Do tej pory autonomiczne samochody Google’a miały dobry PR. Nawet jeśli uczestniczyły w wypadkach drogowych zawsze wina leżała po strony kierowcy tradycyjnego samochodu. Raport z ostatnich 14 miesięcy ujawnił jednak, że maszyny te są jeszcze dalekie od ideału.

Samochód Google'a

Samochód Google’a

Samochody Google’a poruszają się z niewielką prędkością i łatwo możemy sobie wyobrazić, że nieuświadomieni kierowcy poruszający się tymi samymi drogami mogą wywołać kolizje. Listopadowy raport pokazał wręcz, że do wypadków z udziałem autonomicznych aut dochodzi pięć razy częściej niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Wówczas Google twierdziło, że żaden z wypadków nie był związany z awarią sprzętu, co było dobrą wróżbą na relatywnie szybkie wdrożenie do użytku tej technologii.

Wnętrze samochodu Google'a

Wnętrze samochodu Google’a

Kalifornijski Departament Ruchu Drogowego dokładnie przygląda się testom Google i opublikował ostatnio raport podsumowujący ostatnie 14 miesięcy. Okazuje się, że w tym okresie samochody Google’a doznały 272 porażek i rozbiłyby się przynajmniej 13 razy, gdyby nie interwencja znajdującego się w pojeździe kierowcy. Incydenty te były związane z usterkami technicznymi – problemami w komunikacji, złymi odczytami sensorów, a nawet złym funkcjonowaniem układu hamulcowego i kierowniczego.

Próba objęła 49 samochodów, które w podanym okresie przejechały 682 tysiące kilometrów. W sumie znajdujący się w pojazdach kierowcy musieli przejąć kontrolę nad samochodem aż 346 razy – czy to w wyniku opisanych awarii czy kierując się własnym instynktem. Wygląda na to, że upłynie jeszcze sporo czasu zanim będziemy mogli w 100% zaufać autonomicznym pojazdom.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Iran - Zanika trzecie co do wielkości słonowodne jezioro na świecie
Kostaryka - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.6, są zniszczenia i ofiary śmiertelne
Arabia Saudyjska - Bratanek króla chce wybudować najwyższy budynek świata, ma mieć 1.6 km wysokości
Indie wyślą wkrótce sondę w kierunku Marsa, chcą zdążyć przed Chinami
Jutro o 13:00 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca, odległość wyniesie 147.1 mln kilometrów
Francja - Odkryto nowy hormon długowieczności, niestety powoduje również zanik aktywności seksualnej
Cuddalore, Indie - Trzynaście osób zginęło w powodziach i osuwiskach ziemi po gwałtownych opadach de...
Jixi, Chiny - Pożar w kopalni, zginęło 21 górników
Kanada - W prowincji Quebec odkryto bakterię w najstarszych skamieniałościach na naszej planecie, ży...