Władze Salwadoru wydały w niedzielę ostrzeżenie po tym, jak wulkan Chaparrastique wyrzucił w powietrze słup popiołów. Rozprzestrzeniają się one po najbliższej okolicy, utrudniając oddychanie i pokrywając grubą warstwą plantacje kawy. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Pomarańczowym alarmem objęto cały departament San Miguel oraz leżące najbliżej wulkanu gminy departamentu Usulutan. Ogłoszenie takiego ostrzeżenia oznacza, że służby ochrony ludności przeszły w stan gotowości.

Stratowulkan Chaparrastique to jeden z najaktywniejszych wulkanów w Ameryce Środkowej. Znajduje się około 140 km na wschód od stolicy kraju – San Salvador. Liczy 2132 m n.p.m., a u jego podnóża leży miasto San Miguel, którego nazwa również jest używana dla określenia samego wulkanu. Według szacunków, w bezpośrednim sąsiedztwie masywu żyje około 5 tys. ludzi.

Muszą chodzić w  maskach

Mieszkańców San Miguel i innych okolicznych miejscowości mocno przestraszyło zachowanie wulkanu. Wyrzucił popioły i dum, które rozprzestrzeniły się na dużym obszarze. Towarzyszył im wyraźny zapach siarki. Na razie nie ma żadnych doniesień o poszkodowanych.

Lokalne władze zdecydowały o przeprowadzeniu ewakuacji w promieniu 3 km od wulkanu i stworzeniu schronisk. Mieszkańcom zaleca się, by przebywając na zewnątrz, oddychali przez ochronne maseczki albo wilgotne tkaniny.

Zagrożone plantacje

– Podstawowy problem, który mamy teraz, to opadający popiół z wulkanu – powiedział szef ochrony ludności Jorge Antonio Melendez. Ten ciężki osad może zaszkodzić plantacjom kawy, z których słynie San Miguel.

Na terenie Salwadoru znajdują się 23 aktywne wulkany, a Chaparrastique jest uznawany za ten o największej aktywności. W ciągu ostatnich 500 lat wybuchał 26 razy. Podczas jego erupcji w 1976 roku doszło do intensywnego wypływu lawy, natomiast w 2010 roku – do gwałtownych wstrząsów.

 

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Bill Gates - Tajna narada ponad trzydziestu miliarderów
200 mln lat temu temperatura w strefie międzyzwrotnikowej sięgała 60 st.C., życie zamarło na 5 mln l...
Trwa silna burza geomagnetyczna
Drugi najcieplejszy styczeń w historii pomiarów, o 0.77 st.C. było cieplej, niż średnia od 1880 roku
Polska - Według najnowszych badań, marihuana zmniejsza u dzieci aż o 90 proc. liczbę napadów padaczk...
Rozległe strefy mgły w atmosferze Plutona i młode rzeki azotowego lodu
Duży bolid rozświetlił niebo nad kilkoma krajami Europy pozostawiając po sobie zielone światło [Vide...
Nawozy azotowe stosowane w gospodarstwach rolnych znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia powi...
Amritsar, Indie - Przez lata połykał noże, teraz lekarze operacyjnie usunęli zardzewiały złom z brzu...