Ludzie uwięzieni w samochodach, 40-kilometrowe korki i lawiny schodzące na drogi – tak wygląda Słowacja po rekordowych opadach śniegu. W niektórych rejonach kraju w ciągu ostatniej doby spadło ponad 90 cm białego puchu.

Na Kysucach, w pobliżu polskiej i czeskiej granicy ogłoszono stan wyjątkowy. W niektórych miejscowościach obowiązuje zakaz wyjeżdżania samochodami, bo ciężki sprzęt nie jest w stanie usunąć nadmiaru śniegu z tras.

 

Wczoraj tiry utknęły w 40-kilometrowym korku sięgającym od przejścia granicznego Svrčinovec aż do autostrady D1 między Żyliną a Bytczą. Słowacki Czerwony Krzyż rozwoził kierowcom gorącą herbatę.

Na pomoc ruszyli także ratownicy Horskiej Zachrannej Służby. Wieczorem przeszukiwali lawinisko, które powstało na drodze koło przełęczy Czertowica w Niskich Tatrach. Ratowali rodzinę, która utknęła w aucie uwięzionym w zaspach w rejonie Przełęczy Donovaly.

W okolicach Terchowej skuterem śnieżnym musieli też przewieść chorego mężczyznę, do którego nie była w stanie dotrzeć karetka pogotowia.

W górach Słowacji ogłoszono czwarty w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Lawinowa czwórka obowiązuje w Tatrach Zachodnich, Małej i Wielkiej Fatrze.

Gęsty śnieg sparaliżował transport w całych Czechach

Wczoraj fatalne warunki panowały na czeskich drogach, opady śniegu zmusiły władze do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w kilku regionach. Nieprzejezdnych było kilkadziesiąt dróg i linii kolejowych. Stan klęski żywiołowej obowiązuje na całej Wysoczynie, gdzie zamkniętych dla ruchu było ponad 40 dróg. Mieszkańcy niektórych regionów Czech skarżyli się, że do sklepów nie dotarł towar – nie ma pieczywa i innych podstawowych artykułów. Na pomoc wezwano wojsko. W okolicach Prościejowa na Morawach gęsty śnieg uwięził w zaspach około 30 kierowców i ich pasażerów. Ewakuowali ich strażacy.

Na autostradzie D5 prowadzącej z Niemiec do Pragi w trudnych warunkach pogodowych doszło do kolizji pięciu ciężarówek, w które uderzyły jeszcze dwa auta osobowe. Nikomu nic się nie stało, ale droga była całkowicie zablokowana.

Źródło: topky.sk, rmf24.pl

Polecane:

Polska - Po ostatniej burzowej nocy strażacy interweniowali 1616 razy, głównie Dolny Śląsk
Szwajcaria - Coraz częściej dochodzi do napadów na bankomaty, urządzenia wkrótce będą znakować złodz...
Islandia - Kolejna erupcja szczelinowa na północ od wulkanu Bárðarbunga, tym razem silniejsza
Rosja - Na trasie z Moskwy do Noworossijska grasuje banda zabijająca ludzi, jest już co najmniej 20 ...
Francja - Pojawił się nowy, zmutowany wirus grypy, o 20 proc. zwiększyła się śmiertelność wśród star...
Zmagania pilotów z żywiołem, silne podmuchy wiatru utrudniały lądowanie [Video]
Chiny - Spadło 200 l/mkw deszczu, lawina błotna przykryła kwatery 35 robotników
Korea Północna prawdopodobnie wznowiła produkcje plutonu w zakładzie w Jongbjon, rocznie mogą wyprod...
W okresie Halloween może wystąpić eskalacja ataków fałszywych klaunów