Jak donoszą rosyjskie media, Rosja przygotowuje się do próbnego wystrzelenia nowej międzykontynentalnej rakiety z głowicami jądrowymi, noszącego oficjalne oznaczenie RS-28 “Sarmata”. Jest się czego bać.

Wybuch jądrowy -2

 

Istnienie nowego typu rakiety międzykontynentalnej, mającej stanowić podstawę przyszłego uzbrojenia Rosji, wiadome jest już od dobrych kilku lat, ale pełną gotowość do działania pociski powinny osiągnąć około roku 2020. W tym roku – prawdopodobnie już latem – Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia próbnego wystrzelenia tej rakiety.

Poprzedni pocisk, noszący oznaczenie R-36M, przez wojska NATO określany był nieoficjalnym mianem “Szatan”. Ale dopiero teraz Rosja rozwija broń, która wzbudza na świecie naprawdę poważne obawy. Pojedyncza rakieta jest w stanie przenosić do 10 ciężkich głowic jądrowych (lub ok. 15 lżejszych), co sprawia, że jedno uderzenie jest w stanie zniszczyć obszar wielkości stanu Teksas albo też całej Francji. Spodziewany zasięg tej rakiety to ok. 10 tysięcy kilometrów, a zatem w zasięgu rażenia (w zależności od miejsca wystrzeliwania) znajdują się zarówno wszystkie państwa europejskie, jak i Stany Zjednoczone.

Wybuch jądrowy

Tym, co dodatkowo wyróżnia pocisk RS-28, jest zastosowanie różnego typu technologii z zakresu “stealth”, umożliwiających mu oszukanie funkcjonujących obecnie systemów radarowych. Jak twierdzą rosyjscy wojskowi, nie istnieją obecnie systemy obrony antyrakietowej, które byłyby w stanie ją powstrzymać.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

NASA - Nowe badania tajemniczego prądu powietrznego w stratosferze i jonosferze
Czechy - Na północy kraju najzimniej od 30 lat, minus 27 st.C.
Tybet Zachodni - Chiny i Indie walczą w nietypowy sposób o ogromne tereny Ladakh
UK - Wyjątkowo niebezpieczne lądowanie boeinga w Birmingham [Video]
Oberwanie chmury we Włoszech, zalana część Toskanii, ogromne opady z porywistym wiatrem w Hiszpanii
Badania japońskich naukowców pokazują, że elektroniczne papierosy posiadają aż 10 razy wyższy poziom...
Darna, Libia - Tankowiec został zbombardowany przez niezidentyfikowany samolot, w zbiornikach miał 1...
Goteborg, Szwecja - Dwóch mężczyzn w maskach weszło do restauracji i zaczęło strzelać z broni automa...
Za pomocą urządzenia SPHERE odkryto pierwszą egzoplanetę za pomocą metod obrazowych