Na biegunie południowym Tytana, który jest największym księżycem Saturna, prawdopodobnie zaczęła się jesień. Potrwa ona ponad siedem lat.

Zdaniem badaczy o tym, że na biegunie południowym Tytana zaczęła się jesień, świadczy unosząca się nad nim “lodowa” chmura, która powstała z niezidentyfikowanej materii. Wcześniej podobny obłok zalegał nad biegunem północnym księżyca, jednak teraz zaczyna zanikać. Niewykluczone, że zaczyna się tam wiosna. 

– Ten szczególny rodzaj chmury przypisujemy zimie, a to jest w ogóle pierwszy raz, kiedy udało nam się go zaobserwować poza biegunem północnym – mówi rzecznik prasowy NASA Donald Jennings.

Sondzie Cassini po raz pierwszy udało się zaobserwować, że na Tytanie zachodzi cyrkulacja – ciepłe powietrze z południa zawędrowało nad zimną północ. Tam powietrze schłodziło się i uformowało “lodowe” chmury.

Jesień na Tytanie

Eksperci długo czekali na to, by cyrkulacja się odwróciła – północ Tytana zaczęła się ocieplać, a południe – ochładzać. Ta zmiana nastąpiła w sierpniu 2009 roku. Ponieważ każda pora roku trwa na Tytanie 7,5 ziemskich lat, badacze nie byli pewni, kiedy nastąpiło odwrócenie i jak długo potrwa.

Pierwsze sygnały, że to faktycznie się stało, przyszły na początku 2012 roku. Pokazywały one, że na biegunie południowym zaczynała się jesień. To oznaczało, ze niebawem zaczną się tam pojawiać tzw. wiry polarne.

– Ten termin ma sens, bo najpierw nowy wzór cyrkulacji musiał przynieść całe masy gazów na biegun południowy – powiedziała zaangazowana w działalność sondy Cassini Carrie Anderson. – Powietrze zaczęło opadać. Lody zaczęły się skraplać. Biegun musiał zostać zacieniony do tego stopnia, by ochronić opary, które kondensowały się formując lód.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

Japonia - Ujawniono nagrania z elektrowni atomowej Fukushima "Centrala! Mamy problem! Była eksp...
Nowa Zelandia - Na powierzchni oceanu dryfują ogromne ilości pumeksu, prawdopodobnie z podwodnej eru...
Kolejny huragan na Atlantyku, osiągnął już trzeci stopień
USA - Naukowcy wyhodowali martwe komórki "zombie", są zdolne do łączenia się i przekazywan...
Nowo odkryta asteroida YL2 2013 wielkości boiska za trzy dni minie Ziemię w odległości 1.4 mln kilom...
Polska - Rząd wprowadza dodatkowy podatek na smartfony i tablety
Na Morzu Arabskim pojawił się kolejny potężny cyklon i już uderzył w Jemen zabijając 6 osób
Prawdopodobnie udało się zlokalizować źródła podczerwonego promieniowania tła w kosmosie
Włochy - Silny wiatr unieruchomił wyciąg narciarski w regionie Piemont, w górze utknęło około 130 na...