Władze Salwadoru wydały w niedzielę ostrzeżenie po tym, jak wulkan Chaparrastique wyrzucił w powietrze słup popiołów. Rozprzestrzeniają się one po najbliższej okolicy, utrudniając oddychanie i pokrywając grubą warstwą plantacje kawy. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Pomarańczowym alarmem objęto cały departament San Miguel oraz leżące najbliżej wulkanu gminy departamentu Usulutan. Ogłoszenie takiego ostrzeżenia oznacza, że służby ochrony ludności przeszły w stan gotowości.

Stratowulkan Chaparrastique to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Znajduje się około 140 km na wschód od stolicy kraju – San Salvador. Liczy 2132 m n.p.m., a u jego podnóża leży miasto San Miguel, którego nazwa również jest używana dla określenia samego wulkanu. Według szacunków, w bezpośrednim sąsiedztwie masywu żyje około 5 tys. ludzi.

Muszą chodzić w  maskach

Mieszkańców San Miguel i innych okolicznych miejscowości mocno przestraszyło zachowanie wulkanu. Wyrzucił popioły i dum, które rozprzestrzeniły się na dużym obszarze. Towarzyszył im wyraźny zapach siarki. Na razie nie ma żadnych doniesień o poszkodowanych.

Lokalne władze zdecydowały o przeprowadzeniu ewakuacji w promieniu 3 km od wulkanu i stworzeniu schronisk. Mieszkańcom zaleca się, by przebywając na zewnątrz, oddychali przez ochronne maseczki albo wilgotne tkaniny.

Zagrożone plantacje

– Podstawowy problem, który mamy teraz, to opadający popiół z wulkanu – powiedział szef ochrony ludności Jorge Antonio Melendez. Ten ciężki osad może zaszkodzić plantacjom kawy, z których słynie San Miguel.

Na terenie Salwadoru znajdują się 23 aktywne wulkany, a Chaparrastique jest uznawany za ten o największej aktywności. W ciągu ostatnich 500 lat wybuchał 26 razy. Podczas jego erupcji w 1976 roku doszło do intensywnego wypływu lawy, natomiast w 2010 roku – do gwałtownych wstrząsów.

 

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Kanada - Drastycznie kurczy się pokrywa lodowa
Tajfun Bopha dotarł do Filipin, wiatr wiał z prędkością do 210 km/h, 43 osoby śmiertelne [Video]
USA - W Nevadzie pobite zostały rekordy zimna z 1917 roku, minus 30 st.C, gdy na Florydzie jest +28....
USA - W szkole pod Pittsburghiem uczeń zaatakował kolegów nożem, rannych jest co najmniej 20 osób
Księżyc Urana - Deformacja Mirandy mogła być wywołana siłami grawitacyjnymi
Francja - Za 5 lat może się pojawić sztuczne, niewielkie i lekkie płuco na baterie dla osób, którym ...
NASA odkryła nową planetę 8 tysięcy lat świetlnych od nas, która krąży wokół dwóch gwiazd
Oprogramowanie szpiegowskie na 700 milionach urządzeń mobilnych, smartfony amerykańskiej firmy BLU P...
Japonia - Osoby z uszkodzonymi fotoreceptorami w zewnętrznej warstwie jądrzastej siatkówki mają szan...