ma w sumie 14 935 głowic nuklearnych
Cztery planety podobne do Ziemi krążą wokół gwiazdy Tau Ceti, znajdującej się 12 lat świetlnych od n...
Osiem ciał dryfowało na łodzi po Morzu Japońskim, prawdopodobnie z Korei Północnej