Na atomowym okręcie podwodnym Tomsk, stojącym w stoczni niedaleko Władywostoku, wybuchł pożar – poinformowały rosyjskie agencje prasowe. Według oficerów floty wojennej, nie ma zagrożenia radioaktywnym skażeniem.

Okręt o napędzie atomowym K-150 Tomsk przechodzi remont w stoczni w mieście Bolszoj Kamień na dalekim wschodzie Rosji. W czasie prac na pokładzie jednostki pojawił się ogień. Płomienie pojawiły się w zbiorniku balastowym po tym, jak użyta została piła spalinowa. Zapaliła się część kabli i warstwy gumy oraz farby.

Jak podała agencja Ria Novosti, reaktor atomowy został wyłączony jeszcze przed remontem, a na pokładzie nie ma żadnej broni i amunicji. Załoga bezpiecznie opuściła okręt; nikomu nic się nie stało.

Jeden z okrętów podwodnych projektu 949, tego samego co Tomsk

„Sytuacja jest pod kontrolą”

– Nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym – zapewnia z kolei agencja Itar-Tass, cytująca anonimowego oficera z rosyjskiej floty. – Broń została usunięta z pokładu, a sytuacja jest w pełni pod kontrolą. Nie ma zagrożenia dla miejscowej ludności – dodało źródło. Według armii, niebezpieczeństwo eksplozji jest znikome.

Jednak, jak podają świadkowie zdarzenia, na miejsce wypadku oprócz wozów straży pożarnej wysłano jednostkę monitorującą poziom promieniowania radioaktywnego.

Okręt atomowy Tomsk zdolny jest do przenoszenia 24 wyrzutni pocisków rakietowych o zasięgu 550 km. Od 2010 roku przechodzi remont, związany z awarią systemu chłodzenia – w 1998 roku z jej powodu rannych zostało pięciu marynarzy; jeden z nich zmarł dwa dni później. Tomsk ma wrócić do służby w 2014 roku.

Źródło: Reuters, RIA Novosti, tvn24

Polecane:

Alaska - Trzęsienie ziemi 70 km od Sand Point, magnituda 6.1
Sulforafan zawarty w brokułach zapobiega i łagodzi objawy najczęstszej postaci zwyrodnienia stawów
Stabilne membrany z żelaza o grubości jednego atomu
Iran - Ogromna burza piaskowa w Teheranie, wiatr wiał z prędkością 110 km/h, co najmniej cztery osob...
Japonia - Wulkan Ontake zabił co najmniej 30 osób, ponad 40 jest rannych, a 45 kolejnych osób uważa ...
USA - Masy bardzo zimnego powietrza i śnieżyce docierają do 42 stanów, burza śnieżna Astro ominie je...
Francja - Burze i ulewny deszcz na południowym-wschodzie kraju, co najmniej 3 ofiary śmiertelne
USA - Potwierdzony został pierwszy przypadek zarażenia się wirusem zika drogą płciową
Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 km/h, cyklon ten może oka...