Dwa nowe satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, które zostały w piątek wyniesione w przestrzeń kosmiczną, nie dotarły na zaplanowaną orbitę. O niepowodzeniu poinformowała firma Arianespace, która jest odpowiedzialna za ich lot.

System Galileo

– Z dodatkowych obserwacji po oddzieleniu się satelitów od (rakiety nośnej – red.) Sojuz wynika, że są różnice między orbitą na którą dotarły, a planowaną orbitą – napisała Arianespace w komunikacie. Przedstawiciele spółki dodali przy tym, że sprawa jest wyjaśniana.

– Satelity umieszczono na orbicie niższa, niż planowana. Nasze zespoły badają, jaki to ma wpływ na pracę satelitów – napisano w oświadczeniu. Arianespace odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość skorygowania ich trajektorii. 

Wystartowały zgodnie z planem

Wcześniej podawano, że w piątek, prawie cztery godziny po starcie, dwie nowe satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo zostały zgodnie z planem wyniesione w przestrzeń kosmiczną. Rakieta nośna Sojuz wystartowała z europejskiego kosmodromu w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej około godz. 14.30 naszego czasu.

 

Już sześć satelitów Galileo znajduje się na orbicie

Tym samym liczba umieszczonych już na orbicie satelitów programu Galileo wzrosła do sześciu. Najnowsze satelity nazwano Doresa i Milena od imion uczennic, które zostały laureatkami unijnego konkursu rysunkowego. Doresa i Milena to pierwsze satelity tego programu kosmicznego, mające pełną zdolność operacyjną. Satelity, które zostały umieszczone wcześniej, służą testowaniu systemu na orbitach.

 

Plan nie do końca zrealizowany

Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej, który ma być konkurencyjny wobec amerykańskiego GPS (Global Positioning System) i rosyjskiego GLONASS. Będzie z nimi jednak kompatybilny. Główną przewagą Galileo nad GPS ma być precyzja.

Umieszczenie na orbicie pełnej konstelacji 30 satelitów, w tym sześciu zapasowych, nadal przewidywane jest na koniec obecnej dekady. Realizacja programu na razie się opóźnia. Początkowe plany zakładały, że do końca 2014 r. na orbicie będzie już 18 satelitów.

Polecane:

Saturn - Atmosfera na Tytanie kształtowana jest przez pory roku
Turcja - Ludzie z całego świata zjeżdżają do wioski Sirince, tam czekać będą na "koniec świata&...
Szkocja - Naukowcom udało się stworzyć mikro wiązke światła, która przyciąga, a nie odpycha obiekty
Kobiety mówią średnio 20 tys. słów dziennie, a mężczyźni tylko 7 tys. odpowiada za to większy poziom...
Węgry - Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną, która ma być wyższa od rekordowej z 2002 ro...
Phalodi, Indie - Niewiarygodny rekord temperatury, 51 stopni Celsjusza w cieniu!
Birstall, UK - Zabita została deputowana do brytyjskiego parlamentu Jo Cox, napastnik oddał dwa strz...
Młoda Brytyjka chora na rzadką odmianę raka została zamrożona tuż przed śmiercią, koszt zachowania c...
Polski zespół astronomów odkrył gwiazdy, które co 20-40 minut zmieniają swoją wielkość o kilkanaście...