Niemal nieuchwytne, zawieszone w atmosferze „duszki” (red sprites) nazywane też „chochlikami„, zostały uchwycone na zdjęciach z kamer Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Duszki nad południowym Meksykiem

10 sierpnia br. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatywała nocą nad Ameryką Środkową. Z jej pokładu udało się zarejestrować nie tylko burzę nad południowym Meksykiem, lecz także „duszki” czy też „chochliki”(na zdjęciu w kolorze czerwonym). To krótkotrwałe wyładowania elektromagnetyczne w górnych warstwach atmosfery.

 

Historia i charakterystyka

Pierwszy raz uchwycono je w 1989 r. „Chochliki” występują w dodatnio naładowanych uderzeniach piorunów. Po uderzeniu pole elektryczne nad burzą może być silne na tyle, że powoduje przeciążenie elektryczne, które osłabia zdolność atmosfery do przewodzenia prądu, w efekcie czego tworzą się świecące na czerwono wyładowania w atmosferze. Co ciekawe, badania wykazały, że to zjawisko wytwarza impulsy radiowe o niskiej częstotliwości, które przez wiele lat były rejestrowane przez odbiorniki na całym świecie i których pochodzenia nikt nie potrafił wytłumaczyć.

„Duszki” pojawiają się do wysokości 90 km, ale zazwyczaj można zobaczyć je na 65-75 km. „Żyją” niezwykle krótko, bo co najwyżej od trzech do 10 milisekund.

Duszki nad południowym Meksykiem -1

Zaledwie kilka minut wcześniej ta sama burza stworzyła inne czerwone „duszki”, który również udało się uchwycić z pokładu ISS, podczas jej wędrówki na południowy wschód:

Duszki nad południowym Meksykiem -2

Natomiast poniższe wideo pokazuje „duszki” uchwycone przez ISS nad południowo-wschodnią Azją na początku czerwca tego roku:

Źródło: discovery.com, tvnmeteo

Polecane:

Tornado w kształcie łuku wychodzące z chmury
" Koniec Świata " przełożony na 21 października 2011 - Do trzech razy sztuka
Filipiny - Kolejny tajfun przeszedł przez północną część kraju, tym razem Nalgae
Korea Północna - Satelita Phenianu koziołkuje, umieścili ją na niestabilnej orbicie i prawdopodobnie...
Dubaj, ZEA - 89 państw zaakceptowało nowe Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne, a 55 odmówiło ...
Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi na głębokości 20 km, zaledwie 9o km od Iquique, magnituda 8.2 ...
USA - Wykradziono dane osobowe około 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych od 1985 r...
Polska - Rząd ma zamiar zaakceptować projekt ustawy, który umożliwi dostęp bez zgody sądu do naszych...
Vanuatu - Silne trzęsienie ziemi na głębokości 127 km, magnituda 7.1