Do tej pory autonomiczne samochody Google’a miały dobry PR. Nawet jeśli uczestniczyły w wypadkach drogowych zawsze wina leżała po strony kierowcy tradycyjnego samochodu. Raport z ostatnich 14 miesięcy ujawnił jednak, że maszyny te są jeszcze dalekie od ideału.

Samochód Google'a

Samochód Google’a

Samochody Google’a poruszają się z niewielką prędkością i łatwo możemy sobie wyobrazić, że nieuświadomieni kierowcy poruszający się tymi samymi drogami mogą wywołać kolizje. Listopadowy raport pokazał wręcz, że do wypadków z udziałem autonomicznych aut dochodzi pięć razy częściej niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Wówczas Google twierdziło, że żaden z wypadków nie był związany z awarią sprzętu, co było dobrą wróżbą na relatywnie szybkie wdrożenie do użytku tej technologii.

Wnętrze samochodu Google'a

Wnętrze samochodu Google’a

Kalifornijski Departament Ruchu Drogowego dokładnie przygląda się testom Google i opublikował ostatnio raport podsumowujący ostatnie 14 miesięcy. Okazuje się, że w tym okresie samochody Google’a doznały 272 porażek i rozbiłyby się przynajmniej 13 razy, gdyby nie interwencja znajdującego się w pojeździe kierowcy. Incydenty te były związane z usterkami technicznymi – problemami w komunikacji, złymi odczytami sensorów, a nawet złym funkcjonowaniem układu hamulcowego i kierowniczego.

Próba objęła 49 samochodów, które w podanym okresie przejechały 682 tysiące kilometrów. W sumie znajdujący się w pojazdach kierowcy musieli przejąć kontrolę nad samochodem aż 346 razy – czy to w wyniku opisanych awarii czy kierując się własnym instynktem. Wygląda na to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim będziemy mogli w 100% zaufać autonomicznym pojazdom.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

USA - Krążownik podczas ćwiczeń zderzył się z podwodnym okrętem atomowym
Jemen - Powódź w stolicy na skutek ulewnych deszczy, jakie nawiedziły region
Australia - Kontynent mógł zostać odkryty już w X w. przez lud afrykański, czyli 6 wieków wcześniej
Na północy Arabii Saudyjskiej spadł śnieg i pojawiła się mgła, której również ludzie tam nie znają
Himalaje, Nepal - Polak pobił rekord świata, zdobył szczyt ośmiotysięcznika Manaslu w 14 godzin i 5 ...
Groźna epidemia wirusa czikungunia, objawy podobne są do grypy, pozostaje chroniczny ból mięśni, sta...
Gwatemala - W lawinie błotnej, która zeszła 10 dni temu zginęło 266 osób, kilkadziesiąt osób nadal j...
Europa - Producenci żarówek nagminnie nas oszukują wykorzystując nieścisłości w przepisach
Polska - Sejm przyjął tzw "ustawę inwigilacyjną", nowe prawo umożliwi polskim służbom dost...