Rosyjscy naukowcy znaleźli fragmenty meteorytu, który w piątek eksplodował nad Czelabińskiem. Uzgodnili, że właściwą nazwą dla niego będzie „Czebarkul”. Tak nazywało się jezioro, w które uderzyła większość odłamków.


Znacznych rozmiarów meteor wszedł w atmosferę w okolicy Czelabińska w piątek nad ranem. Mierzący około 15 metrów średnicy kosmiczny obiekt pod wpływem wysokiej temperatury wywołanej tarciem eksplodował z mocą bomby termojądrowej, wywołując potężną falę uderzeniową, która doprowadziła do znacznych zniszczeń w okolicy i pośrednio do ranienia około tysiąca osób.

Miejsce upadku rozstrzyga

Odłamki rozerwanego meteoru, już w formie małych meteorytów, kontynuowały podróż w kierunku powierzchni Ziemi. Jeden z siedmiu największych fragmentów trafił w zamarznięte jezioro Czebarkul, położone około osiem kilometrów od Czelabińska. „Okruch” kosmicznej skały wybił szeroki na osiem metrów przerębel i zarył się głęboko w muliste dno jeziora.

 

Badający miejsce upadku naukowcy nie zdołali znaleźć głównego odłamku meteoru leżącego gdzieś pod wodą, ale w okolicy przerębla natrafili na szereg małych odłamków zatopionych w lodzie. Wstępne testy wykazały, że był to tak zwany chondryt, czyli kamienny meteor z zawartością około dziesięciu procent żelaza.

Odkrycie resztek meteoru w jeziorze Czebarkul rozwiązało też kwestię formalnego nazwania kosmicznego gościa. – Najbliższą osadą ludzką jest wioska Czebarkul, więc zgodnie z zasadami, meteor otrzyma taką właśnie nazwę „Czebarkul” – powiedział Wiktor Grokowski z Federalnego Uniwersytetu Uralskiego, członek Komitetu ds. Meteorów z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Formalnie nazwa zostanie nadana dopiero, gdy pierwsze naukowe informacje na jego temat zostaną opublikowane w biuletynie Międzynarodowego Towarzystwa Meteorytowego. Ma to zająć od dwóch do trzech miesięcy.

 

Źródło: Ria Novosti, tvn24

Polecane:

Tajne spotkanie w Arabii Saudyjskiej - Książe "szara eminencja" straszy NATO bronią atomow...
Dodanie przestępnej sekundy sporo namieszało, wiele serwerów nie zrozumiało jak godzina może trwać 3...
Francja - Huragan, ulewne deszcze i nagła fala powodzi w ponad 40 miejscowościach
W piątek o godz.17, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca, dystans wyniesie 152.1 mln km.
Marsjański biegun podobny do ziemskiego, na Czerwonej Planecie to zmrożona woda z dodatkiem dwutlenk...
Sonda New Horizons lecąca w kierunku Plutona przełączyła się na 80 minut w tryb awaryjny
Lozanna, Szwajcaria - Retinoidy, pochodne witaminy A, mogą okazać się cudownym lekiem na raka jelita...
Francja - W miejscowości Monchy-Lagache archeolodzy odkryli nekropolię z dynastii Merowingów z VI wi...
Chiny - Tajfun Merbok uderzył w Hongkong i Shenzhen