Minionej nocy nad rosyjskim miastem Błagowieszczeńsk nad Amurem widziano zagadkowy obiekt. Przypominał on meteor, ponieważ kilkukrotnie eksplodował jasnym światłem, a pozostawiona przez niego smuga utrzymywała się aż przez dwie godziny.

Jak widać na powyższym nagraniu, obiekt kilkukrotnie eksplodował, po czym zaczął się rozpadać na wiele mniejszych fragmentów, które poruszały się z różną prędkością. Nie wiadomo czy którakolwiek jego część spadła na ziemię. Smuga utrzymywała się na niebie ponoć przez 2 godziny, a więc nadzwyczaj długo.

Póki co brak jest stanowiska miejscowych władz i naukowców w sprawie zdarzenia, zapewne z powodu wolnej niedzieli. Natomiast mieszkańcy są pewni, że był to bolid i porównują go z tym, co miało miejsce dwa lata temu w Czelabińsku. Tym razem jednak wybuchom nie towarzyszyły żadne dźwięki i fala uderzeniowa.

Na pierwszy rzut oka przypomina to katastrofę wahadłowca Columbia z 2003 roku. Dlatego też nie można wykluczyć, że był to test jakiejś rakiety lub statku powietrznego, ale nic na ten temat niestety nie wiemy. Błagowieszczeńsk leży przy granicy z Chinami, więc istnieje podejrzenie, że mogło to mieć związek z działalnością wojskową niekoniecznie Rosjan, lecz Chińczyków.

Jednak raczej był to obiekt pochodzenia naturalnego. W ostatnich dniach w różnych regionach świata ma miejsce wzmożona aktywność meteorowa. Najprawdopodobniej w atmosferę wchodzą liczne pozostałości po komecie ISON, która przed rokiem przecięła ziemską orbitę i pozostawiła na niej drobny materiał skalny.

 

Źródło: twojapogoda.pl
Rosja, spadający meteor, resztki rakiety, bolid, Błagowieszczeńsk, Russia, a falling meteor, the remnants of a rocket car, Blagoveshchensk.

Polecane:

W pobliżu Ziemi przeleci wkrótce 400 metrowa planetoida 2005 YU55, pędzi z prędkością 50 000 km/h
USA - Naukowca zabiła bakteria mikroba szczepu B, na którą chciał opracować szczepionkę, zmarł w cią...
Nowy chip umożliwił sterowanie ręką robota poprzez myśli [Video]
Mars - Powierzchnia Czerwonej Planety nadal podlega różnego rodzaju przekształceniom
Syria - Około 3600 osób z neurotoksycznymi objawami trafiło do szpitali, 355 osób zmarło, prawdopodo...
Antarktyda - Lodowiec Pine Island odłączył się od lądolodu i swobodnie dryfuje po morzu
USA - Pierwszy raz od siedmiu lat testowano bombę termojądrową B61, kilkaset sztuk tych bomb trzymaj...
NASA ogłasza plan podboju Marsa
Tajlandia - W buddyjskiej świątyni w Kanchanaburi, która jest jedną z największych atrakcji turystyc...