Samsung, drugi największy na świecie producent układów scalonych, nie spoczywa na laurach i walcząc o pozycję rynkowego lidera wydziela ze swoich struktur produkcję półprzewodników, a jednocześnie ogłasza swoje zamiary co do kolejnych procesów technologicznych. Wydzielenie produkcji układów scalonych z całości koncernu ma uspokoić niektórych klientów Samsunga, którzy mają zastrzeżenia, że firma konkuruje z nimi na polu produkcji półprzewodników.

W czasie dorocznego Samsung Foundry Forum, dowiedzieliśmy się, że firma ma zamiar zostać liderem w technologiach 8-, 7-, 6-, 5- i 4-nanometrowych.

Proces 8LPP (8nm Low Power Plus) ma być ostatnim krokiem przed wdrożeniem litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie (EUV). Dzięki ostatnim osiągnięciom proces 8 nanometrów, który ma zostać wdrożony jeszcze w bieżącym roku, ma zapewniać dodatkową wydajność i większą gęstość bramek od 10-nanometrowego. Pierwszym procesem produkcyjnym, w którym Samsung wykorzysta EUV będzie 7LPP (7nm Low Power Plus), który firma obiecuje wdrożyć już w przyszłym roku. Koreański koncern współpracuje z holenderską firmą ASML i wspólnie tworzą 250-watowe źródło światła dla urządzeń litograficznych EUV.

Powstanie źródła światła o takiej mocy pozwoli na wykorzystanie EUV do masowej produkcji. 6LPP to dalsze udoskonalenie wcześniej wspomnianej technologii, w którym zostaną zastosowane rozwiązania Smart Scaling opracowane rpzez Samsunga. Z kolei 5LPP sięgnie limitu technologii FinFET i będzie ważnym krokiem przed przejściem do 4LPP. Samsung poinformował też, że do czwartego kwartału bieżącego roku uruchomi nową fabrykę układów scalonych.

Koreański koncern jest jedną z niewielu firm, które są w stanie samodzielnie wydać miliardy dolarów na wybudowanie i wyposażenie fabryki czy też na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Najpoważniejszymi konkurentami Samsunga są TSMC i Intel. Ta druga firma od niedawna działa na rynku układów scalonych na zamówienie, produkując nie tylko na swoje potrzeby, ale również dla swoich partnerów. Wszystkie trzy przedsiębiorstwa walczą o takich klientów jak Qualcomm czy Apple, które projektują własne układy scalone, ale nie posiadają fabryk.

Polecane:

Meksyk - Cyklon tropikalny "Arlene" niszczy uprawy i podtapia domy
Kanada - Topnieje wieczna zmarzlina, zmienia się struktura gruntu, mogą zapadać się domy
Chiny - Nietypowy test rakiety, która poleciała na 10 tys. km do góry i spadła, dokładnie tak jak wy...
Słońce - Trwa silny rozbłysk na wprost Ziemi, klasa X1.6
Polska - Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła stacje benzynowe, co siódma oszukuje klienta nawet o 5 p...
Silver Spring, USA - Potężna eksplozja pod Waszyngtonem, zginęły 2 osoby, zaginęło 7, a 30 osób jest...
Pojawiła się szansa na normalne życie dla osób chorych na cukrzycę typu 2, opracowano lek, który moż...
Bangladesz - Co najmniej 110 osób zginęło z powodu lawin błotnych
W prosty sposób oszukano system zarządzający inteligentnym samochodem, który zaczął mylić znaki drog...