Wysłanie na Księżyc wehikułu, który poszuka na nim wody, planują na 2015 rok Rosjanie. To tylko część siedmioletniego planu, który ma odwrócić złą passę, jaką w sferze kosmicznej miała w ostatnich latach Rosja.

Łuna-Głob, wyobrażenie artysty

Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos) poinformowała we wtorek, że w 2015 roku wyśle na Księżyc bezzałogowy statek kosmiczny. Wehikuł o nazwie Łuna-Głob będzie wyposażony w półtonowy lądownik, który na Srebrnym Globie poszuka wody, a także pobierze próbki z jego powierzchni. 

Z nowego kosmodromu

Szef Roskosmosu Władimir Popowkin sprecyzował, że statek kosmiczny zostanie wysłany z budowanego właśnie nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, który znajduje się w obwodzie amurskim, na Dalekim Wschodzie Rosji. Łuna-Głob, wyniesiony przez rakietę nośną Sojuz-2/Fregat, wyląduje w okolicach bieguna południowego Księżyca, ponieważ tam właśnie może być obecny lód.

Część programu

Wysłanie statku na Księżyc to tylko jeden z celów zaplanowanego na lata 2013-2020 rosyjskiego programu kosmicznego, na który przeznaczonych zostanie ok. 70 mld dolarów.

Program – którego założenia opublikowano na stronie internetowej Roskosmosu – ma być odpowiedzią na serię niepowodzeń, jakie w ostatnich latach spotkały Rosję w sferze kosmicznej.

Wśród najgłośniejszych porażek Rosji był fakt, że utracono łączność z sondą Fobos-Grunt mająca zbadać jeden z marsjańskich księżyców. Wyniesiona w kosmos na początku listopada 2011 roku nie tylko nie doleciała w okolice Marsa, ale już w styczniu 2012 roku spłonęła w atmosferze Ziemi. Z kolei w sierpniu 2011 roku Rosjanie dosłownie zgubili statek kosmiczny Progress. Miał on dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale zamiast tego wyleciał na niewłaściwą orbitę, po czym spadł na rosyjską Republikę Ałtaju.

Trzy priorytety

W programie rozwoju na trwającą dekadę określono trzy priorytety. Pierwszy to zapewnienie Rosji gwarantowanego dostępu do kosmosu, rozwój techniki kosmicznej, technologii i usług, rozwój przemysłu rakietowo-kosmicznego i wykonanie międzynarodowych zobowiązań. Drugi projektów naukowych w kosmosie, a trzeci – loty załogowe.

Źródło: PAP, redorbit.com, tm

Polecane:

Szkocja - Wyjątkowo silne wiatry, nawet 160 km/h
Chiny - Błyskawiczny przyrost lodu na Morzu Żółtym unieruchomił tysiąc statków, przyrasta 5 km w cią...
UK - Delfin trafił do rzeki Dee
Europa - Społeczności zbieracko-łowieckie ery mezolitycznej zaczęły hodować świnie około 6600 lat te...
USA - One World Trade Center najwyższym budynkiem na półkuli północnej, z iglicą wysokość wynosi 541...
Rosja - Naukowcy nie ustalili jeszcze przyczyny powstania gigantycznego krateru na Syberii, słychać ...
UK - Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu według Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich
Norwegia - 33 z 38 lodowców znacznie skurczyło się od ubiegłego roku, lodowiec Hardanger w 14 lat co...
USA - W 2015 roku wystąpił największy od 20 lat roczny wzrost liczby zabójstw