Usunięcie komórek starych (ang. senescent cells, SnCs), które akumulują się w różnych tkankach ssaków, znacząco opóźnia początek chorób wieku podeszłego. Międzynarodowy zespół zaprezentował substancję, która potencjalnie mogłaby zostać lekiem na związane z wiekiem choroby degeneracyjne stawów. Wybiórczo niszczy ona SnCs.

Wyniki opisane na łamach Nature Medicine sugerują, że selektywne wyeliminowanie ze stawów starych komórek może ograniczać rozwój pourazowej choroby zwyrodnieniowej (ang. osteoarthritis, OA) oraz umożliwiać wzrost nowej chrząstki i naprawę stawów.

Komórki stare gromadzą się w tkankach w miarę starzenia organizmu i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób wieku podeszłego, w tym nowotworów. W stawach kolanowych lub tkance chrzęstnej SnCs nie są np. usuwane po urazie, przyczyniając się do rozwoju osteoartrozy.

By sprawdzić, czy SnCs mogą odgrywać rolę sprawczą w OA, naukowcy zebrali grupę młodych i starych myszy (m.in. transgenicznych) i naśladując uraz, przecięli im więzadła krzyżowe przednie. Później zwierzętom wykonywano dostawowe zastrzyki z eksperymentalnego leku UBX0101, który wybiórczo eliminował SnCs.

Okazało się, że po operacji SnCs akumulowały się w chrząstce i błonie maziowej. Ich selektywne wyeliminowanie łagodziło jednak pourazowe OA i towarzyszący ból, a także sprzyjało wzrostowi tkanki chrzęstnej. Wybiórcze usunięcie SnCs z hodowli chondrocytów wyizolowanych od pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy przeszli operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego, obniżało poziom markerów zapalnych i zwiększało ekspresję białek macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki chrzęstnej.

Polecane:

Filipiny - Silne trzęsienie ziemi 39 km od Sipalay City, magnituda 6.4
Kolejny potężny rozbłysk na Słońcu klasy X6.9 wystąpił dziś o 8:01 UTC
USA - Częściowa ewakuacja Nowego Orleanu z powodu burzy tropikalnej Lee
Peru - W ciągu kilkudziesięciu minut woda zniszczyła domy prawie 200 rodzin
Indie - Wyjątkowo zimno i ponad 114 ofiar wychłodzenia, z czego co najmniej 23 w ciągu ostatniej dob...
14 kwietnia 2026 asteroida "2013 GM3" może przelecieć zaledwie 8600 km nad Ziemią, ma 20 m...
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
NASA w niedzielę na wysokości 160 km od ziemi rozpyli pył baru, strontu i tlenku miedzi, będą badać ...
Włochy - Skonstruowano sztuczną rękę z czujnikami umożliwiającymi czucie kształtów, impulsy nerwowe ...