Takiego dzieła nie powstydziłby się najbardziej zdolny grafik komputerowy. To jednak nie wytwór imaginacji człowieka, ale obraz szóstej planety Układu Słonecznego – Saturna.

 

Saturna, nie da się oczywiście zobaczyć w takiej postaci, gołym okiem. Powyższe zdjęcia zostało wykonane przez sondę Cassini krążącą wokół Saturna. Powstało, gdy 17 października sonda znalazła się w cieniu planety i miała okazję sfotografować ją podświetloną przez Słońce. Ostatnia możliwość na zrobienie zdjęcia była we wrześniu 2006 roku.

Zdjęcia robione pod Słońce są szczególnie cenne, bo pozwalają zobaczyć szczegóły atmosfery i pierścieni, których normalnie nie widać. Tu dodatkowo można dostrzec dwa księżyce Saturna – Enceladus i Tetyda. Oba widoczne są po lewej stronie poniżej pierścień.

 

Baza 60 zdjęć

 

Niezwykłe barwy w jakich mieni się planeta to zasługa specjalistów z NASA pracujących w Cassini Imaging Central Laboratory for Operations czyli CICLOPS. Zdjęcia, w sumie jest ich 60, zostały zrobione w podczerwieni, czerwieni i fiolecie – dopiero późniejsze połączenie dało widoczny powyżej efekt.

Bezzałogowa sonda

Cassini-Huygens to misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI.

Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 roku Cassini stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana, jednego z księżyców planety.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Honduras - Tornado zniszczyło ponad 60 domów
W ciągu miesiąca może rozwinąć się El Niño, będą wtedy potrzebne zmiany w światowych modelach klimat...
Minęło 45 lat, jak człowiek stanął na Księżycu
Po dwóch latach przerwy uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów, teraz osiągnie prawie dwa razy większą...
USA - Na Uniwersytecie Stanforda stworzono baterie aluminiowo-jonowe, wytrzymają 7.5 tysiąca cykli, ...
Aspiryna sprzymierzeńcem w walce z rakiem, przyjmując jej niewielkie ilości, zwiększamy szansę na pr...
Hiszpania - Wielkie znalezisko pod Sewillą, podczas robót ziemnych natrafiono na amfory wypełnione m...
Sheohar, Indie - Zawalił się remontowany trzypiętrowy budynek [Video]
Klientów kanadyjskiej sieci komórkowej można w prosty sposób podsłuchiwać i śledzić, wystarczy znać ...