Takiego dzieła nie powstydziłby się najbardziej zdolny grafik komputerowy. To jednak nie wytwór imaginacji człowieka, ale obraz szóstej planety Układu Słonecznego – Saturna.

 

Saturna, nie da się oczywiście zobaczyć w takiej postaci, gołym okiem. Powyższe zdjęcia zostało wykonane przez sondę Cassini krążącą wokół Saturna. Powstało, gdy 17 października sonda znalazła się w cieniu planety i miała okazję sfotografować ją podświetloną przez Słońce. Ostatnia możliwość na zrobienie zdjęcia była we wrześniu 2006 roku.

Zdjęcia robione pod Słońce są szczególnie cenne, bo pozwalają zobaczyć szczegóły atmosfery i pierścieni, których normalnie nie widać. Tu dodatkowo można dostrzec dwa księżyce Saturna – Enceladus i Tetyda. Oba widoczne są po lewej stronie poniżej pierścień.

 

Baza 60 zdjęć

 

Niezwykłe barwy w jakich mieni się planeta to zasługa specjalistów z NASA pracujących w Cassini Imaging Central Laboratory for Operations czyli CICLOPS. Zdjęcia, w sumie jest ich 60, zostały zrobione w podczerwieni, czerwieni i fiolecie – dopiero późniejsze połączenie dało widoczny powyżej efekt.

Bezzałogowa sonda

Cassini-Huygens to misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI.

Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 roku Cassini stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana, jednego z księżyców planety.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Afryka - Burza i gradobicie uszkodziło 53 domy, kilka zniszczyło całkowicie
Chiny - Rzeka Jangcy przenosi znacznie więcej osadu niż wcześniej, prawdopodobnie winna jest ogromna...
Uganda - Trzy wioski zostały zasypane u stóp wulkanu Mount Elgon, pod ziemią może znajdować się 448 ...
Zakończyła się era telegrafu, ostatni został dziś wyłączony w Indiach
Chiński okręt wojenny próbował zmusić do zatrzymania amerykański krążownik płynący po wodach międzyn...
Wietnam - Ludzie pierwszy raz w życiu zobaczyli śnieg, lokalnie spadło do 30 cm
Poprzez lodówkę firmy Samsung, która łączy się z usługami Google, hakerzy mogą włamać się do Gmaila ...
Kanadyjska armia chce zatrudnić hakera, który będzie potrafił włamać się do komputerów pokładowych p...
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy, cofamy wskazówkę zegara z 3:00 na 2:00