Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci… toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

– Sądzę, że nie muszę się rozwodzić nad tym, że system zbierania odpadów jest znacznie bardziej komfortowy niż pieluchy, z których będą musieli korzystać astronauci na pokładzie Oriona (amerykańskiego statku – przyp. red) – powiedział Władimir Pirożkow Moskiewskiego z Instytutu Stali i Stopów, zaangażowanego w prace nad nowym statkiem.

– Poza tym rosyjski segment Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma ograniczoną liczbę toalet, co oznacza, że statek z dodatkową “kosmiczną toaletą” będzie przydatny – dodał.Rosyjskie loty na ISS i Księżyc

Prototyp nowego rosyjskiego statku kosmicznego został zaprezentowany w zeszłym tygodniu podczas popularnych moskiewskich pokazów lotniczych MAKS Airshow. Według planów, powstaną dwie wersje: sześcioosobowa obsługująca loty na ISS oraz czteroosobowy “luksusowy” egzemplarz z możliwością magazynowania dużych zapasów wody i żywności, przeznaczony do wypraw na Księżyc.

Pierwsze bezzałogowe jeszcze loty testowe konstruowanego statku zaplanowano na koniec 2017 r. lub 2018 r. Test z udziałem załogi spodziewany jest w 2020 r.

Orion celuje też w Marsa i asteroidy

Konkurencyjny Orion, przy tworzeniu którego amerykańska NASA współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) ma wykonywać loty z czteroosobową załogą na  ISS, Marsa lub asteroidy bliskie Ziemi. Testy bezzałogowe zaplanowano na 2014 r., a załogowe – na 2020 r.

Źródło: Ria Novosti, tm

Polecane:

Czerwony olbrzym wchłonął planetę, naukowcy twierdzą, że z naszą Ziemią za 5 mld lat będzie tak samo
Chłopcy, którzy zaczęli palić papierosy przed 11 rokiem życia, zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi...
Afryka - Kwitnie czarny rynek handlu krwią osób wyleczonych z wirusa Eboli, krew wyleczonych, która ...
USA - Co piąty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych nie mówi w domu po angielsku, prawie 68 milionów lud...
Ziemia zatrzęsła się w pobliżu Japonii, magnituda 6.1
Filipiny - Policjanci otrzymują 160 dolarów za zabicie podejrzanego, od połowy 2016 roku zabito już ...
Wygenerowano najkrótszy impuls światła, który trwał zaledwie 53 attosekundy, światło przebyło w tym ...
Zmodyfikowane bakterie bardzo efektywnie pozyskują energię słoneczną, w przyszłości mechanizm ten mo...
Meksyk - Burza tropikalna Max uderzyła miedzy innymi w Acapulco, siła wiatru zmniejszyła się do 113 ...