Silne burz słoneczne zagrażają Ziemi co około 100 lat, eksperci ostrzegają, że są już “spóźnione”. Badacze opublikowali pierwszą w dziejach mapę ukazującą regiony w USA, które są najbardziej narażone na burze słoneczne. Stworzono ją na podstawie pomiarów burz GM oraz skał o właściwościach magnetycznych, z których wynika, iż Minnesota jest obszarem najbardziej narażonym na skutki uderzenia materii słonecznej.

silne-burze-sloneczne-pojawiaja-sie-srednio-co-100-lat-eksperci-stworzyli-mape-ukazujaca-zagrozone-rejony-w-usa

Czerwone i czarne kropki reprezentują obszary o najwyższym ryzyku, zielone i żółte są najniższe, a szary oznacza, że nie ma jeszcze odpowiedniej ilości danych do mapowania zagrożenia geoelektrycznego.

Burze słoneczne mogą zakłócać ziemskie pole magnetyczne i niszczyć naszą sieć elektryczną. Według oficjalnych ostrzeżeń, potężny impuls elektromagnetyczny może spowodować na całym świecie szkody szacowane na 2,6 biliona dolarów i zniszczyć współczesną cywilizację.

Burze słoneczne to wybuchy na powierzchni Słońca. Kiedy ta energia zostaje nagle uwolniona, gorące gazy są przyspieszane i podróżują z dużą prędkością w kierunku Ziemi.

Dane magnetotelluryczne zostały zaczerpnięte z EarthScope National Science Foundation w USA, która monitoruje przewodność elektryczną ziemi przy użyciu setki czujników zlokalizowanych w wielu miejscach kraju. Podczas badania, magnetotelluryczne sygnały zbierane są przez duże elektrody wprowadzone w ziemię.

Informacje te mówią ekspertom, jakie są warstwy skał, poziomy wód gruntowych i inne czynniki, które mogą wpływać na przewodność tego regionu – również ujawnia, ile energii elektrycznej w tym rejonie może wyprodukowywać burza geomagnetyczna.

 

Źródło: dailymail.co.uk

Polecane:

Śnieżyce spowodowały stan nadzwyczajny w Nowym Jorku [Video]
Mars - Pojawiły się kolejne dowody, że na Czerwonej Planecie może występować granit
USA - Ruszyła produkcja nowego typu akumulatorów, bardzo tanie, nietoksyczne i bezpieczne dla środow...
Rosjanie za 9 lat zamierzają odłączyć swój moduł od ISS, rosyjski moduł może istnieć niezależnie od ...
Izrael - W Jerozolimie najzimniej od 18 lat, temperatura spadła z 40 st.C. do zaledwie 9 st.C. i poj...
Europa - Największy kryzys migracyjny od czasu II wojny światowej
Polska - Krakowscy lekarze zdiagnozowali rzadką chorobę często myloną z alergią
USA - Futurystyczny niszczyciel USS Zumwalt wkrótce trafi do służby
Czechy - Trzech gówniarzy w wieku 5, 6 i 8 lat skatowały flaminga w Jihlava ZOO, najpierw rzucali ka...