Naukowcy rozwiązali zagadkę jednej z najdziwniejszych form krajobrazu świata – tzw. kopców Mima. Badacze odkryli w jaki sposób doszło do ich powstania i zanegowali dotychczasowe tezy. Kopce nie uformowały się w wyniku przesuwania się lodowców, nalotu istot pozaziemskich czy skomplikowanych procesów geologicznych. Regularne formy są efektem działalności gryzoni.

Kopce Mima (ang. Mima Mounds) to okrągłe, spłaszczone pagórki, które poukładane są obok siebie z precyzyjną regularnością. Występują na wszystkich kontynentach świata, prócz Antarktydy. Sięgają od 30 cm do 2 m wysokości, a ich średnica wynosi od 3 do 50 m.To nie UFO

Naukowcy długo zastanawiali się, w jaki sposób powstały te formy terenu. Niektóre z hipotez zakładały, że geneza kopców związana jest z trzęsieniami ziemi czy działalnością lodowców. Entuzjaści UFO twierdzili, że pagórki są pozostałością po nalocie istot pozaziemskich. Żadna z teorii nie została dotąd potwierdzona.

Kopce zostały stworzone przez goffery

Kopce Mima zaintrygowały również naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Jose. Zespół badaczy stworzył specjalny program komputerowy, za pomocą którego przeanalizował “zachowanie” gleby w momencie tworzenia nor przez gryzonie (goffery – żyjące tylko w Ameryce Północnej). Po wielu analizach odkryli, że postępujące przez setki lat norki doprowadziły do powstania kopców.

– Opracowaliśmy program, w którym zakodowaliśmy zachowanie “cyfrowych gryzoni”. Ku mojemu zdziwieniu kopce wytworzone przez zwierzęta zaczęły rosnąć. Modele powtórzyły zdarzenia z rzeczywistości – dr Manny Gabet, który prowadził badania.

Jedna przyczyna dla całego świata

Naukowcy dodają jednak, że pomimo tego, że specyficzny rodzaj gryzoni, które zbadali – goffery – występują tylko na terenie Ameryki Północnej, jednak inne gryzonie również mogą być odpowiedzialne za kopce. – Przykładem są chociażby krety – dodają.

Wyniki badań zaprezentowane zostały na łamach czasopisma “American Geophysical Union Fall Meeting”.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Wyciek silnie radioaktywnej wody spowodował wstrzymanie prac w Fukushimie
Skandynawii przybywa 1 cm lądu rocznie, to skutek "geologicznego odbicia"
Antarktyda - Lód topnieje dwa razy szybciej niż przypuszczano
Sowa potrafi obrócić głowę o 270 stopni, czy wiecie jak to jest możliwe?
Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się bardzo logiczny, naukowcy coraz lepiej rozumieją działa...
Chile - Liczba ofiar pożaru w Valparaiso wzrosła do 15 osób, 2.5 tysiąca domów zostało zniszczonych,...
Arabia Saudyjska prawdopodobnie podjęła decyzję o pozyskaniu gotowych do użycia ładunków jądrowych z...
Stomatolog z Ameryki zabił narodowy symbol Zimbabwe, lew Cecil wykrwawiał się przez 40 godzin
NASA w ciągu 5-7 lat planuje zbudować bazę załogową na Księżycu, żeby przygotować się do kolonizacji...