Władze Roubaix na północy Francji chcą ratować stare, zniszczone i opuszczone budynki w najbiedniejszej dzielnicy miasta i w związku z tym przygotowały atrakcyjną ofertę. Każdy, kto zobowiąże się do remontu domu, a później w nim zamieszka, za nieruchomość zapłaci symboliczne euro.

Roubaix , Francja - Władze rozdają stare i zniszczone mieszkania za symboliczne 1 euro

Robotnicza dzielnica Pil w Roubaix (przy granicy z Belgią) składa się z małych uliczek, gęsto zabudowanych starymi domami. Widok jest niezwykły, ale upadek napędzającego kiedyś rozwój miasta przemysłu włókienniczego odcisnął tutaj swoje piętno.

 

Miasto-widmo

Wiele budynków znajduje się w opłakanym stanie, inne w ogóle nie są zamieszkane. Ludzi nie było po prostu stać na ich utrzymanie, a bieda zmusiła ich do opuszczenia domów w poszukiwaniu tańszego lokum. Dzielnica Pil zamienia się w miasto-widmo.

Rada miasta postanowiła działać i wpadła na pomysł, aby odkupić niezamieszkane domy, a następnie sprzedawać je za… jeden euro. Żeby jednak uzyskać tak dobrą ofertę, kupujący musi spełnić dwa warunki: zobowiązać się do remontu nieruchomości, a następnie tam zamieszkać.

Władze w Roubaix idą za przykładem trzech włoskich miasteczek: Gangi na Sycylii, Carrega Ligure w regionie Piemont oraz Lecce nei Marsi w Abruzji, które w podobny sposób walczą z wyludnieniem. Ich burmistrzowie, aby przyciągnąć nowych mieszkańców, także obniżyli ceny niektórych należących do samorządu nieruchomości do 1 euro.

Polecane:

Chiny - Odkryto pozostałości cywilizacji sprzed około 5000 lat
Kanada - Dwie góry lodowe podpłynęły prawie pod okna w prowincji Nowa Funlandia [Video]
W morzu żyją miliardy drobnych organizmów, które w chwili zagrożenia tworzą jedność i działają jak j...
W Bałtyku pojawiła się ryba z rodziny piraniowatych, która ma złą sławę wśród nago kąpiących się męż...
Polska - Nawiązano kontakt z satelitą Heweliusz
Rocznie w Unii Europejskiej marnuje się 88 mln ton jedzenia, 29 procent osób nie rozumie poprawnie z...
"Człowiek drzewo" został wyleczony, miał 16 operacji chirurgicznych
Surigao, Filipiny - W trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 15 osób, ponad 120 rannych, zniszczone bu...
Słońce - Między 19, a 20 marca na wprost Ziemi powstanie średniej wielkości dziura koronalna