Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci… toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

– Sądzę, że nie muszę się rozwodzić nad tym, że system zbierania odpadów jest znacznie bardziej komfortowy niż pieluchy, z których będą musieli korzystać astronauci na pokładzie Oriona (amerykańskiego statku – przyp. red) – powiedział Władimir Pirożkow Moskiewskiego z Instytutu Stali i Stopów, zaangażowanego w prace nad nowym statkiem.

– Poza tym rosyjski segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma ograniczoną liczbę toalet, co oznacza, że statek z dodatkową “kosmiczną toaletą” będzie przydatny – dodał.Rosyjskie loty na ISS i Księżyc

Prototyp nowego rosyjskiego statku kosmicznego został zaprezentowany w zeszłym tygodniu podczas popularnych moskiewskich pokazów lotniczych MAKS Airshow. Według planów, powstaną dwie wersje: sześcioosobowa obsługująca loty na ISS oraz czteroosobowy “luksusowy” egzemplarz z możliwością magazynowania dużych zapasów wody i żywności, przeznaczony do wypraw na Księżyc.

Pierwsze bezzałogowe jeszcze loty testowe konstruowanego statku zaplanowano na koniec 2017 r. lub 2018 r. Test z udziałem załogi spodziewany jest w 2020 r.

Orion celuje też w Marsa i asteroidy

Konkurencyjny Orion, przy tworzeniu którego amerykańska NASA współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) ma wykonywać loty z czteroosobową załogą na  ISS, Marsa lub asteroidy bliskie Ziemi. Testy bezzałogowe zaplanowano na 2014 r., a załogowe – na 2020 r.

Źródło: Ria Novosti, tm

Polecane:

USA - Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę, zjadają niemal wszystko na swojej d...
USA - Największa od 40 lat susza w Kalifornii
Polifenole zawarte w pestkach i skórkach winogron wyjątkowo skutecznie zwalczają bakterie powodujące...
Hawaje, USA - Po 30 latach uśpienia potężny wulkan Mauna Loa zaczyna się budzić, pojawia się coraz w...
Sumatra, Indonezja - Wulkan Sinabung wyrzucił popiół na 2 kilometry do góry
Cuddalore, Indie - Trzynaście osób zginęło w powodziach i osuwiskach ziemi po gwałtownych opadach de...
Pensylwania, USA - Nastolatek zastrzelił matkę i brata, zabiłby też ojca, gdyby był w domu, z 14-lat...
Nowa Zelandia - Tajemnicze "coś" na plaży w Muriwai Beach to prawdopodobnie zlepek morskic...
Stworzono nową generacje akumulatorów przepływowych, które przechowują energię w molekułach rozpuszc...