Pierwszą na świecie udaną transplantację penisa wykonali lekarze z Republiki Południowej Afryki. Operacja trwała 9 godzin. Pacjentem był 21-letni mężczyzna, który stracił ten narząd w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania.

RPA - Udał się pierwszy na świecie przeszczep penisa

Swojego penisa mężczyzna stracił trzy lata temu. Z powodu ciężkich powikłań po obrzezaniu, narząd musiał zostać amputowany.

 

To był zaszczyt uczestniczyć w tej transplantacji”

Zabieg transplantacji przeszedł 11 grudnia 2013 roku. Wykonali go, w ramach eksperymentalnego programu, chirurdzy ze szpitala w Tygerberg wraz z lekarzami z Uniwersytetu Stellenbosch w RPA. Jak informują, pacjent odzyskał pełną sprawność w przeszczepionym organie. Przywrócono zarówno funkcje układu moczowego, jak i rozrodczego.

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, jak szybko pacjent wrócił do zdrowia – powiedział Andre van der Merwe, szef instytutu urologii Uniwersytetu Stellenbosch, który kierował zespołem prowadzącym transplantację.

– To ogromny przełom. Udowodniliśmy, że można to zrobićzaznaczył profesor Frank Graewe, szef Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej na Uniwersytecie. – Możemy dać komuś narząd, który jest tak samo dobry jak jego własny. To był zaszczyt uczestniczyć w tej pierwszej udanej transplantacji penisa na świecie – dodał.

Operację przeszczepienia członka wykonano wcześniej tylko raz, ale nie zakończyła się ona powodzeniem.

 

Najtrudniej było znaleźć dawcę

Lekarze do tej operacji przygotowywali się od 5 lat. Jak informują, najtrudniejsze w całym zabiegu było znalezienie dawcy. Przeszczepiony członek pochodził od zmarłego. – Dawca i jego rodzina to prawdziwi bohaterowie. Uratowali życie wielu ludzi, bo dawca podarował również serce, płuca, nerki, wątrobę, skórę i rogówki – podkreślił van der Merwe.

Tłumaczył, że chirurdzy wykorzystali metodę znaną z przeszczepu twarzy. – Zastosowaliśmy te same techniki mikrochirurgicznego łączenia naczyń krwionośnych i włókien nerwowych – wyjaśnił profesor.

Eksperci szacują, że co roku z powodu komplikacji po obrzezaniu w całej Afryce Południowej penisy traci nawet 250 młodych mężczyzn. Po sukcesie pierwszej operacji przeszczepu lekarze planują przeprowadzenie ich u kolejnych 9 osób. Dodają, że podobne zabiegi będzie można prowadzić także u osób po amputacji penisa w związku z chorobą nowotworową, a także przy zaburzeniach erekcji.

udany przeszczep, penis, RPA, successful transplant, penis, South Africa.

Polecane:

Tysiące martwych szprotów w Bałtyku
We wtorek Felix Baumgartner planuje wykonać skok z wysokości 36.5 km, transmisja na żywo w TVN24
Antarktyda - Pod lodem znajdują się rozległe doliny
Kanada - Nawałnica w Toronto, miejscami spadło 90 litrów/mkw, co stanowi trzykrotne pobicie rekordu
Polska - Naukowcy wykorzystując dwutlenek węgla stworzyli mikroporowaty materiał o bardzo cennych wł...
Cyklony tropikalne, czyli potężne, głębokie niże przesuwają się od równika w kierunku biegunów
Jeśli nie zostaną przedsięwzięte żadne kroki, to w ciągu najbliższych 25 lat czekają nas katastrofal...
Morze Kaspijskie, Azerbejdżan - Eksplozja gazociągu i pożar platformy wiertniczej na morzu, zginęły ...
Filipiny - Policjanci otrzymują 160 dolarów za zabicie podejrzanego, od połowy 2016 roku zabito już ...