Lekarze ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki mają kolejne powody do zadowolenia. Pierwszy w historii przeszczep penisa, o którym poinformowali w marcu tego roku, naprawdę się udał. Szef zespołu operacyjnego, urolog, prof. Andre van der Merwe ogłosił właśnie, że ma informacje o tym, że biorca zostanie wkrótce ojcem.

RPA - Pacjent, któremu przeszczepiono penisa, zostanie wkrótce ojcem

Pacjentem był mężczyzna, który trzy lata wcześniej utracił swój organ w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania. 9-godzinna operacja przeszczepienia odbyła się 11 grudnia ubiegłego roku w ramach eksperymentalnego programu, prowadzonego przez naukowców z Tygerberg Hospital i University of Stellenbosch. W marcu poinformowano, że zabieg się udał i pacjent odzyskał wszelkie funkcje przeszczepionego organu.

RPA - Pacjent, któremu przeszczepiono penisa, zostanie wkrótce ojcem

W Afryce Południowej potrzeba tego typu zabiegów jest większa niż w innych częściach świata w związku z tym, że wielu mężczyzn traci penisy w wyniku komplikacji po przeprowadzanych w myśl tradycyjnego rytuału zabiegów obrzezania– mówił wtedy prof. van der Merwe, szef instytutu urologii University of Stellenbosch, który kierował zespołem prowadzącym transplantację.

Tradycyjny rytuał obrzezania przechodzą co roku tysiące młodych mężczyzn z plemienia Xhosa. W wyniku komplikacji po zabiegu nawet do 250 z nich traci swoje penisy. Po sukcesie pierwszej operacji przeszczepu lekarze ogłosili, że planują przeprowadzenie podobnych u kolejnych 9 mężczyzn. Nie ujawnili, kiedy do nich dojdzie, nie jest więc jasne, czy któryś z nich już się odbył.

Teraz prof. van der Merwe ogłosił podczas publicznego wykładu, że pierwszy pacjent oficjalnie poinformował Uniwersytet, że jego dziewczyna jest w ciąży. To oznacza, że deklaracje o pełnej funkcjonalności przeszczepionego organu nie były przesadzone.

Jak pisze portal “News24”, pacjent prawdopodobnie przejdzie jeszcze dodatkowy zabieg korekcyjny. Zaplanowano go na sierpień.

Źródło: news24.com, rmf24

Polecane:

Według ostatnich badań, fazy Księżyca mają wpływ na nasze zdrowie
Portugalia - Naukowcy znaleźli szczątki nieznanego wcześniej gatunku dinozaura, tak mógł wyglądać na...
USA - W Kalifornii w marcu nie było tak ciepło od 60 lat, termometry pokazały nawet 34 st.C.
Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokła...
USA - W centrum Las Vegas kobieta z trzyletnim dzieckiem w aucie celowo wjechała w tłum ludzi, jedna...
Niemcy - Policjanci zaczynają mówić, kto atakował kobiety, "większość z tego tłumu to byli Syry...
Naukowcy nie mogą wyjaśnić tajemniczych wirów na Księżycu
Arabia Saudyjska - Wirus Shamoon powrócił, 15 agencji rządowych i instytucji prywatnych zostało zaat...
Duży, niezidentyfikowany obiekt, nieposiadający charakterystycznej cechy komety leci w kierunku Ziem...