Rosja i Kuba uzgodniły, że Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego w Lourdes pod Hawaną, z czego zrezygnowała w r. 2001 tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu – pisze dziennik “Kommiersant”.

Anteny nasłuchowe

Zaznacza, że “obecnie władze Rosji uznały za konieczne wrócić do położonego zaledwie 250 km od wybrzeży USA ośrodka, który w czasach ZSRR pozwalał na kontrolowanie łączności radiowej i telefonicznej na znacznej części terytorium potencjalnego przeciwnika”.

 

Putin dopiął umowę na ostatni guzik

Informację o powrocie Rosjan do Lourdes pod Hawaną potwierdziło dziennikowi kilka źródeł we władzach Rosji.

Jeden z rozmówców twierdzi, że Moskwa rozpoczęła rozmowy z Hawaną na ten temat już kilka lat temu, lecz zintensyfikowała je wyraźnie na początku tego roku. Rosyjscy wojskowi przeprowadzili kilka spotkań z kubańskimi kolegami i w ciągu kilku miesięcy stronom udało się załatwić wszystkie kwestie.

Sprawę sfinalizowano, jak pisze “Kommiersant”, w czasie piątkowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Hawanie. Przypomina, że wówczas też ogłoszono, że Moskwa umorzyła 90 proc. zadłużenia Kuby z czasów ZSRR, czyli ok. 32 mld dolarów.

Według jednego z rozmówców dziennika znaczenie umowy ws. centrum w Lourdes trudno przecenić. – Mogę powiedzieć jedynie: nareszcie! – powiedział.

Ośrodek nasłuchu w kubańskim Lourdes zaczął działać w roku 1967 i był wykorzystywany najpierw przez ZSRR, a następnie przez Federację Rosyjską do roku 2001, gdy Rosji zabrakło środków na jego utrzymanie i chciała wyjść naprzeciw żądaniom USA – pisze gazeta.

 

Bardzo daleko od USA

Decyzję o powrocie na Kubę informator dziennika “Kommiersant” objaśnia finansowym okrzepnięciem Rosji, a także ochłodzeniem stosunków z USA.

“Nasze stosunki popsuły się na długo przed Ukrainą – cytuje “Kommiersant” wysokiego urzędnika. Wg niego “tak naprawdę to te stosunki w ogóle się nie poprawiały z wyjątkiem pewnych okresów, które były raczej wyjątkiem”.

Inny rozmówca dziennika motywację Moskwy charakteryzuje następująco: “Naszego gestu dobrej woli nie doceniono”, toteż “Moskwa miała wszelkie podstawy, by reanimować projekt wzmacniając w ten sposób możliwości wywiadowcze”.

 

 

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w Japonii, magnituda 7.4
Południowy Pacyfik - Podwodna erupcja w 5 dni stworzyła 72 metry nowej skały (9 mln m3), takich zmia...
Kosmiczny wartownik przypilnuje Ziemi, uruchomiony zostanie w 2017 roku
UK - Deratyzacja Georgii Południowej na finiszu, 70 proc. wyspy zasypane trutką, gryzonie dziesiątku...
Indonezja - Potężna erupcja wulkanu Sinabung, słup pyłu i gazów wzbił się na wysokość 7 km, ewakuowa...
20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca, Księżyc przed południem zasłoni 3/4 tarczy Słońca
Już wkrótce okna z folią elektrochromatyczną mogą stać się popularne
Kolejne eksplozje w Tajlandii, w Surat Thani wybuchły kolejne bomby, ogółem 4 osoby zginęły [18+]
Islandia - Zatrzęsła się zachodnia część kaldery wulkanu Katla i południowa wulkanu Bárðarbunga, nie...