Do tej pory autonomiczne samochody Google’a miały dobry PR. Nawet jeśli uczestniczyły w wypadkach drogowych zawsze wina leżała po strony kierowcy tradycyjnego samochodu. Raport z ostatnich 14 miesięcy ujawnił jednak, że maszyny te są jeszcze dalekie od ideału.

Samochód Google'a

Samochód Google’a

Samochody Google’a poruszają się z niewielką prędkością i łatwo możemy sobie wyobrazić, że nieuświadomieni kierowcy poruszający się tymi samymi drogami mogą wywołać kolizje. Listopadowy raport pokazał wręcz, że do wypadków z udziałem autonomicznych aut dochodzi pięć razy częściej niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Wówczas Google twierdziło, że żaden z wypadków nie był związany z awarią sprzętu, co było dobrą wróżbą na relatywnie szybkie wdrożenie do użytku tej technologii.

Wnętrze samochodu Google'a

Wnętrze samochodu Google’a

Kalifornijski Departament Ruchu Drogowego dokładnie przygląda się testom Google i opublikował ostatnio raport podsumowujący ostatnie 14 miesięcy. Okazuje się, że w tym okresie samochody Google’a doznały 272 porażek i rozbiłyby się przynajmniej 13 razy, gdyby nie interwencja znajdującego się w pojeździe kierowcy. Incydenty te były związane z usterkami technicznymi – problemami w komunikacji, złymi odczytami sensorów, a nawet złym funkcjonowaniem układu hamulcowego i kierowniczego.

Próba objęła 49 samochodów, które w podanym okresie przejechały 682 tysiące kilometrów. W sumie znajdujący się w pojazdach kierowcy musieli przejąć kontrolę nad samochodem aż 346 razy – czy to w wyniku opisanych awarii czy kierując się własnym instynktem. Wygląda na to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim będziemy mogli w 100% zaufać autonomicznym pojazdom.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Kolorado, USA - Najsilniejsze od 40 lat trzęsienie ziemi, magnituda 5.3 - trzęsie się cała Ameryka
Strumienie gazów wyrzucane przez czarną dziurę w centrum ogromnej galaktyki M87 [Video]
USA - Szybko przemieszczający się gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom
Odkryto siostrzaną gwiazdę naszego Słońca, znajduje się 110 lat świetlnych od nas, powstała z tego s...
Chmury widziane od góry
USA - Samica pytona rozmnożyła się bez udziału samca, naukowcy uważają, że reprodukcja następuje pop...
Kubańscy immunolodzy opracowali skuteczny lek na zaawansowanego raka płuc
USA - W stanie New Jersey tak gorąco nie było od 80 lat, temperatura w cieniu osiągnęła 43 st.C., wo...
Laos - Odkryto kolejne monumentalne dzbany, które wyrzeźbił nieznany lud ponad 1.5 tysiąca lat temu