Jeden z drapaczy chmur w San Francisco co roku zapada się o kilka centymetrów. Wieżowiec Millennium Tower, znajdujący się w centrum miasta, staje się coraz niższy, co potwierdzają zdjęcia z satelitów Sentinel-1.

Badacze odkryli, że wieżowiec w San Francisco się zapada

Badacze odkryli, że wieżowiec w San Francisco się zapada

Okazuje się, że Millenium Tower, 58-piętrowy wieżowiec, którego budowa zakończyła się w 2009 roku, zapada się i przechyla. Choć nie jest jeszcze znana przyczyna ruchu budynku, zdaniem badaczy, jest on związany z niestabilnym połączeniem gruntu z palami wspierającymi konstrukcję.

 

Analiza zdjęć satelitarnych

By zbadać niewielkie zmiany w wysokości budynku, naukowcy przeanalizowali wiele zdjęć radarowych, wykonanych przez satelity Sentinel 1A, które były w stanie określić zmiany na powierzchni miejskiej co do milimetrów.

Tego typu obserwacje pomagają naukowcom w badaniu obszarów zabudowanych i ruchów podłoża, które tam występują, zwłaszcza osiadania terenu.

Ta metoda działa szczególnie skutecznie w przypadku budynków, ponieważ dobrze odbijają one światło z radaru. Dzięki szerokiemu zasięgowi satelitów Sentinel-1 i ich częstym „wizytom”, można także łatwo zauważyć przemieszczenie gruntu na znacznych terenach.

Zmianom wysokości terenu w stanie Kalifornia przyjrzeli się naukowcy z Północnego Instytutu Badawczego Norut, Służby Geologicznej oraz z firmy PPO.labs (zajmującej się optymalizacją danych) razem z badaczami z ESA. Stworzyli oni także mapy i odwzorowali inne obszary Zatoki San Francisco, które także się przemieszczają. W opracowaniu znalazły się także budynki położone wzdłuż strefy uskokowej Haywarda (ang. Hayward Fault Zone) oraz osiadający obszar zatoki San Rafael.

Ziemia podniosła się natomiast w okolicach miasta Pleasanton, co najprawdopodobniej było spowodowane uzupełnieniem wód gruntowych po czteroletnim okresie suszy, która zakończyła się w 2015 roku.

Przemieszczenie gruntu w Zatoce San Francisco

Przemieszczenie gruntu w Zatoce San Francisco

Ziemia w Europie także się przemieszcza

Jednak grunt przemieszcza się nie tylko w amerykańskich miastach. W Europie zdarza się to samo, a badania dotyczące okolic San Francisco dzięki swojej złożoności mogą pomóc z zrozumieniu takich procesów także w innych częściach świata.

Np. w rejonie stacji kolejowej w Norweskim Oslo ziemia także się porusza. Nowsze budynki są dobrze i stabilnie ugruntowane w podłożu, jednak starsze części miasta, w tym stacji kolejowej, doświadczają osiadania.

Deformacje gruntu w Oslo

Deformacje gruntu w Oslo

– Doświadczenie i wiedza zdobyte w ramach programu Naukowej Eksploracji Misji Operacyjnych ESA daje nam silne przekonanie, że Sentinel-1 będzie bardzo wszechstronną i niezawodną platformą operacyjną monitoringu deformacji w Norwegii i na całym świecie – zauważył John Dehls ze Służby Geologicznej Norwegii.

Badania takie jak te prowadzone w San Francisco i Oslo pozwalają na lepsze poznanie ruchów Ziemi i torują drogą dla przyszłych badań deformacji terenu.

 

Źródło: ESA, PAP, tvnmeteo, http://www.indialivetoday.com/esa-satellite-data-confirms-san-francisco-millennium-tower-sinking/66156.html

Polecane:

Japonia - Sfotografowano olbrzymią kałamarnicę, ma 8 metrów długości
Norwegia - W 24 godziny napadało dwa razy więcej niż zazwyczaj w maju, nie padało tak prawie od 20 l...
Włochy - W lipcu zarejestrowano rekordowe 2874 wstrząsy sejsmiczne, to prawie 100 na dobę i 2 razy w...
Boeinga 777 na pokładzie którego było 239 osób szuka już 40 jednostek pływających i 34 samoloty, Chi...
Biegun Północny - W ciągu 50 lat pokrywa śnieżna w Arktyce miejscami zmniejszyła się 30-50 proc.
Nowa Kaledonia - Rekin tępogłowy zabił mężczyznę
Irak - 115 ofiar i 170 rannych w zamachu z użyciem samochodu pułapki, zginęło wiele dzieci, użyto 3 ...
Freeland, USA - Lew morski czekał na słońce na dachu samochodu
Microsoft stworzył pułapkę na owady, która łapie tylko insekty należące do konkretnego gatunku