Do tej pory autonomiczne samochody Google’a miały dobry PR. Nawet jeśli uczestniczyły w wypadkach drogowych zawsze wina leżała po strony kierowcy tradycyjnego samochodu. Raport z ostatnich 14 miesięcy ujawnił jednak, że maszyny te są jeszcze dalekie od ideału.

Samochód Google'a

Samochód Google’a

Samochody Google’a poruszają się z niewielką prędkością i łatwo możemy sobie wyobrazić, że nieuświadomieni kierowcy poruszający się tymi samymi drogami mogą wywołać kolizje. Listopadowy raport pokazał wręcz, że do wypadków z udziałem autonomicznych aut dochodzi pięć razy częściej niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Wówczas Google twierdziło, że żaden z wypadków nie był związany z awarią sprzętu, co było dobrą wróżbą na relatywnie szybkie wdrożenie do użytku tej technologii.

Wnętrze samochodu Google'a

Wnętrze samochodu Google’a

Kalifornijski Departament Ruchu Drogowego dokładnie przygląda się testom Google i opublikował ostatnio raport podsumowujący ostatnie 14 miesięcy. Okazuje się, że w tym okresie samochody Google’a doznały 272 porażek i rozbiłyby się przynajmniej 13 razy, gdyby nie interwencja znajdującego się w pojeździe kierowcy. Incydenty te były związane z usterkami technicznymi – problemami w komunikacji, złymi odczytami sensorów, a nawet złym funkcjonowaniem układu hamulcowego i kierowniczego.

Próba objęła 49 samochodów, które w podanym okresie przejechały 682 tysiące kilometrów. W sumie znajdujący się w pojazdach kierowcy musieli przejąć kontrolę nad samochodem aż 346 razy – czy to w wyniku opisanych awarii czy kierując się własnym instynktem. Wygląda na to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim będziemy mogli w 100% zaufać autonomicznym pojazdom.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Iran - Rosjanie dostarczyli 30 ton paliwa do reaktora jądrowego
Fukushima - Bezzałogowy aparat latający T-Hawk uderzył w dach reaktora Nr 2
Chiny - Kolejne japońskie koncerny zamykają fabryki w związku z konfliktem obu krajów o wyspy Senkak...
Francja - Góra Pic de Bugarach, tam także szykują się na "koniec świata"
Chiny - W 45 minut zamarzła Żółta Rzeka i wodospad Hukou, na dodatek stało się to w ciągu dnia
USA - Rój tornad zaatakował Alabamę i Missisipi [Video]
Tajlandia - Wyłowiono największą w historii słodkowodną rybę, płaszczka ma ponad 4 metry długości, 2...
Mekka, Arabia Saudyjska - Podczas silnej burzy wywrócił się duży dźwig na Wielki Meczet, zginęło co ...
Silne trzęsienie ziemi w Japonii, magnituda 7.3, jest ostrzeżenie o tsunami z falą o wysokości do 3 ...