Dwa nowe satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, które zostały w piątek wyniesione w przestrzeń kosmiczną, nie dotarły na zaplanowaną orbitę. O niepowodzeniu poinformowała firma Arianespace, która jest odpowiedzialna za ich lot.

System Galileo

– Z dodatkowych obserwacji po oddzieleniu się satelitów od (rakiety nośnej – red.) Sojuz wynika, że są różnice między orbitą na którą dotarły, a planowaną orbitą – napisała Arianespace w komunikacie. Przedstawiciele spółki dodali przy tym, że sprawa jest wyjaśniana.

– Satelity umieszczono na orbicie niższa, niż planowana. Nasze zespoły badają, jaki to ma wpływ na pracę satelitów – napisano w oświadczeniu. Arianespace odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość skorygowania ich trajektorii. 

Wystartowały zgodnie z planem

Wcześniej podawano, że w piątek, prawie cztery godziny po starcie, dwie nowe satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo zostały zgodnie z planem wyniesione w przestrzeń kosmiczną. Rakieta nośna Sojuz wystartowała z europejskiego kosmodromu w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej około godz. 14.30 naszego czasu.

 

Już sześć satelitów Galileo znajduje się na orbicie

Tym samym liczba umieszczonych już na orbicie satelitów programu Galileo wzrosła do sześciu. Najnowsze satelity nazwano Doresa i Milena od imion uczennic, które zostały laureatkami unijnego konkursu rysunkowego. Doresa i Milena to pierwsze satelity tego programu kosmicznego, mające pełną zdolność operacyjną. Satelity, które zostały umieszczone wcześniej, służą testowaniu systemu na orbitach.

 

Plan nie do końca zrealizowany

Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny wobec amerykańskiego GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS. Będzie z nimi jednak kompatybilny. Główną przewagą Galileo nad GPS ma być precyzja.

Umieszczenie na orbicie pełnej konstelacji 30 satelitów, w tym sześciu zapasowych, nadal przewidywane jest na koniec obecnej dekady. Realizacja programu na razie się opóźnia. Początkowe plany zakładały, że do końca 2014 r. na orbicie będzie już 18 satelitów.

Polecane:

Niemcy - Monachium pływa, zalane ulice, odwołane loty
Krótkotrwałe cząstki występujące w próżni mogą powodować fluktuację prędkości światła
USA - Prawdopodobnie powstanie nowy dużo lepszy lek na stany lękowe, zmodyfikowany inhibitor enzymu ...
Planetoida o średnicy około 300 metrów oddalona o 3 mln km jest najbliższym nam obiektem z kategorii...
Rosja - Ojmiakon to najzimniejsza wieś na Ziemi, w 1924 roku zarejestrowano tam -71.2 st.C.
Kraków, Polska - Pod Kopcem Kościuszki, 2.5 km od Zamku Wawelskiego, pół wieku temu znaleziono kości...
UK - Po mokrym lecie wystąpiła inwazja kątników olbrzymich, które należą do największych pająków w E...
Opracowano rewolucyjny implant do bezprzewodowego monitorowania istotnych obszarów uszkodzonego mózg...
Japonia - Przeprowadzono ciekawy eksperyment z dostrzeganiem zwierząt na rozmytych obrazkach