Takiego dzieła nie powstydziłby się najbardziej zdolny grafik komputerowy. To jednak nie wytwór imaginacji człowieka, ale obraz szóstej planety Układu Słonecznego – Saturna.

 

Saturna, nie da się oczywiście zobaczyć w takiej postaci, gołym okiem. Powyższe zdjęcia zostało wykonane przez sondę Cassini krążącą wokół Saturna. Powstało, gdy 17 października sonda znalazła się w cieniu planety i miała okazję sfotografować ją podświetloną przez Słońce. Ostatnia możliwość na zrobienie zdjęcia była we wrześniu 2006 roku.

Zdjęcia robione pod Słońce są szczególnie cenne, bo pozwalają zobaczyć szczegóły atmosfery i pierścieni, których normalnie nie widać. Tu dodatkowo można dostrzec dwa księżyce Saturna – Enceladus i Tetyda. Oba widoczne są po lewej stronie poniżej pierścień.

 

Baza 60 zdjęć

 

Niezwykłe barwy w jakich mieni się planeta to zasługa specjalistów z NASA pracujących w Cassini Imaging Central Laboratory for Operations czyli CICLOPS. Zdjęcia, w sumie jest ich 60, zostały zrobione w podczerwieni, czerwieni i fiolecie – dopiero późniejsze połączenie dało widoczny powyżej efekt.

Bezzałogowa sonda

Cassini-Huygens to misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI.

Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 roku Cassini stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana, jednego z księżyców planety.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

CERN - Według nieoficjalnych informacji w LHC osiągnięto rekordową temperaturę 5.5 biliona stopni Ce...
Pomiędzy galaktyką M31, a galaktyką M33 odkryto ogromne obłoki wodoru
ESA wkrótce wystrzeli nowego satelitę, który jest w stanie monitorować powierzchnię Ziemi nawet w no...
Chiny - Burza śnieżna w Tybecie
Japonia - Wzrasta temperatura i ilość gazów, pojawiły się również wstrząsy sejsmiczne przy wulkanie ...
Rok 2015 był najcieplejszym w historii pomiarów
Meksyk - Z powodu największego od 10-ciu lat smogu, ograniczono ruch pojazdów do momentu nadejścia p...
Urugwaj - Ogromne tornado mocno zniszczyło miasto Dolores, nigdy wcześniej w tym kraju nie występowa...
Voss, Norwegia - Na drogę E16 zeszła 60-metrowa lawina błotna, ranny został polski kierowca, który t...