Fabryki produkujące nowe rakiety międzykontynentalne pracują w Rosji na wysokich obrotach. Zwłaszcza te odpowiedzialne za nowe RS-24 Jars. Jak zapowiedział Władimir Putin, do końca przyszłego roku rosyjska armi otrzyma dwa nowe regimenty takich rakiet, z których każda może przenosić szereg głowic termojądrowych.

Putin co prawda nie powiedział wprost, o jakie rakiety mu chodzi, ale według anonimowego pracownika ministerstwa bezpieczeństwa, z którym rozmawiała agencja RIA Novosti, bez wątpienia chodzi o RS-24.

Nowy atut Rosji

Prezydent Rosji zapowiedział kolejne wzmocnienie Strategicznych Wojsk Rakietowych podczas spotkania z ich dowódcami. Dwa regimenty to łącznie 24 rakiety. Jeśli zapowiedź Putina zostanie zrealizowana w terminie, będzie to oznaczać kolejny rok wydatnego przezbrajania podstawy militarnej potęgi Rosji.  Jeszcze kilka tygodni temu minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że do końca 2013 roku wojsko otrzyma 24 rakiety Jars.

 

RS-24 to najnowsze rosyjskie pociski międzykontynentalne opracowane w pierwszej dekadzie XXI wieku. Prace nad nimi utrzymywano w ścisłej tajemnicy i ujawniono ich istnienie dopiero w 2007 roku podczas wstępnej fazy testów. Obecnie są produkowane seryjnie i wprowadzane do służby. Jarsy są produkowane w dwóch wariantach, część jest przeznaczona do umieszczenia w silosach, a część na mobilnych wyrzutniach.

RS-24 to obecnie najprawdopodobniej najnowocześniejsze rakiety międzykontynentalne na świecie. USA od końca Zimnej Wojny nie zajmują się rozwojem tego rodzaju uzbrojenia, a wytwory chińskich naukowców są bardzo słabo znane, ale na pewno nie dorównują osiągnięciom rosyjskich konstruktorów, którzy mają w tej dziedzinie największe doświadczenie na świecie.

 

Inwestycja w mocarstwową pozycję

Skala produkcji rakiet w Rosji nie dorównuje znanej z czasów ZSRR, ale i tak jest znacząca. 24 nowe pociski co rok to istotne tempo i może ono zostać zwiększone. Według projektu budżetu wojskowego Rosji na lata 2014-2016 wydatki na broń jądrową będą rosły o 50 procent rocznie. W 2016 roku Rosja ma na nią wydać 1,4 miliarda dolarów.

Rozbudowany arsenał lądowych rakiet międzykontynentalnych to podstawa mocarstwowej pozycji Rosji i oczko w głowie Putina. Obecnie Rosjanie posiadają około 326 takich pocisków i 1050 głowic jądrowych. Znaczna część z nich to egzemplarze mające po kilkadziesiąt lat i pamiętające czasy Leonida Breżniewa (rządził ZSRR w latach 1964-1982).  Obecnie rozkręcana produkcja RS-24 ma pozwolić odmłodzić arsenał. Do 2030 roku ma się on składać tylko z nowych rakiet.

Źródło: tvn24.pl, RIA Novosti

Polecane:

Kanada - Przez niebo przeleciała jasna kula, meteoryt o wadze 100 kg spadł w okolicy Battleford
Katalonia - Z powodu kryzysu władze pozwoliły siać marihuanę
Włochy - Wi-Fi w pociągach przekracza 68 razy dopuszczalne normy emisji fal magnetycznych i elektrom...
Polska - Wiele lat temu bardzo groźną amebę wykryto w ciepłych wodach Jezior Konińskich
Kurczą się składniki odżywcze w oceanach, odpowiedzialne za to są mikroorganizmy żyjące na największ...
UK - W pobliżu Stonehenge odkryto ciepłe źródła, które cały rok utrzymują stałą temperaturę
Włochy - 18 ofiar cyklonu Kleopatra, który uderzył w Sardynię
Tortoreto, Włochy - W czasie Air Show zderzyły się dwa samoloty
Zimbabwe - Sprzedają ogromne ilości słoni i lwów do chińskich ogrodów zoologicznych, "biznes to...