Aktywność Słońca może sprawić nam w najbliższym czasie spore kłopoty. NASA zarejestrowała w ostatnim tygodniu aż cztery bardzo silne rozbłyski, powiązane z wyrzutami koronalnymi masy (CME), które uwolniły w przestrzeń miliardy ton naładowanych cząstek słonecznych. Te silne emisje pochodziły z rejonu plamy AR1748, ich kierunek powodował jednak, że nie sprawiały nam kłopotu.

Naukowcy NASA podkreślają, że nie sposób przewidzieć, kiedy dojdzie do kolejnego rozbłysku i jaka może być jego siła. Jeśli jednak dojdzie do silnego wyrzutu plazmy w naszym kierunku, może to być groźne dla sieci energetycznych na Ziemi i aparatury elektronicznej satelitów na ziemskiej orbicie.

Rozbłyski słoneczne wiążą się z wydzieleniem olbrzymiej ilości promieniowania tak świetlnego, jak i rentgenowskiego. Na tej podstawie klasyfikuje się je od najsłabszego do najsilniejszego, jako rozbłyski klasy A, B, C, M i X. Dodatkowo jeszcze w ramach każdej z klas siłę rozbłysku oznacza się liczbami. Rozbłysk każdej kolejnej klasy jest dziesięć razy silniejszy, niż poprzedniej, a rozbłysk klasy X3 jest trzy razy silniejszy, niż rozbłysk X1.

Obserwowane w minionym tygodniu rozbłyski były najsilniejsze w bieżącym roku. NASA określiła je jako X1.7, X2.8, X3.2 i X1.2. Liczba rozbłysków klasy X podczas obecnego cyklu aktywności Słońca wzrosła tym samym do 18-tu. Słońce wchodzi właśnie w najbardziej aktywną fazę 11-letniego cyklu.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Mięso z probówki, być może już niedługo przestaniemy jeść zwierzęta
NASA - Na Marsie są także wstrząsy sejsmiczne, takie jak na Ziemi
Księżyc jest młodszy o 100 mln lat, w stosunku do wcześniejszych założeń
Google przejęło firmę Boston Dynamics, która tworzy roboty dla pentagonu, to już ósma firma związana...
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
Paryż, Francja - Nocleg 10 metrów pod wodą w towarzystwie 35 rekinów to nagroda dla odważnych szczęś...
Przecinanie sprzętu wodą z domieszką środka ściernego pod ciśnieniem 4137 atmosfer [Video]
Niemcy - Fotoradar zrobił 400 tysięcy zdjęć przekroczenia prędkości, okazało się, że był źle ustawio...
Stworzono mechaniczny metamateriał, który narusza zasadę wzajemności, przenosi siłę tylko w jednym k...