Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne „zapisy” po eksplodującej gwieździe.

RCW 86, jedna z najstarszych znanych supernowych

Radioaktywne żelazo, wyrzucone przez odległą supernową 2,2 mln lat temu, prawdopodobnie zachowało się w skamieniałych szczątkach bakterii żelazowych na dnie Pacyfiku. Jeśli to się potwierdzi, to oznaczałoby odnalezienie na Ziemi pierwszych biologicznych śladów po eksplodującej gwieździe.Dzięki bakteriom

Shawn Bishop, pracownik Uniwersytetu Technicznego w Monachium, ogłosił tę ekscytującą dla naukowców wiadomość 14 kwietnia na spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizycznego w Denver w amerykańskim stanie Kolorado. Opowiadał o tym, jak grupa badaczy w 2004 roku w osadzie na dnie Pacyfiku odnalazła żelazo-60 – odmianę żelaza nieformującą się na Ziemi. Badając długość jego rozpadu, naukowcy wykryli, że mógł on pochodzić z eksplozji gwiazdy.

Bishop zaczął zastanawiać się, czy jest w w stanie odszukać ślady tej ekplozji w skamieniałościach występujących na Ziemi. Kandydatami były pewne gatunki bakterii, które gromadzą żelazo ze swojego środowiska, żeby tworzyć magnetyczne kryształy o szerokości 100 nanometrów. Mikroby używają ich, by lepiej orientować się w polu magnetycznym Ziemi, dzięki czemu mogą trafiać do miejsc, w których panują odpowiednie dla nich warunki. Ponieważ te bakterie żyją w osadzie dna morskiego, a żelazo-60 odkryto w Pacyfiku, Bishop skierował swoją uwagę właśnie na ten region. Pobrał stamtąd próbki osadu liczące sobie od 1,7 do 3,3 mln lat i poszukiwał w nich żelaza-60.

Duża szansa, że znalazł

I prawdopodobnie je znalazł.

– Wygląda to tak, jakby żelazo-60 faktycznie tam było – powiedział. Jego ilość jest minimalna, a jedynym miejscem, w którym jest obecne, wydają się warstwy o wieku 2,2 mln lat. To żelazo-60 może być pozostałością po magnetycie. Bakterie mogły uformować go na dnie, kiedy cząsteczki pochodzące z radioaktywnej supernowej spłynęły tam z atmosfery, przekraczając przestrzeń międygwiezdną z predkością bliską prędkości światła. Supernowa mogła być eksplozją gwiazdy z oddalonej 424 lata świetlne od Słońca konstelacji Skorpion-Centauri – powiedział Shawn Bishop.

Źródło: Huffington Post, tm

Polecane:

WebCam - Biegun Północny - Co takiego tam przeleciało?
Ciekawostki - Niewidzialne czołgi niedługo na wyposażeniu armii
W najbliższą sobotę Księżyc będzie w pełni najjaśniejszy i największy w tym roku
Za rok na niebie zabłyśnie najjaśniejsza od kilkudziesięciu lat kometa, C/2012 S1 będzie dobrze wido...
Mózgi nastolatków słabiej opierają się pokusie, są znacznie bardziej wrażliwe na natychmiastową &quo...
USA i Meksyk - Zaczyna rozprzestrzeniać się kleszcz, po ugryzieniu którego pojawia się alergia na mi...
Światłowód o długości 6600 km na dnie Atlantyku połączył amerykańską Virginię z hiszpańskim Bilbao, ...
Mnóstwo bogatych ludzi ukrywa swoje pieniądze w rajach podatkowych, nawet prywatny fundusz królowej ...
Pyłki zanieczyszczające powietrze przedostają się również do domów, ich stężenie sięga 50 procent te...